Za jediný den přijala nemocnice v Liberci osm lidí s otravou krve. Všichni předtím podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Případem se už zabývá policie, ale příčina otravy stále není jasná. Frýdlantská nemocnice odmítá, že by mohlo jít o chybu personálu.
reklama
reklama
Se selháváním jater a šokovým stavem přijali v Krajské nemocnici v Liberci osm lidí. Museli kvůli nim vyhlásit i částečný krizový režim na ARO, odložit operace a soustředit se na pacienty s otravou krve.
Místo nákazy je takřka jasné, všech osm lidí totiž v posledních dnech prošlo operačními zákroky v nemocnici ve Frýdlantu. Stav pacientů je podle mluvčího nemocnice vážný, ale stabilizovaný.
reklama
Čeká se na testy, odhalí příčinu infekce
Nemocnice ve Frýdlantu, kde se pacienti patrně nakazili, událost potvrdila. Pochybení vlastního personálu ale odmítá. „Před všemi operacemi proběhly standardní testy přístrojů i podávaných látek. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry Nemocnice Frýdlant. Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla nemocnice na svých webových stránkách.
Operační sál frýdlantské nemocnice je až do odvolání uzavřený. „Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme. Na prošetření a zjištění příčiny spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Krajskou nemocnicí Liberec. Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo,“ uvádí se v tiskové zprávě nemocnice „k mimořádné situaci na operačních sálech“.
Nemocnice podala trestní oznámení
Nemocnice ve Frýdlantu také podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškození zdraví pacientů. „Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti,“ řekla k trestnímu oznámení mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
Ačkoliv příčiny události dosud nejsou objasněny, ČTK ve své zprávě připomíná, že Nemocnice Frýdlant se už roky potýká s problémy – s nedostatkem lékařů, uzavírá lůžková oddělení, ambulanci i pohotovostní službu.
Chybějící lékaři, uzavřená oddělení, konec ambulance i pohotovosti
Nemocnice patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a nedaří se jí nejlépe. Kvůli chybějícím lékařům v roce 2015 uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.
Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku.
David Garkisch
Foto: Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama