Hlavička
Zprávy -
01/03/2021

Ostrov zkázy a beznaděje a zpackaná rozhodnutí vlády, píše o Česku CNN

Za katastrofu označují epidemiologickou situaci v České republice už i zahraniční média. CNN analyzovala současný stav v zemi a popsala chyby, kterých se česká vláda dopustila. Podle tohoto rozboru šlo o desítky „drobných chybných kroků a pozdních rozhodnutí“.

reklama

reklama

Nejhorší zemí světa v nevyhlášené soutěži „best in covid“ se ocitlo Česko už počátkem ledna a po dvou měsících na ní více méně stále setrvává. Jako relativně vyspělý stát s dobrou infrastrukturou tím vzbuzuje mezinárodní údiv.


Není důvod, aby země patřila mezi nejhorší. Jako relativně bohatý národ a člen EU má Česká republika přístup k očkovacím látkám, zdravotnickému vybavení a technologickým řešením. Má demokraticky zvolenou vládu, systém zdravotní péče je respektován, ekonomika je poměrně silná,“ přibližuje běžnou českou realitu čtenářům a divákům CNN.

reklama



Ostatní rozvolňují, Česko přitvrzuje


Aktuální hodnocení covidové epidemie už tak pozitivní není. „Po celé zemi se rozšířila nová, infekčnější varianta viru, která tlačí české nemocnice na pokraj kolapsu. Počet obětí v zemi právě překročil 20 000. Úmrtnost patří k nejvyšším na světě,“ píše CNN.


Analýza připomíná, že zatímco většina světa uvažuje o rozvolnění, česká vláda neměla jinou možnost, než přijmout velmi přísná protiepidemická opatření. Podle CNN je to výsledek desítek drobných chybných kroků, pozdních rozhodnutí a zpackané komunikační strategie.


CNN se sice pokoušela spojit i s premiérem Andrejem Babišem a žádala ho o komentář, ale odpověď nedostala. Připomněla tedy alespoň premiérova slova z pátečního jednání Sněmovny, kdy uznal, že se vláda dopustila „až příliš mnoha chyb“.


Podle Babiše však není čas dohadovat se o minulosti. Požádal veřejnost ještě jednou o trpělivost. „Chápu, že je to těžké, ale je to velmi důležité ... musíme to udělat společně a doufám, že to všichni pochopí a dají nám poslední šanci, abychom to mohli společně zvládnout,“ cituje premiéra CNN.



Mrtví na vrub politiky?


K věci se ovšem vyjádřili oslovení experti, kteří vládu nijak nešetřili a její chyby jasně pojmenovali. Roli podle nich sehrály volby a politika – a to jak loni, tak letos, kdy se země znovu ocitá ve volebním roce. „Mnoho evropských zemí zažilo druhou vlnu, Česká republika v tom nebyla jedinečná. Ale na rozdíl od jiných zemí se jí nepodařilo potlačit druhou vlnu a myslím, že v tom hrály roli volby,“ řekl CNN Jan Kulveit, český vědec na Oxfordské univerzitě, který se zabývá vývojem epidemie.


Podobně kritický byl i epidemiolog a děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Příčiny krize ovšem přesně pojmenoval a jsou podle něj tři. Poprvé vláda chybovala, když v létě nenařídila nošení roušek, pak když před Vánoci otevřela krátce obchody a nakonec v lednu, když nereagovala na příchod nové britské mutace koronaviru.


Stejně nesmiřitelná je k vládě i Dagmar Dzúrová, profesorka demografie Univerzity Karlovy, kterou CNN rovněž oslovila: „Vláda neposlouchá odborníky a vypořádává se s pandemií na základě svých politických potřeb, a když jsou opatření vysvětlována veřejnosti, dělají to politici, většinou předseda vlády, což znamená, že část veřejnosti má sklon bojkotovat pravidla z politických důvodů.“ Profesorka Drúzová v této souvislosti poukázala na země jako Německo, kde politici většinou nechávají komunikaci s veřejností na odbornících.



Nezavřít také průmysl byla chyba


Oslovení experti české vládě doporučují tvrdší opatření, zejména kvůli šíření nakažlivější britské mutace viru. Proti ní ani současná omezení nepomůžou. „Opatření, která jsou právě zavedena, jsou dostatečně silná, aby potlačila původní varianty koronaviru, ale ne nové, infekčnější varianty,“ domnívá se Jan Kulveit.


Odborníci navíc považují za chybu, že vláda nepřistoupila k uzavření průmyslu. „Nová varianta (koronaviru) mění pravidla hry. Továrny jsou otevřené a lidé cestují za prací hromadnou dopravou, což by mohlo vést ke zhroucení systému zdravotní péče,“ varoval epidemiolog Rastislav Maďar.


Také profesorka Dzúrová se domnívá, že česká veřejnost epidemii covid-19 podceňuje: „Obávám se, že velká část české veřejnosti stále nechápe, jak špatná je situace. A co je skutečně děsivé, je, že někteří lidé přijali fakt, že vidíme 100, 150 lidí zbytečně denně umírat a nevnímáme to jako něco, co je alarmující, ale jako něco, co je přirozené a nevyhnutelné, i když ve skutečnosti jde o úplnou tragédii.“



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama