Hlavička
Zprávy -
30/12/2024

OSVČ čeká v roce 2025 řada novinek. Od navýšení záloh až po nárok na krátkodobé ošetřovné

K lednu neodmyslitelně patří zvýšení průměrné mzdy, s čímž úzce souvisí i rostoucí minimální zálohy na zdravotní pojištění a samozřejmě pak zvýšení záloh na sociální pojištění. Co se od příštího roku mění v rámci pojistného, nemocenské a ošetřovného?

reklama

reklama

Výše minimální zálohy osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se mění každý rok, a to v závislosti na průměrné mzdě. V roce 2025 bude průměrná mzda v národním hospodářství 46 557 korun. Minimální zálohy na zdravotní pojištění tak vzrostou o 175 korun na 3 143 korun.
K výsledku dojdeme tak, že vezmeme polovinu průměrné mzdy, tedy minimální vyměřovací základ, a tuto polovinu vynásobíme sazbou ve výši 13,5 procenta. 

„Odváděnou částku 3 143 korun musí hradit všechny OSVČ, které zahajují v roce 2025 samostatnou výdělečnou činnost. Navýšit částku minimálních záloh musí také všechny OSVČ, které mají povinnost dodržet odvod pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu a dosud platily zálohy nižší než 3 143 korun,“ upřesnila tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP) Viktorie Plívová.

Pozor: Nezapomeňte nastavit nové zálohy hned od ledna

Zálohy OSVČ jsou splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. V praxi to znamená, že zálohu za leden 2025 je třeba zaplatit od 1. ledna 2025 do 8. února 2025. Připadne-li tento den na sobotu, neděli či svátek, je posledním dnem splatnosti nejbližší příští pracovní den, tedy 10. února 2025.

reklama

V opačném případě vám začne naskakovat dluh včetně penále ve výši 0,05 procenta z dlužného pojistného za každý den prodlení. Pokud už teď platíte jako OSVČ zálohy vyšší, než je ta minimální, částku upravovat nemusíte.

Co u vedlejší činnosti?

OSVČ, jako jsou například studenti, důchodci, matky na rodičovské, jsou považovány za státní pojištěnce a pojistné za ně platí stát. Od 1. ledna 2025 za jednoho státního pojištěnce platí stát pojistné ve výši 2 127 korun. 

Nemají tak povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Přesto nějaké zálohy OSVČ platit musí, a to ve výši vypočtené podle skutečných příjmů a výdajů. Osoba samostatně výdělečně činná, která je zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není jejím hlavním zdrojem příjmů, nemusí platit měsíční zálohy. „OSVČ vedlejší“ odvádí až pojistné ve výši vypočtené v každoročním přehledu o výši daňového základu OSVČ.

Pojistné OBZP a zaměstnanců

V závislosti na zvyšování minimální mzdy se vždy zvyšuje také pojistné osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a minimální pojistné zaměstnanců. Minimální mzda se od 1. ledna 2025 zvyšuje na 20 800 korun. Výše měsíčního pojistného u OBZP a minimální měsíční zdravotní pojištění u zaměstnanců je stanovena pro rok 2025 na 2 808 korun.

Pojistné pro OBZP je splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Tzn. že lednovou platbu musí OBZP ve výši 2 808 korun uhradit od 1. ledna 2025 do 8. února 2025. Pojistné za zaměstnance se odvádí od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.

Skokové zdražení u sociálního pojištění a paušální daň

Zatímco u zdravotního pojištění není navýšení tak citelné, mnohem citelnější je opět u sociálního pojištění. Nově mají v případě hlavní činnosti hradit minimální měsíční zálohu 4 759 korun, o 907 korun měsíčně více v porovnání s rokem 2024. U vedlejší činnosti se částka navýší na 1 496 korun. Platba musí být splatná pro daný měsíc v tentýž měsíc. Tedy platbu za leden musí mít Česká správa sociálního zabezpečení do konce ledna.

OSVČ, které dobrovolně využívají režimu paušální daně, díky kterému například ani nepodávají daňové přiznání, platí od roku 2025 vyšší částku. Většina lidí využívá první paušální pásmo, které je určeno primárně pro OSVČ s příjmem do milionu korun ročně, případně s různými podmínkami až do dvojnásobku. Tito poplatníci budou místo 7 498 korun platit 8 716 korun, tedy o 1 218 korun více. V ostatních dvou pásmech zůstane platba stejná jako letos.

Výhodou paušálního režimu je, že se nemusí odevzdávat přehledy ČSSZ ani zdravotní pojišťovně. Na druhou stranu tito živnostníci ztrácejí možnost uplatňovat slevy na dani, daňová zvýhodnění a nezajímají je ani nezdanitelné položky.

Splatnost zálohy paušální daně je do 20. dne kalendářního měsíce, poprvé tedy navýšenou zálohu musí poplatníci v paušálním režimu poslat do 20. ledna 2025.

Další novinky

Jednou větší změnou v rámci důchodové reformy je změna v odměňování důchodců za práci v penzi. Slevu na pojistné na důchodové pojištění budou mít ti, kteří pobírají plnou výši penze a vykonávají výdělečnou činnost.

Tato sleva by měla dosáhnout u zaměstnanců 6,5 % z vyměřovacího základu, takže důchodce by výhodu pocítil okamžitě při každé výplatě a výrazněji, než se projevuje navýšení důchodů jednou za rok. U OSVČ, které si platí celé důchodové pojištění ze svého, by podle webu Měšec.cz mělo dojít ke snížení odvodů na důchodové pojištění o 6,5 procenta z 29,2 procenta na 22,7 procenta.

Návrh novely zákona o důchodovém pojištění prošel schvalováním v Parlamentu. Nyní ho musí podepsat prezident. Pak by změna mohla začít platit od příštího roku.

OSVČ také budu mít nově v roce 2025 nárok na krátkodobé ošetřovné v případě, že si platí nemocenské pojištění. Zatím měli nárok jen na dlouhodobé ošetřovné. Podmínkou pro splnění krátkodobého ošetřovného je, že v daný okamžik přede dnem vzniku potřeby dávku čerpat nebo přede dnem převzetí tohoto ošetřování musí činit účast na nemocenském pojištění alespoň tři měsíce. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná a pokud si jej podnikatel platí, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, otcovskou, dlouhodobé ošetřovné a nemocenské.

Na závěr upozorňujeme, že OSVČ musí od příštího roku podávat všechny přehledy pro ČSSZ elektronicky, a to za podmínky, že má zpřístupněnou datovou schránku ze zákona.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama