Hlavička
Zprávy -
05/06/2024

Pacientů s těžkou formou lupénky přibývá. Psoriázu může spustit stres i infekce

Psoriáza neboli lupénka je poměrně časté neinfekční zánětlivé onemocnění s tvorbou zarudlých ložisek pokrytých typickými stříbřitými šupinami. Obvykle se vyskytuje na loktech, kolenou nebo ve vlasech, ale může postihnout kůži celého těla, a dokonce i klouby. Začervenalá šupinatá ložiska se mohou objevit na kůži, ve vlasech, poškozeny mohou být i nehty. Následovat může postižení kloubů, srdce či třeba cukrovka.

reklama

reklama

„Tato diagnóza výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocných, omezuje jejich pracovní i sociální zapojení a je zdrojem psychických obtíží. Chronický zánět pak vede i ke zkrácení délky života,“ popisuje primář I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Miroslav Nečas, Ph.D. 

V rozvoji psoriázy hraje významnou roli dědičnost, ačkoliv nemoc jako taková se nedědí – dědí se pouze dispozice k ní. Za vlastní manifestaci onemocnění jsou zodpovědné vlivy zevního prostředí, což mohou být různé infekce, nejčastěji streptokokového původu, stres nebo i některé léky. 

Onemocnění, které je provázeno chronickým zánětem kůže nízké intenzity, může urychlovat povšechnou aterosklerózu tepen a také se často spojuje s metabolickým syndromem (hypertenze, obezita, diabetes). 

reklama

„V dnešní době tedy psoriázu chápeme nejen jako kožní, ale jako systémové onemocnění, které je třeba zavčas a adekvátně léčit. Léčebné možnosti zejména závažné psoriázy se naštěstí v posledních letech výrazně rozšířily,“ vysvětluje dermatolog. 

Možnosti léčby

Lupénku nelze zcela vyléčit. Lékaři se proto soustřeďují na zmírnění příznaků a u nových metod i zabránění progrese onemocnění. Dále se léčba zaměřuje na prevenci rozvoje nemoci. Lupénku musí vždy diagnostikovat lékař, který také vybere nejvhodnější léčbu. 

U lupénky je důležitá důsledná léčba a zdravý životní styl s dostatkem spánku, pitným režimem, vyhýbání se konzumace alkoholu, cigaretám, stresu a zbytečnému podráždění kůže. Podpůrný efekt má vhodná dieta s dostatkem ryb, ovoce a zeleniny. Na zmírnění bolesti a svědění pomáhá ranní vlažná sprcha s mýdlem pH neutral, promazání pokožky. Kůži se nedoporučuje škrábat, aby se předešlo podráždění pokožky, je vhodné nosit kvalitní oblečení a obuv. Postižené pokožce prospěje i krátký pobyt na slunci.

Lehkou psoriázu, která trápí většinu pacientů, lze úspěšně léčit lokálními mastmi a krémy, jako jsou například kortikoidy nebo deriváty vitamínu D3. U rozsáhlejších forem psoriázy dermatologové využívají také fototerapii neboli světloléčbu, kdy je postižená kůže ošetřována UV zářením. 

„Pro nejzávažnější případy máme k dispozici systémové léky ve formě tablet, například acitretin, metotrexát nebo cyklosporin, a zejména pak moderní biologickou léčbu, která je zacílená na patologicky změněné imunitní procesy u psoriázy,“ popisuje primář Nečas s tím, že biologika vstoupila do dermatologie zhruba před sedmnácti lety a zcela zásadním způsobem změnila možnosti léčby. Indikována mohou být podle Nečase u pacientů, kteří jsou kandidáty na systémovou terapii psoriázy a předchozí standardní systémová terapie u nich selhala. 

Biologická léčba s cíleným efektem na imunitní mechanismy je finančně náročná a je vyhrazena pacientům s těžkými formami lupénky, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby. Ta se provádí ve specializovaných pracovištích, tzv. smluvních centrech. 

„Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) hradí tento typ léčby podle podmínek, které stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Léčba je hrazena vždy, když jsou splněny podmínky úhrady,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Počty vážných případ stoupají a s nimi i náklady na léčbu

Lupénka postihuje asi tři procenta české populace a přibývá především vážných případů. Třeba Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vynaložila v uplynulých třech letech celkem 411,379 milionu korun. Ke konci roku 2023 to zatím bylo 127 milionů korun a dá se očekávat, že celkové náklady za rok 2023 opět překonaly náklady předchozího roku.

Zdroj: ČPZP

Biologickou léčbu této choroby ČPZP loni hradila čtyřem stovkám pacientů. Jejich počet stoupl ve srovnání s rokem 2021 o pětinu. Náklady na tuto léčbu v roce 2022 dosáhly téměř 87 milionů korun. Proti roku 2021, kdy nákladná centrová léčba lupénky stála ČPZP zhruba 70 milionů korun, to bylo o čtvrtinu finančních prostředků více. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle posledních dat v roce 2021 zaplatila za léčbu téměř 46 tisíc pacientů s lupénkou 724 milionů korun. U nejzávažnějších forem lupénky, kde selhává klasická forma terapie, VZP pacientům hradí biologickou léčbu. Za poslední roky se počet takových pacientů více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2017 to bylo celkem 272 milionů, polovina celkových nákladů vydaných na léčbu lupénky, v roce 2021 již zaplatila 526 milionů korun, tj. 70 % z celkově vydaných nákladů na léčbu.

Zdroj: VZP ČR

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama