Hlavička
Rady a tipy -
01/06/2023

Pacientů se zhoubným melanomem kůže přibývá. Které zdravotní pojišťovny proplácejí preventivní prohlídky?

Rakovina kůže patří v dnešní době k nejčastějším nádorovým onemocněním na světě a zhoubná forma je nejnebezpečnějším druhem. Začíná relativně brzy metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Odhalit nemoc včas je proto velice důležité. Zvlášť když počet pacientů s touto diagnózou se každých deset let zdvojnásobuje. I proto zdravotní pojišťovny přispívají na preventivní prohlídky znamének, nebo je dokonce plánují hradit zcela. Které to jsou?

reklama

reklama

Mezi pojištěnci největší tuzemské Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za péči o ně zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 procent úhrad tvořila biologická léčba. 

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Na dotaz webu Našezdravotnictví.cz na ostatní zdravotní pojišťovny, kolik ony měly loni pacientů se zhoubným melanomem, jich Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) eviduje 3369, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV) měla 545 pojištěnců, Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) zhruba 2500 a Zdravotní pojišťovna Škoda (ZPŠ) zaznamenala 427 pojištěnců se zhoubným melanomem kůže.

reklama

Počet nových případů stoupá

Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. 

„Statistická čísla výskytu zhoubných onemocnění kůže ovlivnil covid, lidé se báli chodit na preventivní vyšetření a nárůst závažnějších stadií nemoci se teprve ukáže,“ upozorňuje primářka Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK MUDr. Ivana Krajsová, MBA, a dodává: 

„Nejčastějším nádorem kůže je bazaliom, toho zachytíme tisíce případů ročně. Projevuje se jako vřídek v obličeji, nemetastazuje, a když ho objevíme včas, pacient se uzdraví. Méně častý, zato nejzávažnější je melanom. Vzniká z pigmentotvorných buněk pokožky, je velmi agresivní, a pokud se nezačne léčit v počátcích, prognóza není příliš dobrá.“ 

Ročně jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze lékaři odhalí více než 500 nových případů, po celé ČR jsou to víc než tři tisíce melanomů. Díky řadě preventivních programů se naštěstí dvě třetiny případů zachytí včas, ale třetina pacientů stále odhalení uniká. Toto číslo už léta neklesá.

Nárůst zaznamenaly i nemocnice, které letos pořádaly bezplatné preventivní vyšetření v rámci Evropského dne melanomu 2023 pomocí dermatoskopu napříč věkovými skupinami. 

„Bylo tady i docela dost lidí starších, kteří žijí sami. Vědí, že mají něco na zádech, ale nemají nikoho, kdo by se na ně podíval,“ přiblížila v průběhu akce jednu skupinu zájemců MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka kožního oddělení FN Ostrava. 

Do ambulance tohoto oddělení – melanomové poradny – nakonec dostalo pozvání 17 lidí. V jedenácti případech lékaři odhalili zhoubný kožní nádor, u šesti se jedná o útvary, které jsou nezhoubné, ale je nutné je dále sledovat. Ve srovnání s loňským ročníkem je to nárůst o téměř 60 procent. 

Prevence umožní u nálezu včasnou léčbu

Zhruba třetina až polovina melanomů vznikne z pigmentového znaménka. Velký vliv na jeho vznik má ultrafialové záření a také genetická výbava. Je potřeba svou kůži a mateřská znaménka pravidelně kontrolovat. Při jakékoli pochybnosti je nutné obrátit se na kožního lékaře, zejména pokud je znaménko asymetrické, „rozpité“, má nepravidelné výběžky, je tmavě hnědé až černé, nebo naopak skvrnité, větší než 5 milimetrů nebo přibývá na tloušťce. Mezi nejrizikovější skupiny pak patří tzv. světlé fototypy nebo lidé s oslabenou imunitou.

Když se vám dlouho nehojí bércový vřed nebo se zvětšuje vřídek na plosce nohy, může se také jednat o nádorové bujení. Stále platí, že základním varovným signálem je nové, hnědé, černě či červeně zbarvené ložisko, které pomalu roste, mění tvar a povrch. Stejně tak měnící se mateřská znaménka. Nejpozději se odhalí melanom pod nehtem. Ten se „tváří“ jako nakopnutý palec, bolí, hnisá, ale obvykle nikoho nenapadne, že by mohlo jít o kožní nádor. 

„S jakýmkoli podezřením můžete navštívit melanomovou poradnu na naší klinice, a to bez objednání. Vyšetřujeme ve čtyřech ambulancích a za cenu delšího čekání se zájemci nemusí objednávat měsíce dopředu,“ radí primářka Ivana Krajsová a dodává: 

„Radši přijít zbytečně než pozdě. V případě závažné diagnózy jsme schopní během několika dní pacienta operovat a dále léčit. Tím se zvyšují jeho šance.“ 

V rámci prevence je možné také pravidelné samovyšetřování kůže metodou ABCDE. S tím pomáhá například aplikace Preventivka. „Pokud během samovyšetření zaznamenáte nějaké z varovných signálů, zajděte za svým praktickým doktorem, nebo rovnou za dermatologem. Toho byste měli navštěvovat v rámci prevence alespoň jednou ročně, aby sledoval vývoj vašeho znaménka v čase,“ dodává MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se na zdravou kůži zaměřuje v rámci své osvěty o prevenci rakoviny. 

Kolik pojišťovny přispívají na preventivní prohlídky u dermatologa? 

V podstatě všechny pojišťovny dnes na preventivní kontroly u dermatologa přispívají, a některé už dokonce proplácí nebo plánují proplácet tyto prevence úplně. Zeptali jsme se největších zdravotních pojišťoven v Česku, co u které z nich tedy dostanete. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP na prohlídku kožních znamének v současnosti přispívá klientům pět set korun, s odbornou společností se ale dohodla, že od příštího roku zařadí preventivní prohlídky u dermatologa za použití dermatoskopu mezi hrazené výkony. 

„Pro naše klienty to znamená, že nebudou v ordinacích za tyto prohlídky nic platit. Preventivní prohlídka provedená dermatoskopem u kožního lékaře bude plně hrazena pojišťovnou,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči, a vysvětluje, proč je včasný záchyt nemoci tolik podstatný: 

„Pokud je melanom odhalen v tzv. první stadiu, znamená to pro pacienta téměř 100% šanci na úplné vyléčení. Ve čtvrtém stadiu už je to necelých 30 %, prognóza výsledku léčby se tedy prudce zhoršuje.“ 

V mezinárodním srovnání si nevedeme podle předsedy správní rady VZP Toma Philippa špatně, více než polovina léčených melanomů je u nás zachycena včas, tzn. v prvním stadiu. „Stále je zde ale 45 % těch, které jsou objeveny ve stadiích pozdějších. Proto je tak důležitá prevence,“ dodává Philipp.

Oborová zdravotní pojišťovna 

Klienti Oborové zdravotní pojišťovny bez věkového omezení mohou absolvovat preventivní dermatologické vyšetření u smluvních zdravotnických zařízení bezplatně už nyní.

„Pokud si zvolí nesmluvní ordinaci, mohou čerpat příspěvek 800 korun z programu STOP rakovině kůže. Tento příspěvek máme mezi benefity od roku 2020. Vyšetření doporučujeme absolvovat jednou za rok (vždy nejméně po 12 měsících od předchozí preventivní prohlídky). Podrobnosti zde na našem webu,“ doplnil pro web Našezdravotnictví.cz mluvčí OZP František Tlapák. 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 

Také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) bude od 1. ledna 2024 hradit svým smluvním partnerům – dermatologům po nasmlouvání výkonu „vyšetření ručním dermatoskopem“ takové vyšetření pro své klienty. 

„Tím pádem toto vyšetření bude hrazeno přímo lékaři ze základního fondu, a to v případě vyšetření pro definované diagnózy, například zhoubný melanom, melanocytové névy a jiné nezhoubné či zhoubné novotvary kůže. Výkon slouží k upřesnění diagnostiky v případě podezřelých útvarů na kůži,“ řekla pro náš web tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá nyní svým klientům bez ohledu na věk na vyšetření pigmentových skvrn 500 korunami. Navíc v rámci osvěty obyvatelstva každoročně na přelomu května a června ČPZP organizuje roadshow Spolu proti melanomu po 15 velkých městech republiky, během které bezplatně vyšetřuje kožní znaménka všem zájemcům bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny jsou registrováni. Letošní roadshow právě probíhá a skončí 8. června v Ostravě.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá na vyšetření dermotoskopem 500 korun dospělým a 1500 dětem z fondu prevence. V současnosti plnou úhradu tohoto výkonu pojišťovna podle své mluvčí Jany Schillerové zvažuje.

Vojenská zdravotní pojišťovna

U Vojenské zdravotní pojišťovny už nyní většina dermatologů vykazuje zdravotní pojišťovně vyšetření znamének dermatoskopem, které by bylo možné považovat za čistě preventivní, jako cílené vyšetření, protože u většiny klientů lze znaménka považovat za potenciální zdravotní problém (zvýšený počet znamének, tmavá znaménka apod.). 

„Naprostá většina klientů tedy za takové vyšetření už nyní nic nehradí. Pokud si chce pojištěnec nechat znaménka ale vyšetřit ‚jen tak‘ (tzn. nemá u žádného znaménka podezření na abnormalitu, ale chce mít jistotu), může po něm dermatolog požadovat úhradu (nejčastěji to bývá kolem 500 korun). U VoZP si následně může požádat o příspěvek 400 korun,“ uvedl pro Našezdravotnictví.cz vedoucí oddělení marketingu VoZP Jan Mates s tím, že takových žádostí je však – vzhledem k nízkému počtu vyšetření, která pacient hradí sám – minimum. Za loňský rok se tak stalo ve 160 případech.

I přesto VoZP zvažuje, že se připojí k iniciativě VZP a zařadí preventivní prohlídku u dermatologa mezi hrazené výkony.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda 

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda má ve své nabídce zdravotních programů dermatologické vyšetření pigmentových znamének již od roku 2012. Jedná se o program, který je hrazen pojišťovnou na základě jeho vykázání přímo poskytovateli zdravotních služeb, který jej provede. Pojištěnec ZPŠ tedy nic nehradí. 

Program pro kontrolu pigmentových znamének je podle ZPŠ určený pro smluvní poskytovatele specializované ambulantní péče v oboru dermatovenerologie, kteří jsou vybaveni dermatoskopem a potřebnou erudicí. Indikaci k vyšetření provádí poskytovatel specializované ambulantní péče v oboru dermatovenerologie na žádost pacienta či na základě vlastní indikace při klinickém vyšetření pacienta. Z odborného pohledu je důležité zmínit, že je sledována i pozitivita či negativita provedených vyšetření. 

„Jelikož se naše zdravotní programy snažíme v maximální možné míře přizpůsobovat aktuálním trendům, mohou v rámci příspěvků na moderní diagnostické a léčebné metody (ve výši až 2000 Kč) naši pojištěnci (bez omezení věkem či pohlavím) využít tento zdravotní program na vyšetření digitálním dermatoskopem. V oblasti prevence melanomu to ale není vše. ZPŠ také několikrát v roce zajišťuje v rámci tzv. dnů zdraví ve firmách nebo na jiných akcích pro veřejnost preventivní vyšetření znamének,“ dodal asistent ředitelky ZPŠ Petr Kvapil.

Rizikové faktory a jak si kůži chránit?

Rizikových faktorů pro vznik zhoubných nádorů kůže je hned několik. „Kůže plní řadu důležitých funkcí. Brání vstupu škodlivých mikroorganismů, podílí se na regulaci tělesné teploty, produkuje vitamín D a je zásobárnou bílkovin, cukrů a tělesné vody. Je proto zapotřebí se o ní náležitě starat. Jednou z hlavních příčin vzniku rakoviny kůže je její zvýšené vystavování ultrafialovému záření, které je přítomné ve slunečních paprscích. Proto je léto i pozdní jaro rizikovější než méně slunečné měsíce,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová.

Vedle UV záření hraje svou roli genetika, věk nad 50 let i světlá pokožka, která je citlivější na sluneční záření. Problematické je také chození do solária, zvýšený počet atypických pih, kouření, vystavování kůže některým chemickým látkám a imunosuprese, tedy stav snížené imunity například při infekci HIV.

I ti, kterých se většina rizikových faktorů netýká, by měli přijmout několik preventivních kroků, díky kterým riziko vzniku rakoviny kůže co nejvíce minimalizují. Nejlepší možnou variantou je vyvarovat se pobytu na přímém slunci, a to zejména mezi 11. až 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo v 16 hodin. 

Klíčové je také používání vhodných opalovacích krémů, které v sobě zahrnují ochranné filtry pohlcující, rozptylující nebo odrážející sluneční záření. Ideální jsou ty s faktorem 50+, které propouští do kůže pouze padesátinu ultrafialového záření. Důležité je používat dostatečné množství krému a mazat se opakovaně, nejdéle každé dvě hodiny. Po koupání nebo sportovní aktivitě je nutné nanést novou vrstvu ihned, a to i v případě krémů voděodolných.

Ochranu kůži při pobytu na slunci poskytne také vhodné oblečení, ideální jsou hustě tkané textilie, dlouhé rukávy i nohavice a tmavé barvy, které poskytují větší UV ochranu než světlé. Zakoupit je možné také oblečení přímo s UV filtrem. Kromě kůže je před sluncem nutné chránit také oči, i v nich se totiž může vyskytnout melanom. Při výběru správných slunečních brýlí by se proto měli lidé ujistit, že obsahují certifikovaný UV filtr. Důležité je chránit se nejen u moře na dovolené, ale například také při výstupu do hor, kdy je kůže se zvyšující se nadmořskou výškou vystavována větším dávkám UV záření.

Odborníci se rovněž shodují, že je vhodné používat dostatečný ochranný faktor i při běžném fungování ve městě.

„Rodiče by měli před slunečním zářením chránit také své děti. Ty totiž patří mezi nejcitlivější skupinu, do tří let by měly být na slunci opravdu jen minimálně. Časté spálení v dětství může totiž zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti,“ říká Kateřina Šédová. 

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama