PF 2018 lékařům: Žádnou paniku z elektronického receptu, jedeme dál!

Ve svém přání hezkého nového roku lékařům připomněl prezident České lékařské komory povinné elektronické recepty. Jeho základním heslem je: "Žádnou paniku!". Nevyzývá k bojkotu eReceptu, ale přiznává, že on sám ho používat nebude. A s ním tisíce dalších.

V emailu, kterým s přáním PF 2018 oslovil všechny lékaře prezident České lékařské komory Milan Kubek, připomíná především elektronické recepty. Přelom roku byl totiž i datem, od kterého jsou pro všechny lékaře (i pacienty) povinné.


Žádné pokuty pro lékaře, slibuje ministerstvo

Kubek vyzval lékaře, aby si s eRecepty nedělali velkou hlavu. "Kdo můžete, používejte je, tedy v případě, že systém bude fungovat. My ostatní budeme i nadále používat recepty klasické," přiznal prezident ČLK, že on sám eRecept vydávat nebude.

S počátkem roku je v podobné situaci asi osm tisíc lékařů, které Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestačil do systému eReceptu přihlásit. Teoreticky by teď neměli žádný recept vydat. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však ustoupil a navrhuje roční pardon pro všechny lékaře, kteří eRecept nevydají - zkrátka nebudou nijak pokutováni. 

Ve hře je i trestní oznámení, které kvůli podezření na korupci při zavádění elektronického receptu podala Česká lékařská komora. Podle lékařů zmizelo do loňského roku 300 milionů korun. Opírají se přitom o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Věcí se teď musí zabývat policie. Více například zde: Lékařská komora podala trestní oznámení kvůli zavádění eReceptu


Lékařská etika stojí nad eReceptem

Jak prezident Milan Kubek upozorňuje, v závěru roku rezignoval ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. A Senátem navíc prošla "nouzová varianta" k elektronickému receptu - senátoři navrhují jeho povinné zavádění o dva roky a odložit. Mají v tom i podporu lékařské komory, přestože ta upřednostňuje ponechání eReceptu pouze na dobrovolné bázi. Více například zde: Senát vyslyšel lékaře! Chce odklad povinného eReceptu o dva roky

Jedeme dál, vyzývá Milan Kubek lékaře. "I v roce 2018 budeme, tak jako dosud, v souladu s etickými principy svého povolání podle svých možností pomáhat našim pacientům a psát recepty tak, jak můžeme, tedy elektronicky nebo klasickým způsobem," ubezpečuje s přáním hezkého a úspěšného roku.

(gar)


Celý text přání prezidenta ČLK Milana Kubka lékařům:


PF 2018 Elektronické recepty - žádnou paniku


Vážené kolegyně a kolegové,


v souvislosti s desítkami vašich dotazů vás žádám, abyste od 1.1.2018 nebojkotovali elektronické recepty. Kdo můžete, používejte je, tedy v případě, že systém bude fungovat. My ostatní budeme i nadále používat recepty klasické.

Pro lékařskou komoru není přijatelné, aby pacienti kvůli nezodpovědnému experimentu nedostali potřebné léky. V současnosti více než osm tisíc lékařů nemá přístup k tzv. centrálnímu úložišti elektronických receptů. Z toho logicky vyplývá, že za vystavování papírových receptů nikomu nic nehrozí. Lékaři - nepracující důchodci a lékaři paraklinických oborů mohou vystavovat klasické recepty trvale na základě vyhlášky č. 415/2017 Sb., kterou prosadila Česká lékařská komora.

Dne 5.12.2017 jsme podali trestní oznámení, jehož cílem je zjistit, v čích kapsách skončilo více než 300 milionů korun, které stát doslova vyhodil oknem za nefunkční systém, který následně začal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) budovat znovu takříkajíc od nuly. Zodpovědnost někdo nést musí. Nevýhodné smlouvy přece musel někdo ze státních úředníků či politiků podepsat. 

Ředitel SÚKL PharmDr. Blahuta rezignoval a nový ministr zdravotnictví Mgr. Vojtěch navrhuje, aby navzdory povinnosti používat elektronické recepty, nebyli lékaři celý rok 2018 pokutováni, pokud tuto povinnost nebudou dodržovat. To je jistě dobrá zpráva. Avšak co bude dál?

Ujišťuji vás, že ČLK i nadále prosazuje, aby elektronické recepty, které v současnosti nesplňují předpoklady, kvůli kterým jsou zaváděny, zůstaly, tak jako v Německu, nepovinnou variantou, případně aby se tato povinnost, obdobně jako v Belgii, netýkala lékařů v důchodovém věku. Samozřejmě jsme připraveni jako nouzovou variantu podpořit též Senátem ČR schválenou novelu zákona o léčivech, která povinnost používat elektronické recepty odkládá o další dva roky.

V každém případě tak jako s EET i pro elektronické recepty platí heslo: "Žádnou paniku", jedeme dál. Tedy i v roce 2018 budeme, tak jako dosud, v souladu s etickými principy svého povolání podle svých možností pomáhat našim pacientům a psát recepty tak, jak můžeme, tedy elektronicky nebo klasickým způsobem.

Kolegyně a kolegové, děkuji vám za práci, kterou vykonáváte ku prospěchu našich pacientů a přeji vám i vašim blízkým, které máte rádi, klidné vánoce a do nového roku 2018 vše dobré.


S kolegiálním pozdravem 

MUDr. Milan Kubek

prezident České lékařské komory

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nový ministr Válek: Útoky nejen na zdravotníky jsou neomluvitelné

Co jsme si od mRNA vakcín proti covidu slibovali a co jsme dostali?

Často kladené otázky a odpovědi k očkování proti covidu-19