Hlavička
Zprávy -
28/06/2022

Počet nakažených covidem-19 výrazně roste. Co zatím víme o nové variantě BA.5?

Počet lidí v Česku testovaných pozitivně na koronavirus v pondělí vzrostl na 1241, což představuje dvojnásobek oproti minulému týdnu. Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrzuje, že nárůsty se týkají hlavně subvariant BA.4 nebo BA.5. Výrazně zatím neroste počet hospitalizovaných v nemocnicích s koronavirem.

reklama

reklama

Ještě minulý týden tvořily nové subvarianty ve vzorcích z pozitivních testů na koronavirus zhruba 53 procent. Tento týden je to už 75 procent. Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června, kdy bylo v českých nemocnicích hospitalizováno 130 lidí s covidem, v těžkém stavu bylo 11 z nich. Nyní tam leží s covidem 115 pacientů, z toho pět ve vážném stavu. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

„Data ze sekvenačních center v ČR ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech,“ uvádí vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.

Co o nové variantě víme?

Varianty BA.4 a BA.5 podle dosavadních poznatků z klinické praxe nijak významně nemění a nezhoršují průběh infekcí u pacientů. Národní referenční laboratoř ale dlouhodobě upozorňuje, že tyto varianty podle dostupných dat zřejmě unikají neutralizačním protilátkám navozených předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí.

reklama

To potvrzuje i nejnovější shrnutí k nové variantě od amerického kardiologa a vědce Erica Topola, podle kterého je subvarianta omikron BA.5 nejhorší verzí viru, jakou jsme kdy viděli. 

„Posouvá (subvarianta BA.5) už tak rozsáhlý imunitní únik na další úroveň a v důsledku toho i zvýšenou přenositelnost oproti základní variantě BA.1. Dalo by se říci, že to není tak špatné, protože nedošlo k výraznému nárůstu hospitalizací a úmrtí, která jsme viděli na začátku omikronu, ale je to jen proto, že jsme prošli tak výrazným promořením. Existuje tak alespoň částečně zkřížená imunita,“ uvedl Topol ve zprávě.

I proto lékaři začínají vybízet k přeočkování alespoň u rizikových skupin.

„V nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tj. takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících. Je prokázáno, že očkování dobře chrání před závažným průběhem nemoci a za důležité ho považuji především u osob jakkoli imunitně oslabených jinou chronickou nemocí, včetně seniorů,“ připomíná ochranný význam očkování MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

V pondělí si přišlo pro očkovací dávku proti covidu-19 celkem 901 lidí, tedy zhruba stejně jako v pondělí před týdnem. Většinou se jednalo právě o zájemce o třetí dávku. V Česku je celkem naočkovaných 6,9 milionu lidí, z toho 4,2 milionu je přeočkovaných.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek již také vyzval rizikové skupiny, aby se nechaly před přicházející podzimní vlnou očkovat. „Týká se to například pacientů s diabetem, kteří již o převaze benefitů vědí a jsou proočkovaní z 90 procent. Stejně tak profitují z očkování lidé po transplantaci, lidé starší 60 let nebo 50 let, kteří mají další onemocnění,“ uvedl Válek.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama