Hlavička
Rady a tipy -
10/06/2020

Podceňujete rakovinu střev? Možná vám poštou přijde testovací balíček

Každý den v Česku zemře na rakovinu tlustého střeva asi deset lidí. Nemuseli by, kdyby se na nádor přišlo včas. České zdravotnictví přitom lidem nad padesát nabízí zdarma jednoduchý test. Ne každý toho využívá, a tak některým těmto pacientům teď putují testy do poštovní schránky.

reklama

reklama

Rakovina tlustého střeva a konečníku je velkým problémem skoro po celém světě. Česko přitom bohužel patří k zemím s nejvyšším výskytem tohoto nádoru. O jak velký problém jde, je zřejmé i z toho, že tento druh rakoviny je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě. Na celé planetě mu ročně podlehne více než půl milionu lidí. Kdyby se na jejich nemoc přišlo včas, velká většina by se jich mohla uzdravit a dnes dál vést běžný život.


Testovací sadu vám dá váš lékař

reklama

Na rozdíl od jiných druhů nádorů tenhle postihuje stejně muže i ženy. Obavy by přitom měli mít především lidé nad 50 let, protože riziko roste s věkem. Jen v tuzemsku lékaři každý rok odhalí asi 7 500 nových případů a 3 500 lidí na rakovinu tlustého střeva zemře.

Zákeřný je tento druh nádoru v tom, že nemoc je zpočátku zcela bez příznaků a je tak často objevena příliš pozdě. Proto v Česku už od roku 2000 funguje program plošného vyšetřování pro každého člověka nad padesát let. Testování je zdarma a odběr snadno zvládne sám pacient doma v soukromí.

Přesto tuto možnost mnoho lidí nevyužívá nebo o ní ani neví. Testovací sadu by lidé nad padesát let měli každý rok (nebo každý druhý) dostat od svého lékaře, kde ji pak zase odevzdají k vyhodnocení výsledků.


Pošta, která může zachránit život

Ani tento způsob prevence nezabírá na všechny pacienty - třeba proto, že k lékaři nechodí a test se jim tak nedostane vůbec do ruky. Proto pojišťovny takové pacienty opakovaně obesílají s pozvánkou k vyšetření. Na první dopis reaguje necelá čtvrtina adresátů, pak jejich ochota klesá ještě víc.

\""Účast na preventivních vyšetřeních stále není dostatečná, i když se v současné době nepatrně zvyšuje. Stále ale hledáme nové cesty a alternativy, jak účast zvýšit. Důležité je, aby rostlo i povědomí o screeningu, abychom lidi motivovali k tomu si své zdraví chránit,\"" vysvětlil lékař Norbert Král, koordinátor praktiků zapojených do nového pilotního projektu. 

Ten se rozjel letos. Vybraní lidé, právě ti, co zanedbávají tuto prevenci, dostávají sadu testů poštou přímo do schránky. A stejně tak bez nutnosti navštívit lékaře vzorky opět odešlou v přiložené návratové obálce do specializované laboratoře.

\""Podle návodu, který je přiložen v poštovní zásilce, si v pohodlí domova odeberete vzorek stolice a pak jej bezplatně spolu s několika podepsanými dokumenty pošlete v přiložené obálce do specializované laboratoře, která vzorek vyhodnotí a přibližně do jednoho měsíce vám pošle výsledek,\"" vysvětlil vedoucí Národního screeningového centra ÚZIS Karel Hejduk.


Projekt zatím obesílá jen klienty VZP

Hodí se dodat, že celý projekt tohoto poštovního screeningu financuje Evropská unie. O jeho fungování se pak stará Národní screeningové centrum ÚZIS (informace ZDE) ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Zmínka o pojišťovně je důležitá, protože zatím jsou testovacími sadami obesíláni jen vybraní lidé pojištění právě u VZP. V lednu a únoru na adresy po celé zemi putovalo 7 000 obálek, teď v červnu přibývá dalších 3 000 obeslaných lidí. Už v první vlně přitom projekt odhalil desítky pacientů s nálezem stolice v krvi. To sice ještě není důkaz rakoviny, ale je to důrazná pozvánka na další vyšetření.


Roční účet za léčbu rakoviny střev? Jen u VZP dvě miliardy!

Rozesílání testovacích sad poštou je pro pacienty nejpohodlnější způsob, jak se do prevence zapojit. Protože tyto zásilky míří k nejrizikovější skupině obyvatel (50 - 70 let), neměli by lidé test podceňovat.

\""Čím dříve se podaří nemoc odhalit, tím větší je šance na vyléčení,\"" potvrzuje David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jen v roce 2018 se u VZP s karcinomem střeva léčilo 44 000 lidí a jejich léčba vyšla na více než dvě miliardy korun. \""Absolvování screeningu mimo jiné také šetří peníze z veřejného zdravotního pojištění, které by při pozdějším odhalení diagnózy pojišťovna vynakládala na nákladnou léčbu pacienta,\"" dodal Šmehlík.


Příznaky jsou nejasné. Dávejte pozor aspoň na tyto...

Tomuto typu nádoru lze předcházet lepším životním stylem. Rakovinu střev vyvolává nadměrná konzumace červeného masa, uzenin, živočišných tuků a smažených jídel. Také přemíra alkoholu, kouření, málo ovoce, zeleniny a vlákniny ve stravě obecně. Riziková je i nadváha, nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání.

Sám pacient na sobě příznaky nemoci zpozoruje jen obtížně a často pozdě. Karcinom střev se zprvu nijak neprojevuje. Pokud ano, jde o dlouhodobější změny stolice (průjem, zácpa, nepravidelné nebo obtížné či bolestivé vyprazdňování a stužkovité zúžení stolice). Objevuje se také krev ve stolici, která ale nemusí být viditelná. Právě proto se dělají výše uvedené testy tzv. okultního krvácení ve stolici.

Někdy lidé trpí i chudokrevností, což se projevuje únavou, slabostí, dušností, motáním hlavy, bušením srdce nebo hučením v uších. Podezření by měly vyvolat i bolesti břicha, nadýmání nebo pocity plnosti. Nemusí jít vždy o důkaz rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale je potřeba takovou možnost dalším vyšetřením vyloučit. Může vám to zachránit život.


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama