Nemocnice akutní a zdravotní péče se stejně jako loni nedohodly se zdravotními pojišťovnami na tom, kolik by jim z pojištění měly platit za odvedenou péči. S ostatními obory se podařilo dohody naopak uzavřít. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
reklama
reklama
Opakuje se skoro stejná situace jako v loňském roce. Každoročně se totiž zdravotní pojišťovny dohadují s \""poskytovateli zdravotních služeb\"", kolik jim budou příští rok vyplácet za odvedenou práci. Poskytovateli se rozumí lékaři se svými ordinacemi a ambulancemi, také třeba fyzioteraputi, laboranti, radiologové, pečovatelé, ale i nemocnice či lázně.
Celkem jde o čtrnáct dohod, které pokrývají celé české zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny teď uzavřely dvanáct z těchto čtrnácti dohod. Jeví se to jako úspěch, tím spíše, že loni to bylo o jednu dohodu méně.
Nahlíženo jinou optikou je to vlastně jen poloviční úspěch i poloviční neúspěch. Pojišťovny se totiž nedohodly o platbách se dvěma \""segmenty\"" - s nemocnicemi akutní a následné péče. A právě ty spotřebovávají z veřejného zdravotního pojištění více než polovinu všech nákladů.
reklama
Konečné slovo bude mít ministr. Vyhoví prý pojišťovnám
Zásadní dohoda mezi pojišťovnami a nemocnicemi se tedy nepodařila. V takovém případě má následující a konečné slovo ministr zdravotnictví, který do konce října musí sestavit a vydat úhradovou vyhlášku pro příští rok.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes na Twitteru oznámil, jak bude postupovat - a je už jasné, že vyhoví návrhům pojišťoven namísto požadavkům nemocnic. \""U nemocnic, které se nedohodly, budeme vycházet z nabídek pojišťoven,\"" oznámil dnes na Twitteru Adam Vojtěch.
Vojtěch: Výsledek řízení mě celkově mile překvapil
Ministr zdravotnictví popsal dohadování se zdravotními pojišťovnami jako mimořádně úspěšné. \""O dohodu lepší než minulý rok,\"" uvedl ministr. Také loni se s pojišťovnami nedohodly nemocnice a domácí péče.
Vojtěch také oznámil, že zdravotnictví bude proti loňsku finančně posíleno. \""Zdravotní systém počítá s nárůstem 13,3 mld. Kč. Všechny segmenty příští rok opět porostou,\"" tvrdí ministr Vojtěch.
\""Dohody podporují dostupnost a kvalitu zdravotní péče a akcentují naše priority. Reformu primární a psychiatrické péče, nejmodernější léčbu, nové kapacity a přístroje. Výsledek řízení mě celkově mile překvapil,\"" dodal Adam Vojtěch.
Náklady pojištění rostou, ale stoupají i příjmy pojišťoven
Od roku 2000 stouply náklady zdravotního pojištění o 260 procent, za posledních pět let o třetinu. Loni pojišťovny na hrazené služby vydaly téměř 311 miliard korun, v roce 2018 o 25 miliard méně. Příjmy pojišťoven byly loni 326 miliard, meziročně vzrostly o 21 miliard korun.
Ze státního rozpočtu bylo hrazeno pojistné za 5,9 milionu lidí (55,8 procenta pojištěnců), platby za ně tvořily 22 procent příjmů. Většinu výdajů ale spotřebují děti, senioři, nezaměstnaní a další státní pojištěnci.
Krize kolem koronaviru letos donutila vládu po mnohaletém naléhání lékařů a lékařské komory zvýšit odvody za tyto státní pojištěnce. Do zdravotnictví by tak letos mělo zamířit o téměř 21 miliard korun navíc a v příštím roce pak kolem 50 miliard. Dosud přitom vláda i ministerstvo zdravotnictví toto navýšení plateb odmítaly. Více v článku Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré
Bude kompenzační vyhláška opravdu kompenzovat?
Protože kvůli koronavirové krizi musely nemocnice, ordinace a ambulance omezit své služby a zároveň jim vzrostly náklady, očekává se letos propad jejich příjmů. To by jim měla nahradit tzv. kompenzační vyhláška, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Ministerský návrh počítá s tím, že namísto plánovaných 340 miliard korun letos půjde na zdravotnictví 354 miliard.
Jenže i s kompenzační vyhláškou ministr narazil. Například ambulantní specialisté a opět nemocnice následné péče tvrdí, že peněz je málo. S návrhem ministra nesouhlasí ani Česká lékařská komora. Považuje za nesmyslné počítat s tím, že lékaři ztracenou péči z první poloviny roku ještě letos doženou. Více v článku Lékařská komora nesouhlasí s návrhem kompenzační vyhlášky
\""Lékařská komora s návrhem kompenzační vyhlášky nesouhlasí a trvá na tom, že kompenzační vyhláška musí v první řadě stabilizovat ekonomickou situaci poskytovatelů zdravotních služeb a nesmí prodlužovat nejistotu, které jsou vystaveni,\"" uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek. Podle něj navíc ministerstvo nepočítá s možnými dalšími vlnami nákazy koronavirem v letošním roce.
David Garkisch
Ilustrační foto: US Army, R. M. Breeden
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama