Česká lékařská komora má o víkendu v Brně sjezd. Hned v jeho úvodu došlo na peníze, které dluží pojišťovny lékařům. Za šest let se částka vyšplhala už na 5,5 miliardy. Peníze přitom pojišťovny nezákonně zadržují na svých účtech – letos to bude už 65 miliard korun.
reklama
reklama
„Pojišťovny bohatnou, soukromí lékaři chudnou a jejich počet klesá,“ vypočetl důsledky jednání zdravotních pojišťoven prezident lékařské komory Milan Kubek. Nejhůř jsou tím totiž postiženi ambulantní specialisté.
Peníze přitom pojišťovny mají, zadržují je ale jako rezervy na svých účtech. Jen za loňský rok takto „ušetřily“ 14,5 miliardy korun. V plánu ovšem byla rezerva skoro desetkrát nižší, pouhých 1,7 miliardy. „Na kom je mohly uspořit? Na pacientech a nás, na nikom jiném uspořit nemohly,“ prohlásil Kubek.
reklama
Lidé platí miliardy za péči, kterou nakonec nedostanou
Potvrzují to i čísla. Pojišťovny by měly platit lékařům podle tzv. seznamu zdravotních výkonů. V něm je uvedeno, kolik a za který zákrok musí pojišťovny lékařům zaplatit. Prostým srovnáním proplacených výkonů lékařská komora zjistila, že zdaleka ne za všechnu práci pojišťovny lékařům platí. Za šest let se tak dlužná částka vyšplhala až na 5,5 miliardy korun.
Kubkova slova potvrzují i částky, které se hromadí na účtech pojišťoven. Jak na sjezdu také zaznělo, jsou to neoprávněně zadržované peníze pacientů, kteří si platí zdravotní pojištění. Před dvěma lety tak pojišťovny „ušetřily“ přes 30 miliard, loni k tomu přidaly dalších skoro patnáct miliard a letos se má zadržovaná částka vyšplhat dokonce už na 65 miliard korun.
„Šedesát pět miliard, které si občané zaplatili na zdravotní péči, kterou nedostali nebo kterou dostali v jiné kvalitě,“ shrnul dopady těchto úspor na pacienty Milan Kubek. Podle lékařů tyto peníze v systému chybí, a mimo jiné i proto krachují menší nemocnice, ty větší uzavírají některá oddělení a o kariéru ve zdravotnictví má zájem stále méně mladých. Kruh se tak uzavírá personální krizí napříč celým oborem.
Kubek: Je třeba změnit ceník a mít důstojnou cenu práce
Česká lékařská komora přitom zatím marně požaduje, aby se vedle pravidelné valorizace režijních nákladů valorizovala i cena práce lékařů. Ministerstvo zdravotnictví to ale odmítlo jak loni, tak letos. Komora chce svůj požadavek znovu opakovat v příštím roce. „Ta situace je hrozná a stále se zhoršuje,“ shrnul to na sjezdu lékař a člen představenstva komory Josef Trnka.
„Je třeba změnit reálný ceník zohledňující skutečné náklady, včetně důstojné ceny práce, a umožňující přiměřený zisk,“ uvedl Kubek s tím, že pojišťovny navíc za stejné výkony platí různým lékařům či nemocnicím různé ceny. Komora proto požaduje, aby se ceny za zdravotní výkony nejen zvýšily, ale i sjednotily.
Podle Kubka je cena práce plně kvalifikovaného lékaře 512 korun za hodinu. Skutečnou cenu této práce ale stanovuje úhradová vyhláška. Prezident Kubek se pozastavil i nad tím, že si nemocnice musí vybírat, jestli zaplatí lidem, nebo bude investovat do budov. „Zdravotnická zařízení musí být schopna vydělat si na provoz i investice,“ dodal Kubek.
Za státní pojištěnce platí stát nejméně, přitom je jich nejvíc
Na sjezdu se mluvilo i o platbách za tzv. státní pojištěnce. To jsou děti, staří lidé, nemocní nebo také nezaměstnaní, za které platí zdravotní pojištění stát. Přestože jde o skupiny, které zdravotní péči čerpají nejvíc, platby za ně jsou zdaleka nejmenší. Stát takto platí za 60 procent obyvatel, ale ze všech příjmů veřejného zdravotního pojištění je to přitom jen necelá čtvrtina.
Lékařská komora navrhuje, aby stát odváděl za státní pojištěnce víc. V současné době se tato platba vyměřuje z 25 procent průměrné mzdy. Komora by chtěla, aby se platba počítala nejprve z 30 procent a později z 50 procent průměrné mzdy. Pak by se podle představ komory tato částka zvyšovala pravidelnou valorizací.
Ministr nedorazil, lékařů se bojí, znělo sálem
Lékaři na svém sjezdu probírali i porušování zákoníku práce v nemocnicích nadměrnými přesčasy. „Stát ty nemocnice nekontroluje, na to má jen bezzubé inspektoráty práce. Česká lékařská komora přitom nemocnice nemůže kontrolovat,“ uvedl Milan Kubek.
Stejně tak na přetřes přišlo i nezákonné zaměstnávání lékařů z Ukrajiny, aniž by měli povinné jazykové a odborné zkoušky. Komora ovšem konstatovala, že i přes výzvu Ministerstvu práce a sociálních věcí, ministrovi zdravotnictví a přes jednání s premiérem Babišem se na této praxi nic nezměnilo a nemění.
Česká lékařská komora zastupuje v Česku každého praktikujícího lékaře. Má celkem 52 200 členů, z toho těch aktivních asi 43 000. Členství v ní je pro lékaře povinné. Komora dohlíží na to, aby své povolání vykonávali odborně, v souladu s etikou a zákony. Zaručuje také odbornost členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékařského povolání, čímž chrání i pacienty.
Sjezd České lékařské komory bude pokračovat ještě v neděli. Byl na něj s předstihem pozvaný i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ale nedorazil ani za sebe neposlal náhradu. Na sjezdu proto opakovaně zaznělo, že se „ministr svých lékařů bojí“.
David Garkisch
Foto: David Garkisch
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama