Hlavička
Rady a tipy -
11/01/2019

Poprask kolem tyčinek do uší? I po zákazu plastů budou. Navíc nám škodí

Evropa nám zakáže i tyčinky do uší! Tato zpráva právě rezonuje veřejným prostorem. Má pravdu, na zákaz plastových tyčinek zřejmě dojde. A právem. Neznamená to ale, že se nebude čím šťourat v uších. Je to ovšem skoro to nejhorší, co pro své uši můžete udělat.

reklama

reklama

Ta zpráva má vlastně hned několik vrstev. Itálie zakázala od začátku roku v obchodech prodávat vatové tyčinky na čištění uší, které jsou vyrobené z plastů. Stala se tak první zemí v Unii, ale nejspíš nikoli na dlouho. Podobný zákaz se od roku 2021 chystá pro celou EU.

Kritici namítají, že zákaz plastových tyčinek do uší nic neřeší. Jenže plánované celoevropské opatření ze zdaleka nemá týkat jen jich. Především zakáže nebo omezí  jednorázové plastové nádobí, příbory, brčka, polystyrenové obaly a podobné výrobky, takže jeho efekt bude mnohem širší. Cílem je omezit vytváření plastového odpadu, znečišťování moří a zamořování prostředí tzv. mikroplasty.


reklama

Jen v Itálii se na plážích válí asi 100 miliónů tyčinek do uší

Zdá se vám stále problém plastových tyčinek do uší příliš banální, aby bylo nutné je zakazovat dokonce na evropské úrovni? Omyl! Byť to tak nevypadá, jsou celkem pohromou. Brusel si nechal zpracovat studii, podle které na plážích Středozemního moře tvoří právě tyčinky do uší až pět procent odpadu.

Italskému zákazu, který předběhl ten evropský, se také nelze divit. Jiný průzkum italských pláží společnostmi Enea a Legambiente odhadl, že v písku se tu válí zhruba 100 miliónů nezničitelných plastových tyčinek do uší.


Pláže Středozemního moře znečišťují nejvíc turisté

Myslíte si, že je to nemožné? Studie ukázaly, že evropské pláže u Středozemního moře mají se znečištěním poměrně specifický problém. Asi 60 procent všech plastů, které plují ve světových mořích, má na svědomí pět zemí: Čína, Indonésie, Filipíny, Thajsko a Vientam. Doslova tam totiž splachují odpadky do moře, nefunguje systém jejich svozu, ani recyklace, chybějí i čističky.

Středozemní moře má svým způsobem štěstí. Pobřeží je méně obydlené a ve většině zemí funguje hospodaření s odpady nebo přinejmenším jejich svoz. Většina odpadu z pláží není ani vyplavena mořem. Vysvětlení je prozaické - pláže znečišťují sami turisté. Nezřídka si po koupání v moři čistí uši plastovými tyčinkami a ty pak odhodí do písku. Proto je jejich výskyt na plážích až tak nezvykle vysoký.


Ušní maz je \""přítel\""

Kromě toho, že jde o neslušné chování, není to ani příliš zdravé. Podle lékařů je dokonce čištění uší tyčinkami ten nejhorší způsob péče o uši. V ideálním případě bychom se čištěním uší vůbec neměli zabývat, uši jsou totiž \""samočistící\"".

Ušní maz - to žluté na tyčince - možná nevypadá pěkně, ale za normálních okolností to rozhodně není nepřítel. Ani jeho složení sice nevypadá pěkně, protože je mastným produktem kožních žláz a směsí odumřelých buněk kůže, chlupů a také prachu.

Tahle nechutná směska nám ve skutečnosti pomáhá. Chrání ucho před infekcí, udržuje citlivou kůži zvukovodu a zároveň uvnitř vytváří žádoucí vlhké prostředí. Odstraňovat maz není obvykle žádoucí i proto, že z ucha odpadává více méně sám - to je právě vysvětlení samočistící schopnosti uší.


Strkat si tyčinky do uší? Rozmyslete si to, varují lékaři

Pokud při čištění uší použijete tyčinky, hrozí vám, že ušní maz spíše zatlačíte dovnitř zvukovodu a v krajním případě vytvoříte ušní zátku, s níž vám pomůže už jen lékař. Jestliže tyčinky už použijete, snažte se čistit ucho jen z kraje a nedotýkat se bubínku.

I když ušní maz správně a šetrně setřete jen ze stěn zvukovodu, patrně tím podpoříte jeho další tvorbu, protože ho tělo produkuje na ochranu uší. Rozhodně ale nepoužívejte pevné předměty jako třeba sirky, párátka nebo sponky na vlasy. V takovém případě vám totiž hrozí i zranění ucha.


Jak na správné čištění uší?

Lékaři doporučují uši čistit jen přirozeným způsobem - tedy jen tam, kam dosáhne váš malíček nebo špička ručníku. To je nejlepší způsob, jak po koupeli uši vytřít a očistit bez rizika.

Pokud jste si ale zvykli tyčinky do uší používat, nemusíte si zoufat. I dnes jsou na trhu alternativní varianty k těm plastovým - zpravidla jde o recyklovatelné tyčinky z bambusu nebo papíru.

Nemůžete-li se i po dočtení tohoto textu šťourání v uších zbavit, nezoufejte. Má to i své fyziologické vysvětlení. Obvykle při tom lidé totiž zažívají poměrně libé pocity. \""V uchu máme mnoho nervových zakončení spojených s jinými částmi těla, hlavně s vnitřními orgány. Některé nervy v kůži zvukovodu jsou napojené dokonce i na trávicí soustavu,“ vysvětlil specialista Dennis Fitzgerald pro britskou rozhlasovou stanici NPR.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama