Hlavička
Zprávy -
11/02/2021

Poslanci neprodloužili nouzový stav země. Ten tak skončí v neděli

Sněmovna dnes odmítla žádost vlády o další prodloužení nouzového stavu. Poslanci nesouhlasili ani s prodloužením o měsíc, jak navrhovala vláda, a odmítli i kompromisní návrh, aby nouzový stav trval jen další dva týdny. Ten tedy skončí v neděli.

reklama

reklama

Sněmovna se při hlasování o nouzovém stavu rozdělila na dva naprosto jasné tábory. Pro nouzový stav hlasovala výhradně jen koalice, tedy poslanci vládních stran ANO a ČSSD, kteří tak dali dohromady 48 hlasů. Proti prodloužení nouzového stavu se naopak jednohlasně postavila úplně celá opozice.


reklama

Pro schválení návrhu tak vládě nakonec chybělo mezi poslanci pouhých šest hlasů. A naprosto stejným výsledkem skončilo i hlasování o kompromisním návrhu Stanislava Juránka (KDU-ČSL), který navrhoval prodloužení alespoň o dva týdny.



Skončí v pondělí všechny zákazy a omezení?


Bez nouzového stavu hrozí zmatek a zneplatnění dosavadních protiepidemických opatření vlády, protože většina z nich je vázána právě na nouzový stav. Některá omezení je přesto možné obnovit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.


Pokud se do konce týdne nic podobného nestane, od pondělí se podle ministra zdravotnictví Blatného mohou otevřít všechny dosud omezené či uzavřené obchody, služby nebo skončí zákaz nočního vycházení. Restaurace by ale i pak zůstaly zavřené, protože spadají právě pod zmiňovaný zákon o ochraně veřejného zdraví.


Není to dobrá zpráva pro nikoho z občanů. Je to něco, co potřebujeme, abychom mohli efektivně zvládat krizovou situaci. Nouzový stav je nástroj pro krizové řízení, ne politikum,\"" prohlásil po hlasování Sněmovny ministr zdravotnictví Jan Blatný.


Dodal, že vláda se ihned začne na novou situaci připravovat a obnoví některá opatření jiným způsobem. „Okamžitě budeme aplikovat možnosti, které můžeme použít i bez nouzového stavu,“ slíbil Blatný.



Lékařská komora: Politici hodili zdravotnictví přes palubu


Výsledek hlasování Sněmovny je zklamáním i pro zdravotníky. „Politici, jejichž úkolem je hledat společně cestu, jak vyvést naši zemi z krize, selhali a hodili dnes zdravotnictví přes palubu. Neschopná vláda ruku v ruce se sobeckou opozicí nám podrazily nohy,“ komentoval rozhodnutí poslanců prezident České lékařské komory Milan Kubek. Více v článku Kubek: Politici hodili zdravotnictví přes palubu. Lhostejní jsou jim i občané.

Komora lékařů už předem vyzývala k prodloužení nouzového stavu, protože se obává o dopady, které může mít uvolnění protiepidemických opatření na přetížené zdravotnictví.

Stejný apel politikům v pondělí adresovaly zdravotnické odbory a Lékařský odborový klub. „Vezměte vážně hrozbu nových ještě více nakažlivých mutací koronaviru a nezahrávejte si s nezodpovědnými nápady na rozvolňování opatření, prodlužte nouzový stav,“ píše se ve výzvě zdravotníků. Více v článku Výzva zdravotníků vládě a politikům: Přestaňte hrát tu ruskou ruletu!.



Šéf lékařské komory veřejnosti: Dodržujte opatření i nadále

Prezident lékařské komory v souvislosti s dnešním hlasováním poslanců připomněl, že v úsilí potlačit epidemii koronaviru už položilo život 52 zdravotníků a z toho téměř polovina lékařů. Dosud přitom nebyli za toto úsilí odměněni. „Je trapné, že za této situace se musíme již tři měsíce doprošovat toho, aby vláda alespoň symbolickou finanční částkou zdravotníky ocenila. Zdravotníci jsou politikům lhostejní a dnes se ukázalo, že lhostejní jsou jim i občané,“ dodal Kubek.

Obrátil se také na veřejnost s výzvou, aby lidé dodržovali dosavadní opatření bez ohledu na to, jestli budou platná nebo ne. „Jako prezident České lékařské komory vyzývám všechny spoluobčany, aby se chovali zodpovědněji než politici, kteří dnes selhali. Buďte na sebe opatrní a k sobě navzájem ohleduplní. Virus je mezi námi a je stále připravený zabíjet. Chovejte se podle toho! Dodržujte veškerá dosud platná protiepidemická opatření i nadále. Jde nám všem o život. Bylo by škoda umřít, když už je očkování proti koronaviru na dosah,“ uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek.


Co bude dál?

Existuje jedna nepravděpodobná možnost, jak nouzový stav rychle obnovit. Jakmile by přestal platit ten současný, vláda by vyhlásila nový a teoreticky by tak nemusela žádat poslance o prodloužení. Podle většiny právníků by ale takový postup byl jasným obcházením ústavy. Přesto tom někteří krajští hejtmani chtějí s vládou jednat.

Nejpravděpodobnější ovšem je, že jakmile přestane nouzový stav platit, převezmou postup proti koronaviru a vyhlašování protiepidemických opatření jednotlivé kraje. K tomu ale budou muset vyhlásit stav nebezpečí, což jim umožní vydávat krizová rozhodnutí. Že se k tomuto kroku chystají, už potvrdili hejtmani z krajů Středočeského, Karlovarského, Pardubického a Libereckého. Další se patrně přidají.

Jak ale uvedl po rozhodnutí Sněmovny ministr zdravotnictví Jan Blatný, k nouzovému stavu se podle něj Česko znovu vrátí, protože bude muset. „Postupně se dostaneme do situace, která je shodná se stávajícím nouzovým stavem. Jen ztratíme spoustu času a k nouzovému stavu se s největší pravděpodobností budeme muset vrátit,“ domnívá se ministr Blatný.

Varoval podobně jako zdravotníci před uvolněním dosavadních opatření. „Pokud polevíme v opatřeních, tak se během dvou týdnů postupně naplní většina našich nemocnic tak, že nebudou moci přijímat další pacienty a nebude je kam převážet. Žádné děti nepůjdou do škol a okolní země se nás začnou bát a uzavřou nás. Mezi tím ale přijde řada našich příbuzných o život, lékaři a sestry to neunesou psychicky ani fyzicky,“ dodal Blatný.


Nouzový stav neuměla vláda efektivně využít, tvrdí opozice

Parlamentní opozice, která dnes překvapivě jednotně odmítla prodloužit nouzový stav, to vysvětluje různě. Na čem se všichni shodují, je fakt, že až dosud premiér Babiš opozici a její návrhy na řešení epidemie nebral vážně. Připustil to i Babiš, když opozičním poslancům vysvětloval, že s nimi nejednal, protože mu podporu slíbila KSČM.

Dalším argumentem poslanců proti prodloužení nouzového stavu je dosavadní chaotický postup vlády při zvládání epidemie. Nouzový stav přitom dává většinu pravomocí vládě, a tak opoziční poslanci svým rozhodnutím vládě tyto pravomoci odebrali. Tak to odůvodnil například předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle kterého sice Česko potřebuje nouzový stav, „ale ne v rukou šílence“ doslova uvedl v narážce na premiéra Babiše Michálek.

Nouzový stav trvá už pět měsíců, Sněmovna ho přitom až dosud opakovaně na žádosti vlády prodlužovala.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama