Hlavička
10/05/2019

Poslanci odložili e-neschopenky na příští rok. Lékaři je chtějí nepovinné

Elektronické nechopenky měly fungovat už od letošního července, ale projekt ještě není na spuštění připravený. Nepřekvapivě tak Sněmovna dnes zavedení e-neschopenek odložila na leden. Lékařská komora stále požaduje, aby systém nebyl povinný, ale dobrovolný.

reklama

reklama

Společnými hlasy poslanců ANO, ČSSD a komunistů dnes Sněmovnou prošel odklad spuštění elektronických neschopenek. Pokud do věci nezasáhne Senát, budeme je všichni využívat od začátku příštího roku. A to povinně, což je právě to co vadí České lékařské komoře, která nevidí pro takový postup důvod. Obává se dopadu na starší lékaře a jejich odchodu z praxe. Neexistuje za ně totiž dostatečná náhrada.


Projekt není připravený, měl fungovat od ledna, pak od července

reklama

Budou od příštího roku skutečně fungovat e-neschopenky a zaniknou ty papírové? To zatím není jisté, přestože ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ubezpečuje, že pro to udělá všechno. \""Co se týká technické stránky e-neschopenky, tak máme velmi podrobný harmonogram, který v tuto chvíli plníme na den přesně,“ prohlásila na tiskové konferenci po schválení odkladu.

Původně ale měla e-neschopenka fungovat už od začátku letošního roku a v dalším termínu až od července. Systém ale ještě není připravený. \""Ono už bylo nereálné, aby ty elektronické neschopenky odstartovaly v červenci. Není to všechno doprogramováno, firmy, které dodávají lékařům programy do jejich počítačů, nemají ty programy upravené a tak dále. A bylo by zjevně nesmyslné zavádět povinně něco, co nefunguje,\"" okomentoval odklad e-neschopenek prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Po druhém odkladu elektronických neschopenek se parlamentní opozice nedomnívá, že by byl projekt dostatečně připravený na spuštění od příštího roku. Kritizovali ho lidovci, Piráti i TOP 09, podle které by za nový termín spuštění měla ručit ministryně Maláčová svou funkcí.


Kubek: E-neschopenky ano, ale ne povinně

Po zavedení elektronických neschopenek by měly ty papírové postupně téměř zaniknout. Zůstaly by jen jako náhrada při výpadku systému. Lékařům ovšem vadí, že by elektronická neschopenka měla být povinná a zaváděná pod hrozbou sankcí.

Prezident komory Kubek je přitom se slibovanou podobou e-neschopenek celkem spokojený. \""Pokud budou e-neschopenky fungovat tak, jak česká správa sociálního zabezpečení slibuje, tak by mohly být pro lékaře ulehčením jejich práce. Jestli by to tak skutečně fungovalo, tak si myslím, že většina lékařů by je používala dobrovolně a že není třeba nikoho do ničeho nutit,\"" upozornil Kubek na kritizovaný aspekt projektu.

Podle něj dopadne především na starší lékaře, kteří ještě takříkajíc pracují postaru. \""Nám se nelíbí, když jsou tyto systémy zaváděny jako povinné. Víme, že máme lékaře, a není jich málo, kteří mají problémy s prací s počítačem. Jsou to starší lékaři a každá taková rána jako e-neschopenka, EET a podobně, je z těch ordinací vyhání. A to určitě není dobře, protože za tyhle starší doktory nemáme žádnou náhradu,\"" řekl Našemu zdravotnictví Milan Kubek.


Komora žádá dva roky na postupné zavádění systému

Prezident komory se obává i překotného zavádění systému e-neschopenek. \""Chceme, aby bylo nějaké přechodné období, po které by ty e-neschopenky nabíhaly. My navrhujeme dva roky, aby se s tím lékaři a nakonec i pacienti seznámili a naučili. Rozhodně není dobré spustit to od ledna příštího roku natvrdo a pod nějakými sankcemi. To vůči tomu vzbudí asi jen odpor mezi lékaři a veřejností,\"" domnívá se Kubek.

Obavy opozice, že systém možná nebude provozuschopný ani od ledna, chápe. \""My jsme měli na zasedání představenstva komory minulý týden ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení. Ukazovali nám prezentaci, jak by to mělo fungovat a nám se to docela líbilo. Ale to byla stále jen prezentace toho, co by mělo být, reálně to ještě nefunguje,\"" dodal Kubek.

I ministryně Maláčová na tiskové konferenci uvedla, že je potřeba čas, aby mohli producenti softwaru do lékařských ordinací přizpůsobit své programy i pro e-neschopenky. Jinak podle ní stanovený harmonogram pro zavádění elektronických neschopenek běží na den přesně.

Lékaři se pak budou moci při vydávání neschopenek spojovat elektronicky buď přímo s Českou správou sociálního zabezpečení nebo použít jednodušší způsob přes program nainstalovaný ve svém počítači.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama