Poslanci schválili návrh zákona o kompenzacích pro zdravotnická zařízení za výpadky příjmů kvůli covidu
Poslanecká sněmovna schválila v úterý zrychleně již v prvním čtení návrh zákona o kompenzacích zohledňujících dopady epidemie onemocnění covid-19 v roce 2022 osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby. Jedná se v podstatě o takzvanou kompenzační vyhlášku, která byla vydána i v letech 2020 a 2021 a zdravotnická zařízení tak budou moci dostat náhrady za výpadky příjmů kvůli covidu-19.
reklama
reklama
Návrh zákona ještě musí schválit Senát. Jestliže ministerstvo zdravotnictví náhrady stanoví, poskytovatelé by je podle předlohy dostali v celoročním vyúčtování hrazených služeb v polovině letošního roku.
„Vyúčtování hrazených služeb poskytnutých v roce 2022 zahrnující kompenzace provede zdravotní pojišťovna u poskytovatelů poskytujících pouze ambulantní hrazené služby nebo hrazené služby poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta do 30. června 2023 a u ostatních poskytovatelů do 31. srpna 2023,“ upřesňuje důvodová zpráva.
Pokud by byly ztráty zdravotnických zařízení jen malé, ministerstvo by pravomoc k vydání vyhlášky nemuselo využít. „V případě, že by celkové dopady epidemie covid-19 v roce 2022 byly nevýznamné, nebude zmocnění k vydání kompenzační vyhlášky využito a kompenzace nebudou stanoveny," dodává zpráva.
reklama
Česká republika je v současné době podle ministerstva zdravotnictví stále postižena epidemií onemocnění covid-19.
„Vzhledem k tomu, že v době tvorby a přijetí vyhlášky č. 396/2021 Sb. nebylo možné epidemiologickou situaci v roce 2022 zcela přesně předvídat, mohla by bezvýhradná aplikace této vyhlášky při vyúčtování úhrad roku 2022 nejpozději v roce 2023 způsobit výrazné ekonomické problémy části poskytovatelů zdravotních služeb,“ vysvětluje důvodová zpráva.
Propad produkce přitom podle dosavadních informací ministerstva bude rozdílný v jednotlivých segmentech zdravotní péče.
„V segmentu akutní lůžkové péče došlo v prvním pololetí roku 2022 i přes zachování celkové produkce k poklesu počtu hospitalizačních případů v části péče hrazené paušální úhradou. Důvodem je nadprůměrně vysoká relativní váha případu, vyjadřující nákladnost hospitalizace, u pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 a současně výrazně nižší počet ostatních hospitalizací,“ píše se ve zprávě.
Podobně jako v roce 2021 navíc ministerstvo zdravotnictví očekává poměrně významný dopad na poskytovatele následné lůžkové péče, u nichž v roce 2021 došlo k propadu zhruba 3 miliony korun a v roce 2022 by podle modelací na základě dat z prvních pěti měsíců roku 2022 mohlo jít o celkový pokles v téměř srovnatelné výši (podle zdravotně pojistných plánů je pro tento segment na rok 2022 plánováno 28,3 mld. Kč).
Případnou potřebu nahradit zdravotnickým zařízením propad příjmů ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo stálými náklady, hlavně na platy.
Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama