Obrázek
Obrázek
Kauzy -
08/11/2018

Povinné e-neschopenky chce vláda už příští rok. Vyvolávají ale kritiku

Projekt povinných elektronických neschopenek by se zřejmě mohl rozběhnout už příští červenec. Plánuje to tak vláda, ovšem půjde jen o první etapu – část neschopenky si budou pacienti stále odnášet vytištěnou na papíře. I proto plán sklízí kritiku lékařů i zaměstnavatelů.

reklama

reklama

Vláda schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, která lékařům nařizuje část neschopenek zpracovávat elektronicky. I nadále ale budou muset některé díly neschopenky pacientovi vytisknout.

Pokud novela projde, změna začne platit v červenci. Není to náhoda – od stejného data lidem budou zaměstnavatelé proplácet i první tři dny nemoci. Proto zaměstnavatelé požadovali elektronické neschopenky, aby mohli lépe kontrolovat své nemocné.

Ukazuje se ale, že tak jednoduché to nebude. K neschopenkám se elektronicky dostanou až po osmi dnech. A to navíc jen na předchozí vyžádání. Proto se jim plán vlády nelíbí. A kritizují ho i lékaři, pro které bude znamenat větší administrativu.

reklama


E-neschopenky lékaři nepoužívají. Stejně při nich musí tisknout

O nezájmu lékařů o e-neschopenky svědčí i fakt, že dobrovolně je drtivá většina z nich nepoužívá, i když tu možnost mají už od roku 2010. Neschopenky raději posílají do tří dnů poštou České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ty tak mohou putovat až týden. Nově by je správa získala do druhého dne.

Pro pacienty to má tu výhodu, že by tiskopis o začátku a ukončení pracovní neschopnosti nemuseli nosit zaměstnavateli. Tím ale výhody zatím končí. Lékařům to naopak na administrativě přidá a část neschopenek stejně nakonec budou dál tisknout.

„Nám to nikdo zatím nehradí. Tohle by všechno mělo být v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí, které by nám mělo nějakým způsobem refundovat naše náklady – připojení na internet, papíry, tonery a podobně,“ upozornila například Irena Kudrnovská ze Sdružení praktických lékařů ČR.


Lékařská komora: Je to nesystematický postup, zrušme to

Ačkoliv ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje, že projekt bude do července fungovat, jde stále jen o jeho první fázi. E-neschopenky přitom měly fungovat už od ledna, ale předchozí projekt ministerstvo pro nepřipravenost zrušilo.

Podle České lékařské komory je to nesystematický postup a trvá na jeho zrušení. Kritikou nešetří ani opoziční poslanec a lékař Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj je takový postup šitý horkou jehlou. „Obávám se, že i kvůli tomu mnoho dobrého nepřinese. ODS elektronizaci veřejné správy vždy podporovala. Musíme ale dbát především na to, aby byly přijímány zákony, které jsou kvalitní a které prošly řádným legislativním procesem. Obzvlášť pokud takové zákony pracují s osobními daty občanů České republiky,“ uvedl Svoboda pro iDnes.

Svaz průmyslu a dopravy požaduje, aby firmy nemusely o informace žádat a dostávaly je rovnou. Další problém připomněla Hospodářská komora ČR, podle které povinné e-neschopenky donutí k odchodu mnoho starších lékařů, kteří přesluhují. Tím se ještě zhorší současný problém s nedostatkem lékařů.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama