Ministr zdravotnictví se pochlubil, že příjmy lékařů a sester utěšeně vzrůstají a srovnaly se s průměrem Evropské unie. Ukázalo se ale, že poslanci s těmito čísly tak úplně nesouhlasí. Podle některých je to lež, podle dalších pokus vyvolat zášť veřejnosti vůči lékařům a sestrám.
Před necelými dvěma týdny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejnil zprávu o odměnách českých lékařů a sester. Vyvolala velké vášně i polemiky, protože víceméně tvrdí, že zdravotníci už dosáhli na české poměry vysokých platů, a to i ve srovnání s Evropou.
Lékaři i sestry protestují, že data vůbec nezohledňují, kolik přesčasů musí v práci strávit, aby na zmiňované příjmy vůbec dosáhli. I podle názoru České lékařské komory jde jen o statistické triky. Více jsme o tom psali v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.
Poslanci odmítli optimistický výklad ministerstva
Ke kritikům se teď přidali i poslanci výboru pro zdravotnictví, který se zprávou ministra zabýval. De facto ji odmítli a Ministerstvu zdravotnictví uložili, aby analýzu dopracovalo a odlišilo skutečné platy a mzdy lékařů a sester od přesčasů a dalších příplatků, které výsledné výroky o odměnách deformují.
Debata na veřejném zasedání výboru vůbec nebyla klidná. Jejím zajímavým rysem bylo, že proti zprávě ministra ANO vystupovali zejména poslanci ze stejné strany – obvykle ovšem ti poslanci, kteří jsou v civilním povolání lékaři a lékařkami. Protestovali proti analýze, kterou si ministerstvo nechalo zpracovat Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a zejména proti jejím závěrům.
„Tolik zla dlouho žádná zpráva neudělala...“
Debata byla poměrně vášnivá. Lékaři i poslanci upozornili na to, jaký dopad měla zpráva na veřejnost a na zdravotníky. „Tolik zla už dlouho žádná zpráva ve zdravotnictví neudělala. K mému zděšení to došlo tak daleko, že ministerstvo chce postavit laickou veřejnost proti zdravotníkům,“ řekl před poslanci lékař a šéf lékařských odborů (LOK-SČL) Martin Engel.
Výbor pro zdravotnictví nakonec ministerstvu doporučil zprávu dopracovat. Návrh formuloval poslanec a profesor Vlastimil Válek (TOP 09), který je civilním povoláním také lékař, radiolog. V rozhovoru pro Naše zdravotnictví výklad ministerstva označil několikrát za lež...
Ministerstvo ve své zprávě víceméně tvrdí, že lékaři a sestry v Česku už se mají celkem dobře, a to i ve srovnání s Evropou. Zdá se ale, že poslanci s tím tak úplně nesouhlasí. Proč?
Zveřejněné analýzy mluví o nějakém průměrném platu, nemluví o mediánu, nemluví o směrodatné odchylce, a nejde tedy o podrobnou analýzu platů. Není jasné, jestli je to v návaznosti na úvazek, na místo a v jakých kategoriích. Proto jsem navrhl, aby Ministerstvo zdravotnictví zpracovalo pečlivou a podrobnou analýzu platů zdravotníků. Tak, aby to odpovídalo jednotlivým kategoriím zdravotníků, jejich zaměstnavatelům a aby ta analýza měla atributy podrobné statistiky. Navrhli jsme také, aby ta analýza byla vztažená k hodinové mzdě. Podle mého názoru není možné – jak se to v té analýze teď objevuje – porovnávat výsledky v OECD.
Co je na tom špatně?
Když se na to podíváte, tak na prvním místě je tam Mexiko a na druhém Chile. To je dáno tím, že průměrná mzda v Mexiku je extrémně nízká a i relativně nízká mzda tamních zdravotníků je mnohem vyšší než ta mexická průměrná. Chcete tady ale zdravotnictví na úrovni Mexika a Chile? Francie je naopak na chvostu toho žebříčku.
Pokud by ta data byla skutečně spolehlivá a přesná a zadání té analýzy bylo správné, tak by se v tuhle chvíli měly domů z Anglie najednou vracet davy českých lékařů za lepším platem a postavením. Ale ono to tak stále není, takže ta analýza nebo její interpretace asi nebude tak úplně pravdivá.
Nevěříte analýzám Ministerstva zdravotnictví?
Mě ta zpráva zmátla. Důvěřuji analytikům a statistikům ÚZIS v čele s profesorem Duškem. Jako odborníka ho naprosto uznávám, rozumí zpracování dat a málokdo umí tu medicínskou statistiku a analýzu dělat lépe než on. Buď byla špatná zdrojová data, nebo bylo špatné zadání anebo výsledná interpretace těch dat.
Zjišťoval jsem si průměrnou mzdu v těch jednotlivých kategoriích zdravotníků ve třech různých zdravotnických zařízeních. Opravdu jsem si to ověřoval osobně. Od ministerstva slyším, že průměrná mzda sestry v České republice je 50 tisíc, ale já jsem si na třech místech zjistil, že je to kolem 38 až 40 tisíc. Pak ovšem musí existovat jiné tři nemocnice, kde je mzda sestry 60 tisíc. Tak bychom se dostali na průměr prezentovaný ministerstvem.
Jestli to tak ale opravdu je, tak se mi nezdá příliš šťastná situace, kdy jsou za stejnou práci, za stejné pacienty se stejným zdravotním pojištěním nakonec rozdíly o velikosti třetiny platu jen podle toho, kdo provozuje nemocnici. To mi připadá naprosto šílené, to snad v žádné jiné profesi není.
Několikrát tu od poslanců a lékařů zaznělo, že už dlouho nenadělala podobná zpráva tolik zla a že tak ministerstvo chce postavit proti sobě veřejnost a lékaře a sestry. Jaký je váš názor?
To máte pravdu, zaznělo to přesně takhle. Já se snažím emoce oddělovat od faktů, překvapilo mě hlavně to, že šlo především o útok poslanců ANO na ministra za vlastní stranu. Hlavně ti na to nadávali.
Faktem ale je, že ta zpráva říká: Občané, zdravotníci mají dvakrát až třikrát větší plat než vy a pořád si stěžují! A to je lež. To není pravda. Ta zpráva jakoby říká: Zdravotníci, co si stěžujete? Už máte stejné platy jako v Evropě, dokonce vyšší než v polovině zemí! A to také není pravda. To je také lež.
Ta zpráva neříká nic o tom, kolik ten zdravotník stráví v práci času. A neříká nic o tom, jestli je to zdravotník s jediným úvazkem a v jakém funguje provozu. To je všechno prostě velmi zkreslující interpretace nějakých dat. Je to škoda, je to zbytečné a hloupé. Zbytečně to podráždilo obrovské množství lidí, zdravotníky i veřejnost. Lékaři a sestry teď mají zbytečně pocit, že na ně Ministerstvo zdravotnictví zaútočilo, snaží se je rozdělit a postavit proti nim pacienty a občany.
Nic z toho není šťastné, protože víme, že máme zdravotníků nedostatek. Kdyby tohle všechno byla pravda a ministerstvo to myslelo vážně, tak odsud zdravotníci nebudou odcházet, ale budou se sem hrnout. Pak ale nechápu, proč stejné ministerstvo prosadilo dotaci lékařským fakultám pro vyšší počet studentů a proč tady v parlamentu řešíme už rok a půl nedostatek sester. No za padesát tisíc – nenastoupil byste, kdyby to byla pravda? Proto těm datům opravdu moc nevěřím.
David Garkisch
Foto: Publicdomainpictures.net, CC0
Anketa
Mají podle vás čeští lékaři a sestry už dostatečně vysoké platy?
-
Jana K. Stále se uvádí částky hrubé a superhrubé mzdy. Domů si doneseme tak do 30tis. kč se vším všudy. Takže se lže a se mzdy sester není dostatečná a stále pokulhává za například Německem..Jana -
Ivka žádná superhrubá mzda se neuvádí, paní Jano. Uvádí se hrubá. Což je statistický ukazatel v celém světě. Daně má každý jiné, takže čistou uvádět je blbost. -
Daniel Četl jsem nedávno hezký vtip: uvádět superhrubou mzdu je jako uvádět délku penisu včetně páteře. -
Lenka Styďte se paní Jano, vám je 30 tisíc málo? Proč jste tak hamižná? Máte nádherné peníze, které by vám leckdo mohl závidět. Lidé dělají za mnohem menší peníze, pracují a drží huby na rozdíl od nevymáchaných hub zdravotníků.
-
-
Markéta Určitě jsou jiné platy ve státních a soukromých nemocnicích. Já dělám v soukromé a po 11 letech beru i s přesčasy max 32tis na odd ARO. Osobní ohodnocení nedostáváme vůbec. Je mi z toho zle. :-( -
Daniel O něco více u nás holky mají, ale jen se službami, kterých mají... no nedávno mi jedna sálovka říkala, že z 30 dnů je 21. den v práci... Slouží 8 a 12h směny. Nevím kolik je to přesně hodin, ale na těchhle holkách stojí výkon na sálech>vykázaný výkon chirurgické kliniky>provoz anestezie>výkon anesteziologického ordinariátu>výkon obou klinik>platby od pojišťovny nemocnici. Podle mého by měly mít mzdu odpovídající jejich nepostradatelnosti. Zatím je buzerují neustále dalšími audity, chodí co chvíli nějaká komise a pr*ají je kvůli drobnostem. Nemocnice jim neumí zařídit parkování, neumí jim zařídit školku (donedávna absurdně drahou a mimo rozumnou pracovní dobu). Pro budoucnost českého zdravotnictví jsou nyní zdaleka nejakutnější sestry co mají všech pět pohromadě, a přesto se k nim chováme...no škoda mluvit. -
Daniel PS: laikům: to parkování a školka není luxus, to je při těchhle pracovních hodinách nepostradatelný základ. Zkuste dělat 350 hodin měsíčně a nemít školku, nemít jak se dostat do práce a kde nechat auto.
-
-
Martina Pracuji v krajské nemocnici jako všeobecná sestra na interním oddělení a můj plat je 24 tisíc. Je neskutečně vtipné, jak takové blafy můžou vyjít z úst ministra zdravotnictví. ? -
iva Všeobecná sestra do roka nástupní plat 22800 kč, směnnost 7000 kč, víkendy, noční. Jsme na minimálně přes 30000 kč. -
Ája Dělam jako zdravotni sestra necely rok. Na starost mam pres 50 lidi v DD. Mam plat cca kolem 22 000 i s priplatky!!! Chtela bych videt tech 30 tisic cisteho paní Ivo...
-
-
Máňa Pracji také v soukromé nemocnici a o 30 tisících si tu mohou sestry nechat zdát i když dělají přesčasy? -
Honza Pracuji jako lékař 2 roky po škole a můj plat za základní pracovní dobu je 25 tisíc čistého. -
entler Tomu věřím,pracuji jako primář ve velké krajské nemocnici a vím jaké platy mají moji lékaři.Lékařka,rok po atestaci,celkově 8 let po promoci má kolem 30.tis.čistého.To,co provedl min.Vojtěch je obyčená prasárna,nutno však říct,že to dělali všichni ministři před ním,s vyjímkou min.Fišera.J e to pořád dokola,štvát lékaře a zdravotníky proti pacientům,aby se říkalo,neznám chudeho doktora.Je zvláštní,že pouze MZd neustále napadá svoji hlavní profesní skupinu,zatímco ostatní ministerstva za své zaměstnance bojují (školství,vnitro,spravedlnost,obrana apod)
-
-
Daniel Pracují jako sestra na LDN v Praze a beru 23 čistého. Tak to si stát bere z těch 50 tisíc pěknou částku :D -
Mirka Omlouváme -
Petra Pracuji jako lékařka na LDN , odpracováno asi mimo mateřskou 23 let , čistého 38 000 -
iva Je na pováženou, že primář ve velké krajské nemocnici neví co je čistá a hrubá mzda. Lékař po atestaci, 8 let praxe, 13 třída, plat 44 310 kč, služby , osobní ohodnocení nemůže mít 30 tisíc, to nelze. Pište prosím pravdu. -
Petr Paní Ivo, nechci mluvit za pana primáře, ale být Vámi, vzpomeňte si na přísloví dvakrát měř a jednou řež. V Krajské nemocnici typu s.r.o. neplatí platové tabulky!!! Jediné čím se musí nemocnice řídit je tzv. zaručená mzda. Čili to co píše pan primář samozřejmě být může a pravdepodobně i je. Nebud psát že lžete jak vy, jen řeknu, že někdy je lepší si něco o problematice zjistit a pak urážet lidi. -
Petr Zaručená mzda lékaře: 144,50 Kč/hod a nebo 24.180 Kč/měsíc. Tohle je jediná hodnota, kterou musí v s.r.o nemonice dát lékaři. Nepleťte sem platové tabulky...
-
-
Mirka Omlouváme -
iva Lékař 23 let praxe 52 910 kč, 14 třída, osobní ohodnocení, služby. Hrubá mzda je přes 70 000 kč. Prosím nelžete. -
ola Dobře paní Ivo. 70 tis Kč za 300 hodin měsíčně v práci. Kolik to dělá za hodinu? Kolik zaplatíte za hodinu u kadeřnice? -
Petr Paní Iva je prostě mimo.... Jestliže lékař má se svoji kvalifikací ve 14 tříde v 9. stupni 52 910 Kč, což je 38 524 Kč čistého, tak asi to moc normální není. Práce přesčas nemůže suplovat nedostatečnou výši základního platu! Práce přesčas je práce navíc!!! Např. ve Francii se práce přesčas ani nedaní, protože to je práce navíc a není to ve své podstatě normální stav. -
entler Je smutné,že vy paní Ivo ani neznáte tabulky,u mé lékařky se jedná o tarifní plat 43040 hrubého(tarif 13,st.5),osobní hodnocení zatím nemá,služby neslouží,protože na patologii se neslouží.Ještě něco?Zkuste si vystudovat medicínu,složit atestace a pak plkat na internetu,jak se doktoři mají dobře. -
Jana Vážený pane primáři, děkuji za ukázkový příklad reálného platu. Pokud lékař neslouží, nosí domu po atestaci něco málo přes 30 000 Kč, to je realita a ne těch 80 000 Kč, o kterých mluví pan ministr. -
nabaa Chirurg, 9 let praxe, 2 a půl roku po atestaci, vedoucí lékař oddělení, základ 45000Kč, bez služeb, bez příplatků.
-
-
Martina Pracuji ve zdravotnictví 28 let a mám základ 26 300 podotýkám ,že jsem v 8 třídě a mám 9 let arip atestaci,bohužel pracuji v a.s.,kolegyně ve FN berou o tisíce více a to jsou mladší než já,je to směšné ,co je sestra v horní dolní min než ve FN?Ostuda ministerstva,proč neudělá ve mzdách pořádek? -
iva Toto je nesmutnější, protože platy v a.s. a ve FN jsou rozdílné. Rozdíl činí přes 10 tisíc a více kč.
-
-
Petr Nic proti učitelům, ale za chvíli bude plat učitele vyšší než plat lékaře, když atestovaným lékařům přidává ministr 2% a ještě se chlubí jak mají hodně a učitelům každý rok o 10-15 % a slibuje jim průměr 45 000 Kč do dvou let (nebudu ani mluvit za kolik hodin práce). Ale pan ministr pak ukáže plat lékaře za stovky hodin přesšas a řekne, už mají lékaři více jak v Evropě a 2 x tolik co učitelé... :). -
Honza Počítat do platu za základní pracovní dobu i plat za přesčasy=služby (defacto druhé zaměstnání) a pak štvát veřejnost tím, že doktoři už berou za svou práci hodně, je prostě prasárna. To je jako byste makali ve fabrice a kvůli nízkému platu museli ještě po nocích někde uklízet na brigádě. A zaměstnavatel by vám to pak sečetl dohromady a řekl že jako dělník už vyděláváte moc a proto vyšší plat ve fabrice nepotřebujete… -
Mili Je to nekonečná manipulace s čísly.. už poněkud nechutná. Ale nejhorší je, že MZ nekope za zdravotníky a podmínky ve zdravotnictví lakuje na růžovo. Což je na úkor zdravotníků a samozřejmě pacientů. Před časem byla u nás v nemocnici na návštěvě jedna dáma z MZ, byla velice milá a sympatická a velice spokojená s vývojem rezortu, ale bohužel byla také úplně mimo. Aspoň jsem pochopila, proč je MZ tak bohorovné - realitu vůbec nevidí a zřejmě vidět nechce. -
Jana Jsem 2 roky po škole, obor pediatrie, pracuji v menší soukromé nemocnici. Můj základní plat bez služeb je 29000 hrubého. Jen dodám, že tabulky u nás neplatí. Každý měsíc cca 5 služeb. -
Eva Lekar bez atestace se bez sluzeb nedostane pres 40tisic vcetne osobniho ohodnoceni a priplatku, tabulkove ma neco kolem 34tis hrubeho, pokud tohle podle vas maji sestry, pak jsou lekari opravdu "dobre zaplaceni"... je to radost. -
Marcela Agel interní odd. 26 900+5000 směnnost, na starost jedna sestra 23 pacientů -
Jana Chirurg, ve FN v Brně, 8 let po škole, rok po atestaci z chirurgie. Základní plat (za běžných 160hod měsíčně) je necelých 45 000tis hrubého. Vše ostatní navíc je za služby, z toho 2 víkendy ...celkem tedy odpracováno 210hod/měsíc. Pak se dostanu na zmiňovaných 60 tisíc. -
Jarmila Zdravotni sestra v Mlade Boleslavi m s rpehledem 50hrubeho za 160hodin, nevymyslim si. Tam uz by se dalo mluvit o prehnanem platu.
-
-
Anton A jéje, další fňuky fňuk... lékaři a učitelé, největší bojovníci za vyšší platy... možná budete muset nejdřív přidat vy, a pak někdo přidá vám... :D Učitelé jsou kapitola úplně sama pro sebe, tam platí jen “sliby chyby” (do úterka ty testy opavím... a když ne? Tak počkáte, mně nic nehrozí... ale do základu přidejme všem :D) A lékaři, přípdně sestry, jste opravdu jen vy zdravotničtí pracovníci? Není jich víc? A nevadí vám, že téměř všude zdravotnický pracovník=lékař a sestra? Že si nestěžujete na to... Nebo na to, že lékař kolikrát na noční spí a když má vstát a makat, je příjemnější i sednout si na ježka :D Přidat? Ne... Přidat prachy? Ano... Pracuji jako lékárník, platy taky ne slavné, ale najít diskuzi ufňukaných lékárníků dá víc zabrat... Nedávno došlo na FMD, nenašel jsem zmínku, jak to lékárníci nebudou dělat, mluvili jen o tom, že to přinese komplikace... E-neschopenky ještě ani nejsou a lékaři už někteří ví, že to nebudou dělat? Jak to ví? A jako proč?.... Tak za co víc peněz?... O tom, jak umí s e-recepty, ani nemluvím... Denně 5x volám, že je tam něco zadaný blbě a ve 3 případech je doktor ještě nepříjemnej a arogantní... Tak jako sorry, víc peněz rozhodně ano, ale každá mince má 2 strany. -
Ondra Pracujete jako lékarník, což je v podstatě prodavač. Můžete prskat a rozčilovat se, že k tomu musíte vystudovat 5 let vysoké školy, ale to je asi tak všechno. V reálu prodáváte krabičky s léky. Neděláte (obvykle) noční, svátky ani víkendy. Nemáte krev na ponožkách ani nazvraceno na košili. Nemusíte se rozhodovat v řádu vteřin, nemáte přímou odpovědnost za lidské životy, často bez nikoho kdo by vám pomohl. Nemusíte komunikovat s příbuznými když manžel/ka, otec, syn umírá. Nemusíte řešit fyzicky agresivního ožralu. V noci usínáte s rodinou a ne v práci v půl druhé ráno, kdy jste právě někoho třeba neúspěšně resuscitoval. A to poté, co jste strávil 16 hodin nonstop na sále. Určitě by se vám spinkalo dobře, ještě s myšlenkou kdy se telefon znovu rozezvoní? Třeba hnedle ve tři ráno na emergentní sekci nebo vybouranou na mladou holku s polytraumatem. Nemáte větší stres s lidmi než co zažívá kterýkoliv jiný prodavač, což potvrzuje vaše trapné vzlykání ohledně e-receptů. Váš největší stres je totiž řešit špatně vyplněný cár papíru. Příště zapněte mozek, než vyzvracíte podobnej nesmysl. S pozdravem, lékař - anesteziolog, s platem nižším než řidič tramvaje. (Mimochodem, svou práci mám stále rád) -
M. Ondro díky, napsal jste to skvěle... blbce ale stejně nepřesvědčíme, oni jiné než svoje vidění světa neuznávají. -
Anton V první řadě si myslím, že o náplni práce lékárníka toho moc nevíte, ale to klidně nechme stranou... Každopádně jsem neřekl, že lékaři jsou ohodnoceni náležitě a není potřeba jim přidat... Rozhodně za to, co lékař vykonává, bere žalostně málo, ale o platech lékařů a učitelů se mluví tak často, že už to snad ani je samotné nemůže bavit... srovnáváte tu svůj plat s řidičem tramvaje... ti podle vás nemají přesčasy? O řidičích autobusů mhd ani nemluvím.. Neadekvátní ohodnocení a k tomu spousta přesčasů není problémem jenom u lékařů... Takže bych ponechal stranou nějaké vidění světa a nikoho neoznačoval blbcem. -
Ondra Řekl jste zcela jasně, že pokud doktoři chtějí přidat, mají víc makat. A že nechápete ,,za co víc peněz?". Já jsem vám popsal svou úplně standardní 24hodinovou službu. Takže když už máte tu drzost brát si do úst, že jako lékař dostatečně nemakám, tak si za svým názorem laskavě stůjte a vysvětlete mi, proč mám za to, co v práci dělám, brát stejně jako řidič tramvaje? -
Anton Podívejte, nevím, co děláte a neděláte v práci vy, ale moje poslední zkušenost s “akutní” péčí je taková, že kamarádka měla obrovské bolesti břicha, krev v moči, na pohotovost přijela po půlnoci, a odjela domů těsně před obědem a neznala ani diagnózu a příčinu celého problému... Čekala 3 hodiny na “akutní CT”, další 3 hodiny na popis CT, při cévkování měla takové bolesti, že jí tekly slzy a od lékařky se dozvěděla jen “máte nízkej práh bolesti, jste přecitlivělá”... Tahle a další obdobné zkušenosti mě vedou k tomu, že ne každý lékař si zaslouží alespoň to, co má, v některých přípdech by si mělo i více lidí rozdělit plat jednoho řidiče tramvaje, jak vy říkáte... Takže pokud vy pracujete tak, jak jste popsal, tak vám budu jen a jen přát i čtyřnásobek současné mzdy, ale spousta vašich kolegů lékařů (i sester) by si měla sáhnout hluboko do svědomí, aby si zaloužili aspoň ten plat tramvajáka, na který se i on nadře a odšouží si přesčasy.. Protože takhle nemohu pracovat a jednat s lidmi ani já, dle vašich slov v podstatě prodavač... -
Ondra No, tak to mi zní jako takové to klasické nevděčné zaplakání nad čekací dobou, která je v Čechách relativně ještě zatraceně krátká. Co se týče urgence vyšetření, diagnostiky a celkově managementu pacienta na akutním příjmu, do toho vy vidět vy ani já nemůžete, jak zrovna v tu noc byl personál vytížen akutnějšími případy. A že jich přes noc bývá. Jsou věci, které prostě musí počkat, pokud nejsou život ohrožující. Z vašeho pohledu kamarádka čekala a nic se s ní nedělalo, ale ten sloužící lékař se pravděpodobně celou noc nezastavil, protože kdyby tam vaše kamarádka byla jediný člověk, kterého má ten doktor v tu noc na starost, tak se jí fakt bude snažit "odbavit" co nejdříve a jít spát. Takže tyhlety izolované osobní "zkušenosti" bez znalosti toho, jak to chodí za oponou, jsou naprosto od věci. Souhlasím s vámi, že co se týče "zákaznického přístupu" je to často tristní, ale to je spíš dáno sociokulturním laděním obyvatel této země, protože na nasranej xicht a nechutný jednání narazíte naprosto běžně i v restauraci, na poště a koneckonců i v lékárně a ani nemluvim o tramvaji...Jsme bohužel národ nevychovanců a to se odráží ve všech oblastech. To ale furt nevysvětluje to, proč by měl doktor brát míň než řidič autobusu. Ten je totiž velmi často línej i otevřit tu hubu a opětovat pozdrav. -
Anton Bohužel pro vás i toho lékaře, tohle není někaké obecné zaplakání nad čekací dobou, ale do zákulisí této konkrétní nemocnice vidím velice dobře. Za tuto konkrétní noční bylo více zastávek než kolik jich má linkový autobus v Praze, běžně když přijede, jak jste to vy nazval agresivní ožrala, tak má do půl hodiny CT hlavy, pak někde spadne na schodech a má druhé CT, jeho popis je potom okamžitý. Věřit mi nemusíte, není to potřeba na to, abych věděl, že informace mám správné a tento postup není v této nejmenované nemocnici žádnou výjimkou. Sestry běžně zavolají j1x jméno pacienta, stará paní si ještě nestihne ani stoupnout, a už tam podle nich “není” a volají dalšího... Také nemají problém jí dát do ruky zprávu/kartu a poslat ji po schodech přes 3 patra, ať to někam odnese... Tohle je také běžná praxe...Moje zkušenost s domluvou je taková, že jsem na jednu kontrolu opakovaně prosil lékařku, abych byl první na řadě hned v 7 ráno, tak mi slibovala, jak se nemusím bát a podobně, jelikož jsem měl v 8 na druhém konci otvírat lékárnu. Jak to dopadlo? Musel jsem zavolat kolegyni, lékařka na telefonu obsazeno, do práce přišla 7:50 ladným krokem, s kávou v jedné a telefonem v druhé ruce. Po příchodu si ještě vyměňovala zážitky se sestrou a já jsem šel na řadu 8:30... I za tohle je plat autobusáka málo? Podle mě spíš moc...Takže jak jsem řekl, lékaři s vaším a obdobným pracovním nasazením klidně i čtyřnásobek, ale nevím, proč pro všechny... Já mám také 2/3 platu motivační složku a kdybych se choval tak, jak jsem výše popsal, tak si pište, že se skrčenýma ušima beru onu 1/3 tarifního platu a jsem rád, že vůbec můžu další den do práce... I já pracuji s nevděčnými lidmi, pro které nic není dobré, pozdrav je také spíš výjimkou a podobně, takže zrovna já opravdu nemám v plánu zde vymýšlet fabulace o neschopnosti lékařů... Naopak, schopným, pracovitým a starajícím se opravdu o zdraví a blaho nemocných a zraněných, těm patří velké dík nás všech... plat já neovlivním, ale v nejednom případě je opravdu potřeba přidat... -
M. Antone, jenže svojí generalizací jste urazil mnoho lékařů, kteří tady na úkor vlastního zdraví a rodiny dělají maximum pro pacienty, z nichž mnozí je následně ještě pomluví na internetu za to, že se málo usmívali. Myslíte si, že víte, jak to opravdu chodí? Nevíte nic, dokud tam sám nepracujete, jen si domýšlíte. Tenhle pohled "zvenku" je nesmírně naivní. Víte, že ten ožrala, co se třísknul do hlavy, musí mít statimové CT, protože když bude krvácet, je do hodiny mrtvej, zatímco vaše kamarádka ne? Nemáte ani tušení o čem medicína je a jaká zodpovědnost je na ni vázána a přijde vám plat řidiče pro lékaře moc? Myslíte si, že se ve službě flákám, když řeším najednou akutní infarkt, dvě akutní břicha k revizi, desaturovanou pneumonku co na 10 litrech kyslíku tahá sotva 70% a do toho pacienta s akutním renálním selháním při hypotenzi se systolou stěží 60/40 - a to vše na standardu, protože na JIP nemám místo? Starám se ve službě o 90 lůžek a dohlížím akutní ambulanci, abych pak v noci na hodinu lehla na rozvrzanou postel do hnusnýho lékařáku, ve kterým trávím více nocí, než ve vlastní ložnici. A pak si ještě přečtu komentáře děsnejch expertů, co medicínu nikdy nedělali, zato nejlíp ví, že pracuju málo a svoje peníze si nezasloužím. Přeji vám jediné - ať se vám toto urážení vrátí i s úroky. -
Ondra Furt se omilate okolo toho stejneho - jak nekde moc dlouho cekate. Je to tak tezky pochopit, ze ten ozrala s rozbitou palici potrebuje CT akutneji nez vase kamaradka? V nemocnici uplne standardne slouzi jeden radiolog, ktery nema na starosti jen akutni ambulanci, ale celej spital. Kdyz mu privezou z ambulance dva ozraly s rozbitou hlavou a zadnima dverma starou pani z internich luzek co ztratila vedomi, tak pak nejaky bricho na ktery se behem desitek minut neumre proste musi pockat. Prazdna cekarna furt neznamena, ze se za dverma nepracuje. Jenze to vy, jakozto konzument zdravotni pece, nevidite. A propos, vy otevrete lekarnu, kdyz zacina oteviraci doba (prijdete kvuli me o hodinu driv? Pochybuju) a kdyz skonci, taky na nikoho necekate. Kdyz prijdu moc brzo nebo moc pozde, mam smulu. Takze nevim, kde nekteri lidi berou tu drzost dozadovat absolutni pritomnosti lekare, kdy oni si pisknou. -
Anton Jak jsem řekl, do zákulisí této jedné nejmenované nemocnice vidím dobře a zřejmě lépe, než si myslíte.. Věřit mi to opravdu nemusíte.. Lékařka, ke které jsem se objednal na sedmou, ordinuje od 7:00, takže žádná absolutní přítomnost ve smyšleném čase... pouze v ordinačních hodinách Myslíte, že jenom doktoři jsou podpláceni a že jiná profese tady nebere daleko míň než v Německu? Takový hasič neriskuje zdraví a nezachraňuje životy? Asi nikdo by se nezlobil, kdyby bral tolik, jako jeho kolegové na stejné pozici v Německu, ale ne každý to musí omílat stále dokola... -
Ondra Nikdo tu o Německu neřekl ani slovo. A nikdo nečeká, že bude mít nominálně stejný plat jako v Německu, ale že bude poměrově vzhledem k průměrnému platu v zemi slušně ohodnocen. To je to tak těžký pochopit? Vy jste prostě ten typ člověka, kterej ačkoliv ví prd a je argumentačně v koncích, tak přesto má vždycky pravdu. I kdyby jste byl pro mě za mě ředitel té nemocnice, o které furt mluvíte, tak v Česku jsou tucty nemocnic, kde je naprosto normální pracovní režim to jak jsem vám popsal já nebo kolegyně výše. Váš arogantní přístup typického českého nespokojeného konzumenta péče je přesně jeden z těch důvodů, proč sestry odcházejí mimo zdravotnictví a doktoři za hranice. Když v Británii mladí doktoři demonstrovali za lepší podmínky pár let zpět, lidi protestovali s nima. Tam je holt mentalita malinko jiná a lidi si té své NHS, doktorů a sester přes všechny ty nedokonalosti váží. Protože ví, že když se k tomu budou stavit stylem, jako se k tomu stavíte vy, tak jim zdrhnou do Kanady a do Austrálie. A nebo řidit tu tramvaj. A je jim jasné, že až budou nemocnice prázdné, tak ten tramvaják tu jejich práci nezastoupí. Já čistý trestní rejstřík a řidičák mám, tramvajáka po několikatýdenním zaškolení dělat taky můžu. Už to chápete? -
Anton Chápu, divil byste se, ale chápu, můžete se zpětně podívat, napsal jsem, že kvalitní lékaři, jako se prezentujete vy i kolegyně (a já nemám důvod vám nevěřit) by měli mít klidně i čtyřnásobek současné mzdy... Ovšem zdaleka ne všichni jsou takoví, co si budeme povídat.. Omílat jednu z mnoha nemocnic již tedy nebudu, ale prací tramvajáka to moc nevyhrajete, jestliže berete v potaz inzerovaný plat, tak je do něj chytře započítaný nástupní bonus, když to myslím 3 roky nevydržíte, celý kurz budete muset uhradit, a žádný med to není.. Na vyšší plat než je váš základ se stěží dostanete i s víkendy a přesčasy. Například ve skladu, kde jsem si přivydělával během studia nyní neplatí o mnoho méně než kolik beru já, přesto tam pracovat nepůjdu a nechci... A to zažívám v nynější práci o mnoho stresu více a rozhodně více než běžný prodavač, ovšem přesvědčovat vás o tom nepotřebuji. Jako skladník/tramvaják/autobusák bych možná neměl finančně o tolik míň, ale kromě peněz je tu pracovní náplň, počet dní dovolené... Pro vás jsem možná prodejce léků, já však vím, že to tak není a moje práce mě naplňuje úplně jinak než řízení tramvaje nebo pohazování si s balíčky a ježdění s paletovým vozíkem... Samozřejmě se moje míra stresu nemůže rovnat té vaší, to je mi zcela jasné, ale dělám svátky i víkendy, ne že ne. Zahraničí také není pro každého, každý to prostě nedá... Vy i kolegyně jste zřejmě kvalitní a pilní doktoři, tak byste to pravděpodobně zvládli a násilím vás tu nikdo neudrží, ale dost lékařů se ze zahraničí i vrátí, protože to z růyných důvodů nedají... Rozhoně si však nemyslím, že v zemích, které jste vyjmenoval, celé nemocnice čekají na den, kdy k nim doputuje stovka lékařů z česka, kterým se tu nelíbí, ať už plat, nebo mentalita... A věřte mi, že s mentalitou a smýšlením typického čecha přicházím do styku každý den v práci. -
Zdeněk Dobrý den, pane Antone. Popište mi prosím, čím se liší práce lékárníka od toho, co popsal kolega. Děkuji mnohokrát.
-
-
Marek Konarik Delam v Nemecku a ty cisla nesedi. U nas ma zacinajici doktor 4620 Eur v hrubem, atestovany 6200, a primar 8800. Takze mnohem vic nez tech 83000. -
Kalina Po atestaci v prosinci 2017 na me vyplatni pasce 27 tisic cisteho!!! A kolega mi sdelil, abych si vydelal vice na zakladni mzde, tak bych bud musel delat dalsi atestaci nebo byt primarem!! A nelzu! Je to vysmech od ministra zdravotnictvi, lze az tiskne. -
Ela Sestra na operačním sále s atestací , odpracováno 25 let, základní plat 29167,- , reálně odpracováno : norma 176, přesčasy 20 , pohotovost ( na pracovišti ) 95 + 36 hodin pohotovost na telefonu s dojezdem na pracoviště do třiceti minut -
M. Zase to neskutence hloupe srovnavni platu v Nemecku prepocitane kurzem na menu ceskou... Timhle se prece neda vubec argumentovat.... Od Cecha zijiciho v Nemecku je to dvojnasob zarazejici.... -
Olina Pracuji 43 let,plat ,jak říká pan ministr nemám ani náhodou,je to nesmysl.At přijde mezi nás a hlásá nahlas tyto nesmysly,myslím,že to si netroufne?! -
Vlad Ministr nemá důvod lhát. Popravdě, ještě jsem neviděl doktora, který by nejezdil v autu za milion, neměl nový barák a nejezdil na dovolenou do exotických zemí. Moje obvodní lékařka má cca 2800 pacientů. Za každého z nich bere kapitační platbu ve výši 50kč. To je 140 000Kč bez práce. Ordinuje denně 4- 6 hodin, jeden den má odpolední. Je v pohodě , jezdí Lexusem, má nový dům a 2x ročně na zahraniční dovolenou. Takje realita. -
Adriana A sestře neplatí? Úklid A nájem taky ne? Jen údržba software stojí 13000,- ročně.Účetního neplatí? Tech 2800 pacientů jsou zdraví, takže to dostane peníze zadarmo? Vzbudte se, pane! -
Ju Ty ses proste debil. -
Jan Milý pane, tak když je to tak výhodné, proč chybí stále více lékařů?
-
-
Eva Ahoj,jsem zdravotní sestra 20 let po maturitě.Nyni pracují v DD,takže vlastně patřím spíš pod sociální odbor,ale i tak...za péči o 60 lidí,kdy mám k ruce doktora jen jeden den v týdnu,jinak se musím rozhodovat sama,beru 28000 hrubého. -
Terez Platy ve zdravotnictvi idealni nejsou,kvalita prace lekaru je ruzna.Bylo by take ferove priznat,jak to je s uvazky,jak je mozne pracovat soubezne na nekolik uvazku, tzn bezi jeden uvazek ve fn,ale lekar ordinuje ten den v jine nemocnici. nebo zaroven bezi uvazek ve fn a lekar uci na uvazek s fakultou. Prescasy jsou dnes samozrejmosti i jinde a jejich proplaceni iluzi,to jen na okraj. -
Terez Plus nahradni volno,dovolena navic i pri mini uvazku pro fakultu-vyuku mediku.Volno -placene na studium,ucast na ruznych vzdelavacich akcich,mnoho moznosti jak pri uvazku v nemocnici a tedy zaplacenem case jakoby prace, delat neco jineho nez starat se o pacienty. Toto plati u lekaru,ne u sester. -
Lída Někteří zdravotníci ani neumí počítat a uvádí nesmyslný počet přesčasů a odpracovaných hodin. V měsíci, který má 31 dní (31 x 24 hod) mi vychází 744 hod. Jak může někdo uvádět 15000 hod přesčasů? Co je to za nesmyslné číslo? Dokáže někdo pracovat bez jídla a bez spánku nepřetržitě 24 hod denně? Doktoři a zaměstnanci nemocnic tvrdí, že to dovedou? Pak jsou supermani nebo nadlidi! Počítám dále 31 x 12 hod.= 372 hod. Pokud by pracovali s jedním dnem volna v měsíci dvanáctihod. směny (tak pracují Ukrajinci v továrnách) tak je to 24 dní x 12 hod. = 288 hod. Ne víc. -
Honza Celý život jsem pracoval jako chirurg v nemocnici, i komunisti si nás více vážili, protože věděli, že nás potřebuji. Proč tehdy měli mladí o medicínu zájem ? Otázka na p.ministra: proč je lékařů a sester tak málo, když jsou tak dobře placení? Další akce děkujeme,odcházíme není nutná, teď už platí jen děkujeme,umirame. -
Honza V práci a službách na chirurgii jsem strávil v průměru ne 8 hodin za den, ale minimálně 12 celých 40 let . Když byly děti nemocné, většinou jsem nebyl doma,jak k tomu přišla moje manželka ? Když mi umřel táta, taky jsem byl ve službě. Dětem jsem medicínu rozmluvil, a to jsem ještě nevěděl,jak to dopadne. Dnes už mají vyšší plat, než jsem měl před penzí i se službami . P.S. Srovnejte třeba oblečení slečen v lékárně a naše, často jsem byl rád, když jsem měl knoflíky na poklopci . -
Strojvedoucí Nejsem lékař ani zdravotník, ale přesčasy po mě taky zaměstnavatel požadoval. Řekl sem ne, ani omylem, mám malé děti a plat ne větší než tady píšete. Taky máte možnost říct ne, mám i svůj život. Ale to by honba za penězi nesměla znát mezí, že. Pro mě osobně je důležitější mít čas pro sebe, pro svou rodinu a pro odpočinek než se přetrhnout a za každou cenu mít 250hod měsíčně. To bych taky měl těch 60 měsíčně, ale za jakou cenu. Každopádně musím uznat, že vaše povolání je řehole, i když doktory a nemocnici z duše nesnáším. -
Pet Ono na těch x nasobně překračovanych přesčasech totiž stojí existence nemocni, jinak by se musela drtivá většina špitálu po 15.30 hodině zavřít a poslední ať zhasne ..a to samozřejmě ( když tam máte nemocné) nejde...když se do nemocnic nepřitáhne více lékařů a sester, tak tí zbylì prostě musí pracovat za chybějící...a když v nějakém oboru chybí pracovní síla, tak je nutné co??? Prostě jinak to nejde než je zaplatit. -
Petr Je to jednoduché.... Když budou tarify od cca 48-96 000 hrubého (1.5 - 3 násobek průměrného platu tak jak se dohodlo v memorandu) - čistého 35 - 68 000 Kč, nebudou lékaři odcházet z nemocnic, nebude takový podstav a tím pádem klesnou přesčasové hodiny. Jak tu už uvedla jedna paní doktorka pracující na patologii, kde nemá noční - vydělá si jako atestovaná lékařka po 8 letech praxe 43 000 Kč hrubého, což je cca 32 000 Kč čistého. Ano, není přepracovaná, ale je důstojné aby měla 32 000 Kč čistého? Není a proto lékaři v nemocnicích chybí... Vláda nyní preferuje učitele, za chvíli budou brát více, jak lékaři, za méně hodin práce. Je to normální???
-
-
Jan Milý pane, tak když je to tak výhodné, proč chybí stále více lékařů? -
Hana Stále se jen mluví o platech, ale já jsem poznala na vlastní kůži, že lékařům je jedno zda léčí nebo zabíjí. Já jsem měla zemřít, nevím jestli díky neschopnosti či neodpovědnosti zdravotníků. Gynekologa nezajímal můj zdravotní stav a psal mi hormonální léčbu. V minulosti jsem byla operována kvůli zánětu žil. Později jsem si našla v archívu jeho výměnný list. V mých zdravotních záznamech toto neměl. Byla jsem u několika lékařů a žádného jsem nezajímala. I ve zprávě z urgentu, kde jsem byla s opuchlou nohou, bylo uvedeno, že beru hormony. Nikdo mne neupozornil, že zdravotní problémy mám z nich. Věděla to i PL. Dnes vím, že pacient musí být chytřejší než lékař. Proto k doktorům raději nechodím a je mi bez jejich léků dobře. Jsem po těžké operaci plic díky emboliím, které byly způsobeny HST. Spravedlnosti se pacient nedovolá, lékaři drží při sobě a lžou. Po operaci můj ošetřující lékař psal nic neříkající zprávy pro praktickou lékařku. Nejdříve mi řekl ať potom nepátrám, proč jsem onemocněla. Po roce mi sdělil pravdu na základě toho, že jsem si sama zjistila řadu informací např. Studie WHI. Již v roce 2002 psali naši novináři články o škodlivosti hormonů. Vyšla knížka "Hormonální podvod na ženách". Tuto knížku napsala lékařka pod pseudonymem, protože by již pravděpodobně lékařkou nebyla. I ostatní knížky "Pozor návštěva lékaře může vést ke smrti!", "Nemocní z léků". Za život vděčím profesoru Lindnerovi, který mne operoval a tím mi zachránil život. Ten si zaslouží třeba milion. Ostatní ať berou potíže pacientů vážně a snaží se myslet, ne jen zapisovat, jak úředníci. A sdělovat ve svých zprávách pravdu pro další lékaře. Mělo by jim jít o zdraví pacienta, nejen podržet kolegu. Jen v našem paneláku jsme postižené 4 pacientky, dvě od stejného gynekologa. Věřím tomu, že neléčí, ale škodí pacientkám neustále. Jsem přesvědčena, že všichni měli čas přemýšlet o tom co jim říkám. Tam nebyly davy pacientů, nikdo je od práce nezdržoval. Proto raději řešte, zda lékaři opravdu léčí a zaslouží si vysoké platy. Já potom co jsem všechno musela prožít díky jejich chybám, tento dojem nemám. Jsem stěžující si pacient a poznala jsem, že se tohle neodpouští. -
Lída Stížnosti pacientů na chyby lékařů zametají pod koberec i zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví. Jsou to podle mne lidé, kteří nemají vůbec potuchy o zdravotnictví, jsou nevzdělaní v tomto oboru a hrají si na chytráky a ničemu nerozumí, nic neřeší. Pacienta odbývají stupidními argumenty. Z jejich odpovědí je jasné, že vůbec nerozumí, jak byl pacient lékaři poškozen. Např. skladník si dodělal pedagogickou školu a je zaměstnaný na Odboru zdravotnictví v Olomouci. Pravděpodobně všichni nepobírají minimální mzdu, za to nic nedělání. Soudní znalci jsou lékaři a drží při kolegovi proti pacientům. Pro pacienty je opravdu riziko věřit lékařům. -
Lenka V příspěvcích se několikrát objevilo, že chudáci lékaři jsou jednou nohou v kriminále nebo v hrobě. Ale byl jeden jediný doktor za velké pochybení u nás odsouzený? Není to pravda, LK a kolegové je všechny podrží!I Hodně poškození pacienti od soudu vyjdou jako darebáci, kteří pošpinili pana doktora. A pokud nestáhnou žalobu, musí lékaři zaplatit nemalou částku. I lékař, co nerozezná sklenice vína od milionů, není dodnes odsouzený. Opravdu své životy riskují hasiči, často i policie a nejvíce řidiči, kteří zodpovídají i za životy cestujících. Plno lidí pracuje v nepříliš dobrých pracovních podmínkách, např. horníci, nikdy neví, zda se vrátí domů. V pekárnách, slévárnách lidi kolabují vedrem. Životy riskují i lidé na stavbách. Doufám, že existují i nějací lékaři, kteří nemyslí jen na svoji výplatní pásku. Někteří lékaři svým arogantním chováním i pacienta vyprovokují k neuváženým činům. Lékaři často potíže pacienta ignorují anebo zlehčují. Vážně nemocní pacienti se díky tomu dostávají do nemocnic pozdě. -
Honza Otázka pro pí. Lenku. Proč je tedy lékařů stále větší nedostatek? -
Lenka Pane Honzo, jednak se řada lékařů nepřetrhne, např. v ambulancích natahují úkony, jak správní úředníci. Problém bude také v celkové organizaci práce, v celém zdravotnickém systému. Předseda Kubek řve jenom o vyšší platy a vůbec nic neřeší, nesnaží se o zlepšení fungování zdravotnictví v této zemi. Asi bychom lékařů opravdu potřebovali více, ale jsem přesvědčena, že důvod bude jinde. Za bolševika nebylo tolik možností co studovat, tak spousta mladých inteligentních lidí vystudovala medicínu, proto jsme měli dost doktorů. Po listopadu 1989 se změnila situace, studenti mohli začít studovat řadu jiných zajímavých oborů, vystudovali třeba humanitní obory, jazyky, atd. Asi v tom bude jádro pudla. Je pravda že hodně starých lékařů přesluhuje. Nevěřím tomu, že máme málo lékařů proto, že všichni zdrhli do ciziny. To je lež. Málokdo má tolik odvahy, aby se zařídil v cizí zemi. Doktoři lidem vyhrožují, že utečou na západ, nebo kam, aby měli větší plat. To je sprosté vydírání pacientů. Nedokážu úplně přesně zodpovědět vaši otázku, ale problém nebude jen v platech. Zdravotníci jsou velice dobře placení v této republice oproti jiným profesím.
-
-
Honza Vážená paní Lenko, po celoživotní práci na chirurgii v nemocnici,kde jsem odpracoval ne 40 let,ale díky službám 60 let , mám důchod menší, než moje švagrová ekonomka. Do ciziny odcházejí mladí, kteří nevyhrožuji,ale jdou. Máte pravdu, že mladí mají dnes možnost studovat snazší obory a jsou ,proto musí být plat takový,aby to někdo chtěl dělat! Máte štěstí, že díky nízkým duchodum ještě hodně důchodců pracuje ,jinak by se už zdravotnický systém zhroutil. Víte, jaký je průměrný věk lékařů? Jak stále stoupá.? Přeji vám, abyste byla raději zdravá. -
Honza Píšete, že lékaři vydírají pacienty, není to náhodou naopak? -
Lenka Pane Honzo, pacienti lékaře určitě nevydírají, pacienti musí vždy zůstat skromní a pokorní, zvlášť v situaci, když se jim něco stane a lékaře opravdu potřebují. Lidé jsou často v ne závidění hodné pozici. Dřív jsem si myslela, že lékař má vždy pravdu. Byla jsem hodně naivní. V posledních letech jsem se přesvědčila, že ne vždy je dobré poslechnout. Např. braní medikamentů: Lékař se snaží pacienta přesvědčit brát léky, o kterých ví, že je pacient nepotřebuje, ale přesvědčuje ho, aby si je vzal. Děsí pacienty, co všechno se mu stane, když nebude polykat. Jak to může vědět! Každý člověk je úplně jiný, co jednomu pomůže, může druhého pro vedlejší účinky zabít. Např. antibiotika u každé choroby (na chřipku, na nachlazení), léky na cholesterol, na vysoký tlak atd. Vy lékaři máte od farmaceutických firem zisky z toho, že předepisujete léky, které pacientům i škodí. Lékaři nepíší pravdu do zpráv pro kolegy. Tím se netajíte, že držíte při sobě proti pacientům. Lékař řekne klidně pacientovi, že ví proč bylo jeho zdraví poškozeno jiným lékařem, ale zapře to, pokud si pacient bude stěžovat. Budete se asi divit, ale svoje zkušenosti si lidé mezi sebou řeknou. Nejen ve zdravotnictví, ale i jinde mladí lidé nechtějí pracovat za malé platy, jsou tak vychovávaní. Pokud má lékař pocit, že je vydírán, prostě odmítne pacienta-vyděrače léčit. Dnes je mu to umožněno. -
M Nerad se takto obvykle vyjadřuji, ale z které planety pocházíte? Matička země to patrně nebude, jinak byste o zdravotnictví alespoň trochu věděla. 1) https://www.ombudsmanprozdravi.cz/kdy-muze-lekar-odmitnout-pacienta/ tady je celkem jasně definováno, kdy může lékař pacienta odmítnout. O vyděračích, ani třeba o tom, že lékař nemusí ošetřovat budhisty či blondýny tam nic není, prostě je musí vzít, i kdyby to bylo proti jeho osobnímu přesvědčení o barvě vlasů... 2) pacienti mohou zůstat jací jsou, viz bod 1. Minulý týden jsem v rámci školení vyslechl pásku z telefonátu na 155. Pán volal kvůli zranění své manželky, do telefonu řval, že manželka umírá, že musí sanitka okamžitě přijet, že si na to platil. Proti operátorce, která se od něj snažila zjistit bližší informace a zapojit ho do první pomoci, použil patrně nejširší slovník vulgárních slov, jaký jsem v poslední době slyšel. Vyhrožoval jí agresivním psem. Třešničkou na dortu může být fakt, že manželka nakonec měla natrženou kůži na čele a při příjezdu ZZS kouřila. Nevím, mně to jako skromnost a pokora nepřišlo, sám za sebe bych ocenil prostou lidskou slušnost, která bohužel taky není úplně standardem... 3) osobně nevěřím tomu, že by nějaký lékař předepisoval léky, o kterých VÍ, že je nepotřebujete. Všechny léky mají nějaké vedlejší účinky, můžete si otevřít příbalový leták jakéhokoliv léku. Problém je v tom, že medicína dosud nepokročila tak daleko, abychom dopředu věděli, kterým lidem se to stane. Alespoň trochu pro orientaci by mohlo pomoci třeba toto http://www.olecich.cz/uploads/Pribehy_leku/Pribeh_leku_final.pdf Jako pacient máte několik možností - odmítnout danou léčbu, změnit lékaře, případně konzultovat s jiným lékařem možnosti postupu léčby 4) nikdy jsem nedostal od farmaceutických firem zaplaceno ani korunu za to, že bych někomu indikoval nějaký farmaceutický přípravek navíc. Docela mne Vaše obvinění uráží a myslím, že i naprostou většinu českých lékařů... 5)"předseda" Kubek je prezidentem stavovské organizace lékařů, ne ministrem zdravotnictví. Odpovídá za to, že všichni lékaři jsou opravdu lékaři, za jejich celoživotní vzdělávání, řeší případně jejich prohřešky v rámci disciplinárního řízení, které může vést až k vyloučení z komory. Připomenu, že bez členství v komoře, nelze u nás vykonávat povolání lékaře. Více toho komora prostě nedělá, není k tomu určena. Byť může vyjadřovat svůj názor na politická témata či stav českého zdravotnictví, nemá žádné možnosti toto přímo ovlivňovat. Něco k počtení třeba zde https://www.lkcr.cz/doc/cms_library/zak-c-220-1991-sb-100530.pdf 6) v ČLK je registrováno něco přes 50000 lékařů, ne všichni patrně pracují. V českých nemocnicích chybí přibližně 1000 lékařů, kolik dalších chybí po ambulancích těžko vědět, ale stovky to budou s ohledem na objednací doby některých specialistů. Kolik lékařů je v zahraničí není snadné zjistit, ale pro orientaci v roce 2015 bylo jen v Německu 1014 doktorů, ve Velké Británii 1266. Opravdu si myslíte, že by to nepomohlo? Co je na tom podle Vás lež? Každopádně řešení je jediné, je třeba povolání lékaře (a sester a dalšího ZP) zatraktivnit vůči jiným povoláním, jinak lékaři (a ostatní) budou nadále chybět. Mladí nejsou blbí, všichni chtějí co nejvíc za co nejméně, proč by zrovna lékaři měli být výjimkou? 7) odchod za lepším je prosté kapitalistické chování, proto se zvonilo klíči v 89 a hlasovalo pro vstup do EU. Proč by lékaři měli být jediní, kdo z toho nesmí nic mít? Navíc v tom Německu nebudu muset být v práci 48, nebo třeba až 80 hodin a nebudu se třást, jak proběhne moje specializační vzdělávání. A mi -
M Část příspěvku se zřejmě nevešla. K odsouzením: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/prerov-nemocnice-smrt-pacienta-okresni-soud-rozsudek-stanislav-kalabus-richard-polzer.A190604_102944_olomouc-zpravy_stk https://www.novinky.cz/krimi/379531-soud-zprisnil-trest-lekari-za-smrt-pacientky.html Stačí hledat -
Honza Ještě paní L. Skutečně jste zcela mimo. Zdravotnictví, především nemocnice zatím fungovaly díky nám, kteří jsme naši práci skutečně měli za poslání. To s naším odchodem končí, mladí už takoví nebudou. Zdravotnictví takto fungovat nemůže, zvlášť, když je vrcholně zneužíváno. V seriálu Sanitka se posmívali p. Hanzlíkovi, že přivezl zlucnikovou koliku,dnes si volají záchranku na hlouposti. Čím to je, že v cizině zdaleka tolik houkajících sanitek nevidíte?
-
-
Lenka Máme v rodině případ, kdy pacientka díky hormonální léčbě dostala plicní embolie, přestože si stěžovala u praktické lékařky na dušnost a jiné zdravotní potíže, bylo ji navrhnuto uklidnit se. PL věděla, že bere hormony, proto příbuzná odešla k jiné PL. Asi na základě telefonního rozhovoru s původní PL, ji byl opět doporučen Lexaurin. První ji sice poslala ke kardiologovi, ten napsal, že je zdravá, že nemá plicní hypertenzi. Naléhala u druhé PL, aby ji znovu poslala ke kardiologovi, protože jí bylo čím dál víc zle. Gynekolog HST jen chválil a o zdravotní stav se vůbec nezajímal. Dodneška jen lže. V paneláku, kde bydlí, zjistila, že jsou postižené 4 ženy hormonální léčbou. Dvě od stejného gynekologa. Druhý kardiolog něco poznal a poslal ji do FN. Tam se jejího zdravotního stavu lékaři zděsili. Byly prázdniny a specialisté byli na dovolené. Když se v srpnu doktor Hutyra na I. Interně FN Olomouc vrátil, příbuznou odmítl vyšetřit. V jejím hrozném stavu ji objednal, až za tři měsíce. Ona těchto zkušeností popisovala mnohem víc. Několikrát jí lékaři řekli, že přišla zbytečně, přestože umírala. S emboliemi chodila několik roků. Skončila v Praze ve VFN UK na II. Interní klinice kardiologie a angiologie.Tam jí lékař vysvětlil, proč vypadalo, že hormony snáší. Měla zdravé srdce, a pokud srdce plíce s emboliemi utáhlo, vypadalo to, že léčbu snáší. Musela podstoupit těžkou operaci plic, za život vděčí profesoru Lindnerovi, ten ať má třeba milion. Bohužel po operaci byla zařazena do studie na lék Adempas. Její ošetřující lékař jí lhal, že srážlivost krve má v genech. Proto do smrti bude brát Adempas a Warfarin. Protože se jí horšili křečové žíly, podle lékaře ve Vojenské nemocnici jí bylo doporučeno nechat si ověřit srážlivost krve. Výsledek byl takový, že má krev v naprostém pořádku. Jak v Praze mohli tvrdit, že musí do smrti brát léky na ředění krve! Ty jí očividně škodily na křečové žíly. Příbuzná si našla v archivu operaci zánětu žil, byl u ní přiložen výměnný list od gynekologa. V jejích zdravotních záznamech to neměl, tudíž, tvrdil, že nepochybil! Před hormonální léčbou, musela podstoupit operaci kvůli spadlé děloze, měla po padesátce tak jí řekli, že již ženské orgány na nic nepotřebuje a tím jí způsobili náhlý přechod a měla velké zdravotní potíže. Jinak by nikdy s hormonální léčbou nesouhlasila. Je k nepochopení jak mohli mít v Praze jiné výsledky o srážlivosti krve a pacientce lhát a vyhrožovat smrtí, když léčbu odmítne. Jsou to dva roky, co se odmítla v Praze léčit. Prolhaná prognoza specialistů v Praze se nepotvrdila. Příbuzná žije bez léků dva roky a je v pohodě. Co všechno musela zažít, jí poškodilo psychiku a určitě život neprodloužilo. Přestože příbuzné operace stačila, tak díky studii jezdila pravidelně sanitkou do Prahy. Není to také náhodou zneužívání? Po tom všem se má lékařům věřit, že to s námi myslí dobře. V Praze nejdříve pacientce řekl pravdu, proč onemocněla, jakmile si začala stěžovat, řekl jí, že lékaři drží při sobě a pravdu neřekne, že až udělá chybu on, vrátí se mu to. Vy se mě snažíte přesvědčit o něčem úplně jiném. Už plno lidí chápe, že je lepší k lékařům nechodit. Někteří mladí jsou na rozdíl od arogantních dědků slušní a vstřícní. Snaží se pacienta pochopit. I s tím se již moji známí několikrát setkali a chválí tyto lékaře. Tak to snad nebude s těma mladými lékaři tak zlé, jak to vidíte vy. I ta moje příbuzná poznala různé přístupy zdravotníků. Tak nevím, kdo z nás je mimo realitu. Je asi rozdíl, jestli lékař operuje v nemocnici, před nimi i smekám, těch si lidé určitě váží. Anebo jestli sedí v ambulan -
Lenka Pokračování: anebo sedí v ambulanci a pacienta odbývají. -
Honza Popsané případy jsou smutné, ale jak byste chtěla zařídit aby lékařů bylo dost? Aby mohli být špatní propuštěni. To platí i pro sestry. -
Lenka Stačilo by možná lajdáky potrestat. V popisovaném případě by stačilo, aby si gynekolog dal do pacientčiných zdravotních záznamů- hormony ne. Nekryjte si navzájem chyby. Někteří zaměstnanci nemlčí, řeknou poškozeným, že se to v nemocnicích často stává. Příbuzné radili, aby se na soud, ani neobracela. Právníci nerozumí zdravotnictví a proto věří prolhaným lékařům. Soudní znalci jsou také lékaři a lžou v neprospěch pacienta. -
M Takže v krizi, kdy není dostatek lidí, kdy mladí mají mnoho možností, jak snadněji přijít k penězům, vy navrhujete, že lékaře (potažmo ostatní zdravotníky) budete tvrdě trestat za každou chybu? K čemu myslíte, že toto povede? Nechci obhajovat přešlapy, ale popřemýšlejte, jak často jste vy ve svém zaměstnání udělala něco špatně. Nevěřím, že existuje člověk, který by pravdivě mohl odpovědět, že nikdy chybu neudělal. K zamyšlení třeba zde, viděl jsem to už dávno a pořád to mám na paměti: https://www.ted.com/talks/brian_goldman_doctors_make_mistakes_can_we_talk_about_that
-
-
Honza Většina těch, kteří z nemocnice museli odejít dopadla o hodně lépe, než my, kteří jsme tam zůstali. -
Petr No když to tady tak člověk čte, nemůže začít u systému. Protože už ten je špatně. Chybí totiž jedna základní věc. MOTIVACE. Člověk dnes platí zdravotní pojištění. Nejsou to malé peníze. Výše toho co platíte je závislá na výplatě. Tak každý to máme na vstupu jinak. A jak je to na výstupu ? Ano socialisticky ... všichni stejně. No a to je špatně. Když mám auto, platím si povinné ručení. To je základ, bez toho nemůžete na silnici. Zodpovědnější si platí havarijní pojištění. To pro případ nějaké fatální nehody. A teď zásadní otázka .. proč to jde u mého auta, ale u mého zdraví ne ? Jistě, mohu si připlatit na nadstandardní pokoj, mohu se nechat připojistit u komerční pojišťovny .. ale nemohu si zaplatit lepší péči. Proč ? Všichni by měli platit povinné zdravotní pojištění .. z toho by se platil nutný lékařský, život ohrožující zákrok + přesně definované základní zdravotní ošetření. Zbytek si buď zaplatíte ze svého, nebo to za vás zaplatí vaše komerční pojišťovna. A proč to všechno ? Protože do systému dostanete MOTIVACI. Jako pacient toho moc nezmůžu. Ošetří mě, kvalita je různá. Zdravotnické zařízení dostane zaplaceno vždy. Pokud si budu stěžovat .. mám smůlu. Ale když se s nemocnicí bude bavit moje komerční pojišťovna .. bude tu ze strany zdravotnického zařízení co ? No ano MOTIVACE se o mě dobře postarat. Že to zní třídně ? Že budou mít bohatí výhody ? Ne bohatí, ale zodpovědní. Tedy ti, kteří se o svoje zdraví budou lépe starat, budou do něj investovat. To co se tu řeší ve většině případů znamená jedno .. chybějící MOTIVACE. Pacienta, zdravotníka, zdravotnického zařízení. Socialismus. A ten socialismus je i v těch platech. Tabulkové platy jsou v dnešní době šílené. Vím, že se mnou nebude spousta zdravotníků souhlasit, ale je to přesně tak. Navíc tabulkové platy platí jen příspěvkových organizacích a nikde jinde. Neplatí v akciovkách, neplatí v esroóčkách. V příspěvkovkách je sestra minimálně v desáté třídě, takže sestra s 30 tiletou praxí by neměla mít menší základ než 33.060 Kč (10/11) bez směnnosti, bez osobka. Jenomže ona není sestra jako sestra. Tabulky to ovšem nerozlišují. Prostě všem stejně. A když se tu porovnávají platy, berte to prosím opravu na normohodiny v měsíci, hrubou mzdu a bez příplatků .. jinak se nikdy neshodnete :-) Sestry jsou dnes vytěžovaná skupina, o tom se nemusíme bavit. Je jich nedostatek a tak si prostě "vyřvaly" lepší platy a tak se nůžky rozevírají mezi nimi a nižším zdravotnickým personálem a ředitelé si s tím neumí poradit. A to je všechno špatně. Kvalitní lékař a kvalitní sestra mají dostat slušně zaplaceno, stejně jako kvalitní sanitář, uklízečka, či kuchařka. to že sestry chybí hlavně ve velkých nemocnicích je špatné, ale vyřešit to tím, že přidáme plošně všem je ekonomický nesmysl. A přitom zakopaný pes je .. a vracím se na začátek .. v tom, že jsme v roce 89 odstartovali ze socialistického zdravotnictví. Je to 30 let a ještě neproběhlo to nejdůležitější .. tedy nikdo nevypracoval koncepci zdravotnictví, kde by se řeklo, co bude hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění a co si zaplatíme ze svého. -
M Dovolím si nesouhlasit - motivace je krásná věc, jenom dost pochybuji, že ji Vaším návrhem do systému dostanete. 1) to socialistické zdravotnictví je tu pozůstatek minulosti, ale zároveň má obrovskou devizu v tom, že zdravá populace může vytvářet lepší ekonomické prostředí, včasná léčba je i levnější, než "hašení akutních stavů", když je pozdě. Zdravotnictví není zbytná služba, jako kafe, které si prostě nedáte, když si zapomenete peněženku. A věřte, že jen málo osob by si mohlo platit náročnější dlouhodobou léčbu. 2) když odhlédnu od toho, že podle současných pravidel i komerční pojišťovna by musela zaplatit lékaři stejnou částku, jako má nasmlouvanou z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž pro něj by to byla omezená motivace. I když věřím, že by i dnes vám doktor zulíbal ruce za platbu cash (stejnou částku jako z pojištění) protože tahat peníze z pojišťoven je na dlouhé lokte a většinou s větším či menším krácením 3) jaká bude motivace té komerční pojišťovny? co nejvíce vydělat, že ano? pochybuji, že by to vedlo k většímu přísunu peněz pro lepší, horší nebo jakékoliv doktory/zdravotníky/zdravotnická zařízení. 4) ty tabulkové platy se nezvyšují kvůli lidem v systému, na ty už se mocipáni ráčili vy... kašlat, ale je třeba navnadit další generace. Těm se totiž nechce za daných podmínek ve zdravotnictví pracovat. A s vidinou dlouhého vzdělávání, těžké, přesčasové práce a nejistého finančního přínosu není divu. -
Petr Jistě máte ve spoustě toho co píšete pravdu. Ale nemůžeme spokojit s tím co tu máme dnes a je potřeba o těch věcech nejen diskutovat, ale začít je i měnit. 1) souhlasím, že prevence je důležitá. Kdysi platilo, že koruna vložená do prevence, ušetří 5 korun za léčbu. Myslím, že dneska je to poměr daleko větší. A tak se zeptám, jak Vás motivuje váš lékař, jak Vás motivuje vaše pojišťovna. Ano lidi by měli být zodpovědní vůči svému zdraví, ale není. Takže je potřeba motivace. Jistě je dlouhodobá péče náročnější, stejně tak je pro pojišťovnu náročné, zaplatit klientovi auto na šrot. Ale zaplatí, pokud pokud existuje pojištění a ukáže se, že klient neporušil nic z takové smlouvy. O tom, že zdravotnictví není zbytná služba nepochybuji. 2) Současná pravidla jsou nevyhovující právě proto, že takové komerční pojištění není možné. Jak motivovat pojišťovnu? Zpochybnit se dá všechno. To u které pojišťovny se pojistím je na výběru každého z nás, pokud tu bude slušná konkurence, pokud se zákon nastaví tak, že to bude třeba formou licence, tedy stát bude mít na takovou pojišťovnu nějakou páku .. nevidím v tom problém. Ve zdravotnictví je spoustu peněz, věřím, že mít takový byznys by nebylo špatné. Je to všechno o nastavení. Je jasné, že by to nebylo jednoduché, ale já věřím, že je to cesta. 3) viz bod nastavení systému, kontrola a páky na takovou pojišťovnu a třeba i povinné pojištění proti úpadku. Jde všechno, jen je potřeba chtít. 4) tabulkové platy jsou tragický pozůstatek socialismu. Rozumím, že lékař a do jisté míry i sestra je lepší, pokud má delší praxi a tedy větší zkušenosti, ale není to jenom o tom. A pokud stoupají platy zdravotníků, je to ok, ale někdo těm nemocnicím musí nárůst nákladů na mzdy garantovat, jinak jdou ty peníze z provozu, z investic a podobně. Asi každý ředitel chce mít dobře placené zaměstnance, ale stejně tak chce kvalitní přístrojové vybavení, kvalitní nezdravotní personál a vizi nějakého udržitelného rozvoje. A poslední věc. Hodně se říká, že spoluúčast je pro bohaté. Hrozný omyl. Spoluúčast není pro bohaté, je pro ZODPOVĚDNÉ. Buď chci poslední typ placaté obrazovky na zeď a nebo si raději připojistím svoje zdraví ...
-
-
Lékař důchodce Máte naprostou pravdu. Nevím proč se z pojištění platí drobnosti, a pak není by zás užadní věci. Nadstandard je možný v drobnostech, firmy platí někdy "nadstandardní péči", kdy vezmou pacienta dříve, je tam ochotný personál, ale to nikomu život nezachrani. Rád bych si zaplatil buď přímo, nebo z nadstandardního pojištění péči,kdy jde o život, třeba v případě náhlé příhody břišní,kdy ve mě operoval a léčil zkušený a hlavně odpočatý lékař, kterému by nevolali i na operační sál co musí vyřešit. Politikům se nedivím, těch co potřebuji zásadní péči je málo, ale těch, kteří jsou spokojeni, že ušetří 30 Kč za ambulanci je mnoho,ti je budou volit. Představa, že dobrá péče já zadarmo je utopie. Dříve , když bylo lékařů dost to mohlo jakžtakž fungovat,ale teď to těch pár uštvatnych chudáků nespasi. Přitom myslím, že většina lidí není hloupá a se změnami by souhlasila. Změny nejsou možné, ale zásadně nutné, jinak se peče postupně zcela zhroutí! -
Martina Páska je falešná. Není proplacen jeden den dovolené, který by měl být počítán jako 8hx192,.. náhrada. Pan doktor má zaplaceno 160 odpacovaných hodin přesně. Tak tedy nevím ..... -
Jarmila To mi vysvetlete proc ma kluk co nastoupil v Mlade Boleslavi pres 50hrubeho, ano dela o vikendech a nocni, ale ani hodinu prescasu, ma to za cca 13dnu v praci, to smysl nedava. -
Honza Ve škodovce dobře platí proto, že lidi potřebuji. Ve zdravotnictví lidi potřeba asi nejsou.Kde ve světě má dělník hodinovou mzdu větší než lékař?