Hlavička
02/05/2021

PŘEHLEDNĚ: Nová pravidla a rozvolnění. Otevírají se služby i školy

Počínaje pondělkem mohou v celém Česku otevřít kadeřnictví, pedikúry, kosmetické salóny a salóny pro zvířata. Provozovatelé i zákazníci ale budou muset dodržet některá pravidla a doložit negativní test na covid-19. Rovněž se v několika krajích vrátí do lavic žáci základních škol, ale i oni musí být testováni.

reklama

reklama

Rozvolnění protiepidemických opatření se týká „služeb péče o tělo a služeb péče o zvířata“, jak je vláda ve svém rozhodnutí označuje. Jsou to zmiňovaná kadeřnictví, holičství, masérské nebo kosmetické salóny a rehabilitační a lázeňské služby.reklama

Podmínky pro zákazníky i provozovatele


Pokud se ovšem budou chtít lidé třeba nechat ostříhat u kadeřníka, budou muset „čerstvým“ testem doložit, že covid nemají. Případně musí mít doklad o ukončeném očkování nebo naopak prodělané nemoci v posledních třech měsících. Ať už půjde o jakoukoli ze zmiňovaných služeb, musí se vždy jednomu zákazníkovi věnovat jen jeden člen personálu a mezi klienty musí být dvoumetrové rozestupy.


Každý, kdo chce znovuotevřených služeb využít, musí mít negativní test na covid. Buď s potvrzením sám přijde nebo si ho může nechat udělat na místě. „Možný je i samotest přímo v provozovně. Sám doporučuji, aby to bylo výjimečné řešení, ale je to možné,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Petr Arenberger.


Mezi testy ovšem budou platit rozdíly – například přesnější PCR test, tedy jeho negativní výsledek, bude použitelný týden, antigenní testy budou jako vstupenka ke službám platit jen tři dny. Lidé mohou použít samotesty, ale i potvrzení z práce nebo ze školy. Dokonce se v případě samotestů mohou prokázat jen svým čestným prohlášením.Otevírání škol i školek


Nové změny se týkají i žáků základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Ovšem jen v některých krajích. Dosud do škol směli v rotační výuce (týden ve škole, týden doma) jen mladší školáci z prvních stupňů „základek“. Protože se epidemiologická situace mírně zlepšuje, vláda otevírá školy a druhé stupně pro starší žáky v některých dalších krajích – týká se to Karlovarského, Plzeňského, Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického a Středočeského kraje a Prahy.


Studenti ale budou muset procházet pravidelným testováním, byť trochu odlišně. Ministr školství Robert Plaga to na Twitteru shrnul takto: „1x týdně - v pondělí testování žáků prvního stupně ZŠ, studentů na praktické výuce SŠ, VOŠ, konzervatořích a VŠ, pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci. 2x týdně - testování žáků druhých stupňů ZŠ a nižších stupňů víceletých gymnázií.“ Povinným testům se vyhnou jen děti v mateřských školách a vláda je vyňala i z povinnosti nosit roušky či respirátory.


Vláda odsouhlasila plán, aby se od 10. května kromě zmiňovaných krajů vrátili do základních škol všichni žáci, přestože se budou muset střídat po týdnu v prezenční a dálkové výuce. Ve stejný den se otevřou mateřské školky v celé zemi. Bude to ale podmíněno vývojem epidemické situace v jednotlivých regionech. „Kdyby byla v nějakém okrese situace vyhodnocená jako riziková, tak ministerstvo a paní hygienička mají možnost lokálního zásahu,“ doplnil ministr školství Plaga.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama