Vláda vrací Česko téměř k normálnímu stavu. Od 25. května uvolní většinu ochranných opatření proti šíření koronaviru. Roušky budou sice povinné, ale už jen uvnitř. Zákazy se budou vztahovat dál na velké hromadné akce a budou omezovat otevírací dobu restaurací.
reklama
reklama
Přestože vláda už v pondělí zrušila některé zákazy pro obchody, služby, divadla, sportoviště, školy a svatby, za deset dní chce ochranná opatření rozvolnit ještě radikálněji. V této největší vlně uvolňování zákazů bude patrně nejviditelnější zrušení povinnosti nosit roušky. (Jednotlivá opatření najdete níže)
Včera v Česku přibylo nejvíc nakažených za květen
reklama
Včera přitom lékaři a hygienici hlásili nejvyšší denní nárůst nových případů za květen. Přibylo jich 82. Dosud se v Česku nakazilo celkem 8 374 lidí, aktuálně je 2700 nemocných a z toho skoro dvě stovky hospitalizovaných pacientů. Z nemoci Covid-19 se vyléčilo 5 379 lidí, naopak 295 jich nákaze podlehlo.
Před rozvolňováním ochranných opatření navíc tento týden varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Upozornila, že neexistuje žádný zaručený způsob uvolnění omezení, aniž by nedošlo ke spuštění druhé vlny pandemie. \""Naše doporučení, aby v každé zemi byla opatření na nejvyšší možné úrovni, je stále platné,\"" uvedl generální ředitel WHO. Více v článku Je dobré uvolňovat zákazy? Experti: Přijde další vlna pandemie
Opatření platná od 25. května:
Roušky
Roušky nezmizí úplně a lidé je nebudou moci jen tak odložit. Budou je muset mít vždy po ruce, respektive na obličeji, pokud se ocitnou v hromadné dopravě nebo v uzavřeném prostoru. Venku si je budou muset nasadit, pokud nebude možné dodržet odstup od cizích lidí dva metry a více. A také na koupalištích s výjimkou samotného koupání.
Restaurace, hospody, bary a kavárny
Znovu se otevřou restaurace, kavárny i noční podniky nebo diskotéky. Ovšem za striktních podmínek. Zavírací hodina bude povinně v jedenáct večer, otevřít budou tyto podniky moci zase až v šest ráno.
Hosté si roušku budou moci odložit de facto jen u stolu, a to při konzumaci jídla nebo pití. Jakmile si půjdou objednat nebo třeba na toaletu, musí si roušku zase nasadit. Na dnešní tiskové konferenci zaznělo, že nikdo nebude hosty kontrolovat, jestli mají sundanou roušku , protože zrovna upíjejí - především jde o to, aby ji nosili při pohybu v restauraci. Personál pak roušku nebude moci odložit vůbec.
Personálu pak přibude další povinnost - po každém hostovi vydezinfikovat stůl a židle. Kromě toho u vchodu nebo u vstupu na zahrádku restaurace budou muset být pro hosty připravené zásobníky s dezinfekcí na ruce. Hostům se pak doporučuje, aby využívali bezkontaktních plateb před hotovostí.
Ubytování, kempy, hotely a penziony
Provoz obnoví i ubytovací zařízení, od hotelů po veřejné kempy. V zásadě tam budou platit podobná omezení jako v restauracích - pochopitelně i s nutností vydezinfikovat hotelové pokoje mezi jednotlivými hosty. Personál, například na recepci, bude nosit roušku povinně po celou dobu.
Koupaliště a bazény
Znovu se otevřou veřejná koupaliště i bazény, ovšem s omezením. Například v bazénech bude omezena kapacita podle velikosti vodní plochy a počtu návštěvníků, v sauně se prostor na návštěvníka bude přepočítávat dokonce podle metrů krychlových (4 m3 na osobu). I ve vířivkách budou mezi sebou muset lidé dodržovat vzdálenost 1,5 metru.
Atrakce, kde se tvoří ve vzduchu kapičky a aerosol, zůstanou nadále zavřené. To se týká například saun s párou, tobogánů, protiproudů, divokých řek nebo umělých vodopádů. Také v šatnách platí nová pravidla - návštěvníci smí využívat jen každou druhou skříňku a zrovna tak jen každou druhou sprchu, aby mezi nimi byly rozestupy.
Na koupalištích lidem zůstane povinnost nosit roušku. Odložit ji mohou jen na lehátku či na ručníku nebo na cestě do vody a z ní. A pochopitelně také při koupání. Ve všech ostatních případech si ji budou muset nasadit.
Na pláži bude muset na každého návštěvníky vyjít nejméně deset metrů čtverečních prostoru a lidé budou muset stále dodržovat dvoumetrový odstup od ostatních.
Hrady a zámky, ZOO a botanické zahrady
Ani tady lidé roušku úplně neodloží. Pokud se třeba zúčastní prohlídky hradu, budou si roušku muset nasadit uvnitř, ale na hradbách ji už budou moci sundat. A i na hradech a zámcích stále zůstávají povinné rozestupy.
V podstatě stejná pravidla platí také pro zoologické a botanické zahrady. Jejich provozovatelé musí kontrolovat, aby se lidé neshlukovali a pro návštěvníky i personál mít připravenou dezinfekci. I tady platí povinné roušky ve vnitřních prostorách.
Sport a sportoviště
Zatím se povolují sportovní akce, kterých se nebude účastnit více než 300 lidí. Nově se jim také otevřou dosud uzavřené šatny, sprchy a toalety. Stále ovšem platí zákaz pořádání velkých sportovních akcí.
Hromadné akce, festivaly
V podstatě totéž, co platí pro sportovní akce, se týká i těch společenských, kulturních a hudebních. Ty velké zůstávají stále zakázané a vláda s jejich povolením počítá v dalších dvou etapách 8. a 22. června. Nejprve do 500 osob a později až do 1 000 účastníků. Bude ovšem záležet na vývoji pandemie. Prozatím se povolují hromadné akce do 300 účastníků.
Nemocnice, domovy seniorů a návštěvy pacientů
Senioři a pacienti izolovaní v nemocnicích se po třech měsících dočkají návštěv svých blízkých. I v tomto případě ale platí mnohá omezení. Na návštěvu smí přijít maximálně dva dospělí, kterým navíc personál bude povinně měřit teplotu. Pokud přesáhne 37 °C, návštěva bude zakázána.
V ideálním případě by se návštěvy měly s pacienty setkávat venku mimo budovy ústavů a nemocnic. Pokud jim to zdravotní stav nedovolí, mohou i dovnitř. Pokud bude návštěva probíhat ve vícelůžkovém pokoji, měl by být pacient i s hosty oddělený plentou. Návštěvy budou muset striktně mít po celou dobu nasazenou roušku.
Školy
Malí školáci prvních stupňů ZŠ se budou moci vrátit do škol. Nemusí tam ale povinně, dál se mohou vzdělávat na dálku. Ti, co přijdou, budou izolováni do menších skupinek a v lavici bude vždy sedět jenom jeden školák. Rodiče, kteří se rozhodnou dítě poslat do školy, musí zároveň sepsat čestné prohlášení, že nemá žádné příznaky nákazy.
Starší žáci ZŠ už do školy zřejmě nepůjdou, případně až v průběhu června a možná jen ti z devátého ročníku, aby se připravili na přijímací zkoušky.
Pokud se epidemiologická situace nezhorší, vláda zvažuje, že otevře školy a konzervatoře následně od 1. června, aby studenti mohli skládat maturity a závěrečné zkoušky.
Taxislužby
Rozvolnění zákazu se týká těch taxislužeb, které ještě nebyly povoleny. Řidič i klient budou muset povinně používat roušku, ale vláda navíc doporučuje, aby mezi nimi byla ještě přepážka. Pro zákazníka musí být připravena dezinfekce a stejně tak řidič mezi jednotlivými klienty musí vydezinfikovat exponovaná místa.
Tetování, piercing, permanentní make-up
Po kadeřnických salónech chce vláda zpřístupnit i služby tetovacích a piercingových salonů - služeb, kde se \""porušuje integrita kůže\"". Personál i klienti musí po celou dobu pobytu v provozovně nosit roušku, musí být k dispozici dezinfekce, zákazníci musí dodržovat pravidelné rozestupy a lehátka se musí dezinfikovat po každém klientovi.
Letní tábory
Tábory, kde jsou děti ubytované v pokojích nebo chatkách, jsou povoleny až do 300 účastníků. Stanové tábory budou menší - jen do 100 lidí včetně vedoucích. Dění by se ale mělo odehrávat jen na území tábora nebo ve volné přírodě.
Děti musí mít k dispozici dezinfekci, mýdlo a tekoucí vodu. V táboře také bude muset být karanténní místo, kde by bylo možné uložit dítě s podezřením na nákazu konoravirem.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama