Hlavička
14/07/2021

Přes tři stovky případů za jediný den. Situace se zhoršuje, čísla rostou

Skoro o trojnásobek se v úterý zdvihly počty nově potvrzených případů covid-19 ve srovnání s minulým týdnem. Lékaři potvrdili tuto diagnózu u 317 lidí. Navíc opět vzrostl další ukazatel epidemie – reprodukční číslo. Má teď hodnotu 1,45, tedy nejvíc za celý letošek. Mírně klesá alespoň počet hospitalizovaných.

reklama

reklama

Srovnání se situací z minulého úterý není tak přesné, protože byl tehdy státní svátek a lidé ve volných dnech chodí na testy méně častěji. Nicméně i přesto je 317 případů nejvyšší denní hodnota téměř už od začátku června, jak ukazují data ministerstva zdravotnictví.


U každého pozitivního se ověřuje i druh viru

reklama

Téměř všechny údaje naznačují, že epidemie mírně, ale přesto získává znovu na síle. Varovné je zejména šíření nových variant koronaviru. Více jsme o tom psali například v článku Delta mutace je hrozbou. Vláda zpřísnila pravidla, obává se růstu epidemie

Od července tak Česko přistoupilo na metodu, kdy se u každého zachyceného případu nákazy povinně zjišťuje jeho varianta. Více například v textu V Česku se bude každý pozitivní vzorek testovat na mutace koronaviru


Epidemie je nejsilnější v Praze, středních Čechách a na Plzeňsku

Roste i další ukazatel míry epidemie – za poslední týden na 100 tisíc obyvatel připadá 16 pozitivních lidí. Celkem dosud lékaři a hygienici v tuzemsku odhalili od počátku epidemie 1 670 073 nakažených, z nichž 30 335 na covid zemřelo. V nemocnici je v tuto chvíli hospitalizovaných třicet lidí, což je o čtyři méně než v pondělí. Ve skutečně těžkém stavu jsou dva pacienti.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivní pacient, se za pouhý měsíc zdvojnásobilo na současných 1,45. Znamená to, že epidemie se šíří a zrychluje. Nejvíce v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 42 nakažených. Vedle hlavního města rostou statistiky i v částech Středočeského kraje a také na Plzeňsku.

Postupně ale přibývá i očkovaných lidí. Dvě dávky vakcíny za sebou mají skoro čtyři miliony lidí. Dosud lékaři vyočkovali 9 156 505 dávek vakcín.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama