Hlavička
Zprávy -
09/02/2021

Převoz pacientů z Karlovarska nemocnicím nepomohl. Jsou zase plné

Byly to velké manévry, kolony sanitek a vrtulníky. Tak vypadalo stěhování pacientů z Karlovarska do jiných krajů v pátek. Moc to nepomohlo, už v pondělí se v chebské nemocnici znovu skoro úplně zaplnila covidová lůžka. Německou pomoc česká strana stále odmítá.

reklama

reklama

Spíš jako pouhé gesto než skutečná pomoc se ukázal převoz pětadvaceti pacientů do Prahy a Středočeského kraje. Například chebská nemocnice už opět hlásí takřka plně obsazeno na standardních lůžkách pro covidové pacienty. A na JIP a ARO už má jen poslední místo. V Sokolově už není žádné místo a stejně je na tom i nemocnice v Karlových Varech.


Jak řekl TV Nova mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký, jen to na malou chvíli a dočasně to ulevilo přetíženým zdravotníkům. „Ten hromadný transport pomohl našim sestřičkám a lékařům hlavně prožít trošku klidnější víkend. Nicméně po dvou dnech jsme tam, kde jsme byli,“ popsal efekt této pomoci mluvčí nemocnice.

reklama



Imunolog Hel: Pane ministře, odstupte


Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přesto stále odmítá nabízená místa v nemocnicích v Sasku a Bavorsku. Byť by šlo jen o zhruba deset míst, byla by to téměř polovina dosavadní „české“ pomoci. Za to ministr od prvního okamžiku sklízí kritiku a dokonce i výzvy k odstoupení. Více jsme psali v článku Pacienti z Chebu do Německa nesmí. Rozvozí je do českých nemocnic.


Například Miroslav Kalousek Blatnému přes Twitter vzkázal: „Blatného symbolický rozměr: ‚Necháme vás raději umřít v České republice, než abychom dovolili, aby vás v rámci standardní přeshraniční pomoci vyléčili v Německu.‘ Pane ministře Blatný, za tohle se jednou budete zodpovídat.“


Servítky si na Twitteru nebral ani poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Úcta vlády ke zdraví svých občanů se tu projevuje tak, že vás raději nechají umřít, než aby vás pustili do špitálu v Německu, protože by to PRově vypadalo blbě... Shořte v pekle fakt už,“ napsal Ferjenčík.


Německo nabízí pomoc. A české ministerstvo zdravotnictví ji vytrvale odmítá. Tomu vůbec nerozumím. Tady jde přece o zdraví a životy,“ komentoval krok ministra předseda ODS Petr Fiala.


K rezignaci kvůli tomu dokonce vyzval ministra imunolog Zdeněk Hel, člen expertní skupiny Iniciativa Sníh, která se věnuje osvětě o covidu-19: „Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol Evropanství. Stejně jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte.“



Ministerstvo: Kapacitu lůžkové péče máme


Ministerstvo po masivní kritice vydalo v pondělí tiskovou zprávu. Zopakovalo v ní svůj postoj: „Ministerstvo považuje využití zahraniční pomoci v současné době za odborně neodůvodněné. Kapacita lůžkové péče ČR umožňuje zatím zajistit umístění svých pacientů v případě nutnosti do jiných nemocnic podle odborné potřebnosti.“


Doba transportu není podle ministerstva rozhodujícím kritériem jeho bezpečnosti a navíc se netransportují pacienti v kritickém stavu. Německé nemocnice podle ministerstva nedisponují vždy nutným vybavením pro nejtěžší případy a jejich pomoc není pro Česko nijak zásadní. Ministerstvo ji označilo za „ne zcela dostatečnou“ s tím, že by bylo třeba do Německa umístit stovky pacientů, aby to zásadně zvýšilo tuzemskou kapacitu.



Spor o německé pacienty v Chebu. Žádní ale nejsou


Dalším přešlapem ministerstva v případě chebské nemocnice jsou vyjádření jeho náměstka Vladimíra Černého. Ten v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi prohlásil, že problémem jsou i němečtí pacienti, kteří tam leží a zabírají místo. „V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje,“ prohlásil doslova náměstek Černý.


Proti tomu se ale na serveru iDnes ohradil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký, podle kterého se v jejich nemocnici neléčí ani jeden německý pacient pozitivní na covid. „V tuto chvíli to pravda není. A i v předchozím období to nebyl žádný masivní počet. Pokud v chebské nemocnici dříve takoví pacienti byli, bylo to v řádu jednotek,\"" vyvrátil výroky náměstka ministra zdravotnictví mluvčí nemocnice.


I přesto Ministerstvo zdravotnictví vydalo v pondělí tiskovou zprávu, v níž znovu uvádí, že v chebské nemocnici „bude kladen důraz na repatriaci všech hospitalizovaných německých občanů“.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama