Hlavička
19/06/2021

Prezidentem lékařské komory se stal znovu Milan Kubek. Už počtvrté

Lékaři si dnes zvolili „staronového“ prezidenta do čela lékařské komory. Stal se jím znovu její současný šéf Milan Kubek. A to už počtvrté za sebou. Komoru, tedy ze zákona povinnou profesní organizaci lékařů, vede už patnáct let od roku 2006. Teď ho čeká další pětileté období v čele stavu lékařů.

reklama

reklama

Mandát skončil prezidentovi a představenstvu komory už loni na podzim, ale kvůli epidemii se volební sjezd tehdy konat nemohl. Proto všichni zůstali ve funkci a volby se konaly až dnes. I tak byl ale sjezd komory lékařů zkrácený z obvyklých dvou dnů na jeden.

O post prezidenta komory se kromě Milana Kubka ucházel i současný viceprezident komory Zdeněk Mrozek. Rozhodlo se až ve třetím kole volby, protože předtím ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu všech hlasů delegátů.


reklama

Kubek: Budeme tlačit na vyšší platy a mzdy

Prezident Kubek nakonec přesvědčil více delegátů. Ve svém projevu prohlásil: „Já mám pocit, že mám ještě komoře co dát, proto se ucházím o vaši důvěru.“ Podle svých slov se chce zasadit o lepší pracovní podmínky pro lékaře a zvýšení jejich platů a mezd. „Budeme trvale tlačit na zvyšování ceny práce a úhrad od zdravotních pojišťoven. A ve spolupráci s odbory i na zvyšování platů a mezd,“ řekl na sjezdu. „\""Určitě nemůže být takový rozdíl mezi příjmy lékařů v České republice a třeba v Německu,\"" dodal.

Milan Kubek se také odmítá smířit s neúměrnými a nezákonnými přesčasy, ke kterým lékaře nutí jejich zaměstnavatelé. „Lékaři v nemocnicích nesmí být existenčně závislí na přesčasech,“ podotkl s tím, že jde o porušování zákoníku práce. Slíbil také nadále obhajovat nezávislost lékařské komory. „Udržím nezávislost komory na politických stranách,“ řekl lékařům.

Zmínil i problémy, které trápí české zdravotnictví a které chce komora pomáhat řešit. Je to nedostatek lékařů, jejich stárnutí a chybějící náhrada v mladé generaci nebo také feminizaci zdravotnictví, kterému začínají scházet muži v řadách lékařského stavu. Negativním průvodním jevem je například to, že ženy v medicíně často přerušují nebo úplně opouštějí kariéru kvůli mateřství a nedostatek lékařů se tak ještě prohlubuje. „Je třeba, aby nemocnice vytvářely podmínky pro částečné úvazky, vytvářely třeba nemocniční školky, případně jesle a podobně,“ nastínil Kubek jedno z možných řešení. Dalším úkolem, který zdravotnictví a potažmo i komoru lékařů čeká, je podle něj telemedicína.


Mrozek: Ať má komora větší slovo

Protikandidátem byl současný viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek. Ten se zaměřil spíše na obraz a fungování lékařské komory, která by podle něj měla více spolupracovat s dalšími lékařskými organizacemi.

„Chci zvýšit zájem o komoru, čímž by získala větší slovo. Hodně bych chtěl spolupracovat i s nelékařskou veřejností. Je třeba jim vysvětlit, že zdravotní zařízení nebudou pro ně bezpečná, pokud tu nebudou pracovat erudovaní lékaři,“ podotkl Mrozek s narážkou na výjimky z povinných zkoušek pro některé zahraniční lékaře pracující v Česku. Proti této praxi komora dlouhodobě vystupuje. 

Viceprezidenta Mrozka podpořilo Sdružení ambulantních specialistů, které loni podalo na Kubka trestní oznámení za jeho výroky o nekolegialitě a podrazáctví při vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví o výši úhrad.


Spor o počítání hlasů nakonec sjezd rozhodl

Milan Kubek byl znovuzvolen prezidentem komory až ve třetím kole. Krátce předtím se rozpoutal spor o to, jak hlasovat, protože pro případ třetího kola volby jsou předpisy lékařské komory nejasné. Chybí v nich totiž jasné upřesnění, jak a čí hlasy počítat. Zatímco v prvních dvou kolech volby jsou předpisy jasné, když hovoří o volbě „nadpoloviční většině všech delegátů sjezdu“. 

Pak se ale podle předpisů komory musí hlasovat o tom, zda se vůbec bude konat třetí kolo volby nebo ne. Kdyby sjezd zamítl třetí hlasování, prezident by tím nebyl zvolen, ten současný by přišel u svůj post a komoru by řídil viceprezident. Spor byl o to, jestli o třetím kole voleb rozhoduje nadpoloviční většina všech delegátů nebo jen těch přítomných. Více než stovka jich do Prahy nepřijela a o jejich hlasy se paradoxně hrálo.

Shodou okolností proti sobě kandidovali právě prezident Milan Kubek a viceprezident Zdeněk Mrozek. Zamítnutí třetího kola by tak fakticky nahradilo volby a znamenalo by to dosadit do čela lékařské komory Zdeňka Mrozka. Volba by se pak musela do tří měsíců opakovat.

Na to ale nedošlo, protože sjezd se jasně přiklonil ke konání třetího hlasování, ve kterém zvítězil Milan Kubek. Získal 176 hlasů, zatímco jeho protikandidát 108 hlasů, jiní uchazeči o šéfování České lékařské komory nebyli.


David Garkisch

Foto: David Garkischreklama

reklama

reklama

reklama