Na účtech zdravotních pojišťoven leží asi 50 miliard korun rezerv. Odbory a nemocnice teď žádají ministra zdravotnictví, aby polovinu z této částky uvolnil pro zdravotnictví. Chtějí, aby peníze šly na péči či navýšení platů a odměn ve zdravotnictví. A výrazně i na podporu domácí péče.
O osudu miliard, které leží na účtech zdravotních pojišťoven, se rozhodne v říjnu, kdy ministerstvo vydá úhradovou vyhlášku. To, jakou bude mít podobu, závisí na ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.
Asociace českých a moravských nemocnic, Odborový svaz ve zdravotnictví, Lékařský odborový klub a zástupci organizací, které poskytují domácí péči, dnes vyzvali ministra, aby ke svému původnímu plánu na příští rok přidal dalších 25 miliard korun z rezerv pojišťoven.
Odbory: Chceme, aby zdravotnictví neskomíralo
Věc je plně v rukou ministra zdravotnictví. "Ty peníze jsou na účtech pojišťoven a mohou se rozpustit pouze úhradovou vyhláškou. Proto vyzýváme pana ministra, aby k těm svým plánovaným 20 miliardám navýšení, které chce rozdělit na příští rok, přidal dalších 25 miliard. Aby tak skokově vylepšil zdravotní péči v zemi. Aby stoupl počet personálu v nemocnicích, počet personálu v agenturách domácí péče, počet sestřiček v sociálních službách, aby dostali peníze i dětští lékaři, kteří nejsou. Jde nám o to, aby zdravotnictví vzkvétalo a ne skomíralo," vysvětlila předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.
Zdravotní pojišťovny předpokládají, že rozdělí příští rok 346 miliard korun. Jenže se na tom nedohodly s domácí péčí a s nemocnicemi. Pokud taková dohoda neexistuje, stanovuje parametry úhrad právě ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. To se stane v říjnu.
Ministr už avizoval, že proti letošnímu roku zvýší úhrady o 20 miliard, ale podle nemocnic a odborů je to málo. "Chceme do všech segmentů rozdělit 45 miliard, chceme zvýšit úhrady nemocnicím o 15 procent, chceme zvýšit úhrady pro následnou péči o tisíc korun na lůžko a den, chceme zvýšit úhrady za domácí péči o 40 procent, v sociálních službách také o 40 procent a ostatním segmentům proporcionálně. Je to nutné, aby byla udržena kvalita a rozsah zdravotní péče," přednesla požadavky na ministra předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.
Na zdravotnictví dnes stát dává k DPH méně než za krize
Podle nemocnic i odborářů stát dává na zdravotnictví příliš málo peněz. "Na zdravotnictví dáváme dokonce méně, než jsme dávali v době krize. Tehdy to bylo 7,6 procenta HDP a v současné době dáváme 6,8 procenta, což je naprosto tristní. Není normální, aby ve vyspělé evropské zemi bylo takto podfinancované zdravotnictví," argumentuje Žitníková.
Podobně to vyjádřila i Hana Sklenářová z Diakonie Českobratrské církve evangelické: "Pomůže nám, když bude na účtech pojišťoven ležet 25 miliard navíc, ale v nemocnicích nebude mít kdo léčit a pečovat, protože nebudou lékaři a sestry? Dnes nemáme peníze ani na úhradu všech nákladů, ani na mzdy. Těžko se nám daří získávat nové zaměstnance."
Stejné obavy má také Ludmila Kučerová z Charity ČR, která se zaměřuje na poskytování domácí péče pacientům. Sestry z domácí péče a sociálních služeb podle ní odcházejí do nemocnic, kde dostanou vyšší plat. Právě proto žádají tyto organizace navýšení dosavadních úhrad o 40 procent.
Lékařské odbory: Ve zdravotnictví chybí tisíce lidí
Bez navýšení platů a mezd nebude možné podle Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) zaplnit zející personální propast ve zdravotnictví. Klub upozornil, že v nemocnicích chybí asi tři tisíce lékařů, více než pět tisíc sester a tisíce lidí z nižšího zdravotnického personálu jako jsou ošetřovatelé a sanitáři.
Lékařský odborový klub proto podpořil všechny výše uvedené požadavky na ministra. Zdůraznil i jejich logiku - například u domácí péče. "Za velmi důležité považujeme udržet rozsah domácí péče a ošetřovatelské péče v sociálních službách. Je racionální a pro pacienta lepší, když může být ošetřován doma. Domácí péče je nezastupitelná," napsal v prohlášení LOK.
Šéf LOK Martin Engel upozornil na další narůstající problém - feminizaci zdravotnictví, kdy na téměř všech úrovních začínají převládat ženy. "A ty budou mít jiné požadavky na sladění odborného a soukromého života," dodal s tím, že i to může být brzy pro zdravotnictví a dostatek pracovních sil v něm riziko.
Ministerstvo zatím odmítá peníze přidat
Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK ale nepřímo odmítlo, že by rezervy z pojišťoven uvolnilo. "Vyšší peněžní zásoba na rezervních fondech pojišťoven pomůže v případě krize dodat do systému chybějící prostředky tak, aby výpadek nepocítili ani poskytovatelé ani pojištěnci, kterým by v opačném případě mohlo hrozit snížení dostupnosti péče. Není proto možné rezervy rozpouštět ihned do spotřeby, musíme je držet a postupně navyšovat," řekla ČTK mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.
Odbory a nemocnice ale svůj tlak nehodlají vzdát. Mají na to čas nejpozději do října, kdy bude ministerstvo zdravotnictví vydávat úhradovou vyhlášku pro rok 2020.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Je podle vás české zdravotnictví podfinancované?
-
Mili Mohu potvrdit. Nikdy nebyla taková personální krize. Opravdu nepamatuju. Lékaři a sestry a všichni pracují nadoraz a přitom nemocnice finančně opravdu neprospívá. Nároky se zvyšují, lidí na práci ubývá. Něco je hodně špatně. -
ola … ale žádné peníze ministerstvo- tedy financí nedá. Patrně je přidá, až bude před volbami, aby opět jak dělala i ČSSD, tak nyní ANO, aby zkorumpovala voliče - pacienty a získala hlasy. Aby si volič myslel, jak všechno dobře funguje, jak má nárok na rychlou kvalitní za pár pětek léčbu.... Ale bude to jenom záplatování....Problém je, že za pár měsíců, let, to bude ještě horší. Sebezničující altruisté ( lékaři, sestry a ostatní pracující ve zdravotnictví) už dále nebudou moci, stovky lékařů ukončí práci, přibydou pochybení, poškození až úmrtí pacientů, hezky se to následně zmedializuje, vina bude samozřejmě na lékařích, ale nikdo z politiků neřekne pravdu. -
Pet ...v řípadě krize dodat do systému chybějící prostředky tak, aby výpadek nepocítili ani poskytovatelé ani pojištěnci, kterým by v opačném případě mohlo hrozit snížení dostupnosti péče. Každý deň v drtivé vačšíne nemocníc (tlačí sa mi do úst : vo všetkých nemocniciach) ČR pociťuju poskytovatelia (nemocnice) a pojištenci ( pacieanti) ťažko podfinancovaný rezort (každý rok 100 až 150ml sekera) klesajúcu kvalitu, dostupnosť a bezpečnost zdravotnej starostlivosti. ZDRAVOTNÍCTVÍ SKOMÍRÁ, JEDNOHO ZOUFALÉHO ŘEDITELE MĚNÍ DRUHÝ ZOUFALEC ale pán minister odkládá peniaze na horšie časy. -
Lékař důchodce Ekonomické zákony jsou neúprosné, díky obětavým zdravotníkům si odpovědní mysleli , že neplatí. Projev ministra zdravotnictví v parlamentu byl jak z jiného světa, kdybych ve zdravotnictví nepracoval 40 let, tak bych pomalu věřil ve světlé zítřky. Je to sympatický a chytrý mladík. Proč nešel studovat medicinu?
-
-
ola Když koukněte na následující video, tak si řeknete, že pan exministr práce a sociálních věcí, expremiér, že se nezměnil. Jenom povídá.... Pokud se nezaplatí personál, tak se to bude jenom zhoršovat... https://video.aktualne.cz/z-domova/vladimir-spidla-jako-dedecek-pecujici-o-autistickeho-vnuka-k/r~b8f5b7d8975711e9b5e8ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=videobox&utm_content=default&utm_term=position-3&utm_campaign=Video -
Důchodce Zdravotnictví neskomira to skomíralo celych 30 let, teď už umírá. -
Léčič Dnešní dopis ředitele jednoho nejmenovaného špitálu v jednom středně velkém okresním městě: "Milí kolegové. Vzhledem ke stále nelepšící se personální situaci jsme nuceni v prázdninových měsících, červenci a srpnu, zatím dočasně uzavřít lůžkové ORL oddělení. Ambulantní provoz bude v omezené míře zachován. Prioritně budou ošetřováni konsiliární pacienti nemocnice, pacienti pouze s doporučením od PL, onkologicky dispenzarizovaní a pacienti pozvaní na plánovanou kontrolu. Ošetřeni budou pacienti s akutním onemocněním, u kterých nebude nutná následná hospitalizace..." -
Vít Mareček Peníze, peníze, peníze. Jasně že chybí. Jasně že není normální takto podfinancované zdravotnictví co se podílu HDP týče. Jasně že není normální takto personálně vybrakované zdravotnictví. Změna v žádném případě, ani náhodou, nemůže začít od financí! To je typický politický, lékařský jakož i manažerský BLUD. Změna z merita věci musí začít od té obsolentní struktury našeho zdravotnictví. Takže pokud se nezmění struktura poskytovaných zdravotních služeb, pokud se nezmění organizace práce lékařů a sester a taky pokud se nezmění způsob řízení nemocnic a ambulancí, tak to bude i nadále neskutečný Guláš a taky naprosto nesmyslné utrácení dalších a dalších veřejných i soukromých peněz... S úctou MUDr. Vít Mareček, www.ostravskezdravotnictvi.cz, www.nemocniceorlova.cz, www.emergencycare.cz -
Důchodce Pane doktore Marečku, máte pravdu. Změnu musí udělat politici. Ti to jistě také vědí, ale boji se i minimum změn udělat, aby byli dále voleni. Příkladem je zrušení i jen symbolických poplatků. Bohužel voliči chtějí raději čekat hodiny na vyšetření ustvanym lékařem, ale zadarmo, než akutní operaci odpocinutym chirurgem. Dokud systém zcela nezkolabuje, budou si politici lhát do kapsy. -
Léčič "Dokud systém zcela nezkolabuje..." je pro voliče - pacienty příliš abstraktní. Ono bude muset, bohužel, dojít k tomu, že nikoliv jednou, ale opakovaně budou muset někde zkolabovat konkrétní lékaři, pacienti nebudou včas ošetřeni (odoperováni), v extrému třeba i zemřou. Je třeba pochopit, že změna systému nebude nikdy provedena jako dobrovolná - politiky, kteří se jí bojí jako čert kříže, páč vědí, že levnější zdravotnictví už tu nikdy mít nebudou. Takže se čeká na kolapsy lékařů a až následně (ze strachu o svůj život) možná i tlak pacientů, který by mohl politiky donutit ("když to tedy chcete, tak my to tedy uděláme") k překopání systému. Je smutné, že změna bude stát životy nejen pacienty, ale i lékaře.
-
-
Pet České zdravotnictvo ( ne)funguje tak ako (ne)fungovala socialistická ekonomika. Personálne zdevastovany systém s každoročnou sekerou 100-150mld ani inak (ne)fungovať nemôže....A generuje pre malý okruh zapojených veľké zisky ale pre drtivú väčšinu generuje ztrátu, ktorú skôr či neskôr musí spoločnosť dorovnať. A nezmenila sa ani hantýrka politika o Cisárovych nových šatoch, len aby sa udržal u koryta. A najhoršie na tom je, že bežný občan mu túto rozprávku stále žerie...aj 30 rokov po listopadu 89.A preto žiadne svetlo na konci tunela, posledný už zhasol. -
Důchodce Celý život jsem na chirurgii poctivě pracovat, odpracoval jsem více než 1,5 úvazku. Nyní, když budu sám potřebovat péči,tak budu mít problémy. Na ulici mě jistě nenechají, na záchranou službu bude jistě peněz vždy dost. Sanitky jsou vidět, špatná péče v nemocnici už ne. Nikde v cizině jsem neviděl tolik sanitek jako u nás, a to jsou země daleko bohatší. Aspoň, že ještě umím trochu rusky, trochu budu Ukrajincům rozumět.