Řešení krachu nemocnice? Nejezděte do Rumburku, ale do Německa

V Rumburku se takřka v přímém přenosu hroutí nemocnice, která slouží více než padesáti tisícům pacientů na severu Čech. Řešení problému? Dojíždět mohou do blízkého Německa, oznámil ministr zdravotnictví. Není zatím ani jasné za jakých podmínek a kdy to bude možné.

Ve Šluknovském výběžku krachuje zdravotní péče. Lužická nemocnice v Rumburku je v insolvenci a její další osud je nejasný. Spadá pod ní asi 55 tisíc pacientů - navíc v kraji, kde bývají občas silnice nesjízdné a dostat se k akutní i běžné léčbě v nemocnici není snadné.

Pacienti jsou odkázání na nemocnice v Děčíně nebo v Ústí nad Labem. V prvním případě to znamená trasu delší o 43 kilometrů a zhruba hodinu jízdy navíc. V druhém případě, do Ústí, si pacienti cestu prodlouží dokonce o 67 kilometrů a o více než hodinu. Více v článku Chceme nemocnici, ne hřbitov! Lidé bojují za nemocnici v Rumburku


Zdravotní péči hledejte za hranicemi

Jde o jeden ze současných nejkřiklavějších případů selhávání zdravotní péče v Česku. V podobných problémech a nad propastí krachu ale stojí i jiné nemocnice v zemi, často také příhraničních regionech. Více například v článku Lidé se bouří a bojují za své malé nemocnice. Je to začátek krize?

Starosti Severočechů se ministerstvo rozhodlo řešit dohodou s Němci, u nichž by čeští pacienti mohli najít zdravotní péči, která jim chybí v Česku. Jak bude tato náplast za krachující nemocnici v Rumburku fungovat, ještě není jasné. Podmínky přeshraniční péče totiž ještě nejsou dohodnuté. Pro zdravotní pojišťovny - a tedy pro peníze všech českých pacientů - může být německá péče nakonec podstatně dražší než péče v Česku.


Dohoda o péči? Zatím spíše jen o "komisi pro péči"

Dokument podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch symbolicky v Dolní Poustevně, která přímo na hranici sousedí s německým městem Sebnitz. Tamní klinika by se do ošetřování Čechů měla zapojit jako nejbližší zdravotnické zařízení. 

Druhý nejvýznamnější podpis pod dokument dodala státní ministryně sociálních věcí a ochrany spotřebitele Saska Barbara Klepsch. A k ní pak i zástupci všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a představitelé Ústeckého kraje.

Ještě přitom nejde o konečnou dohodu, ale jen o tzv. Společné prohlášení o spolupráci v oblasti přeshraniční zdravotní péče. Co to znamená? Pro pacienty zatím žádnou změnu. Teď vznikne společná "Komise pro přeshraniční zdravotní péči", která bude podle vyjádření ministerstva zdravotnictví "sledovat a analyzovat potřeby dalšího rozvoje této spolupráce v regionu".

Podle ministra Vojtěcha je uzavření konečné dohody otázkou týdnů nebo měsíců. "Hovoříme o řádech týdnů, maximálně jednotek měsíců, tak aby se nastavila praxe schvalování úhrad ze strany pojišťoven. Neodkladnou péči můžeme řešit prioritně, odkladnou v druhé fázi,“ uvedl po podpisu memoranda Vojtěch.


Češi stále platí cash. Pojišťovna neproplatí všechno

Zatím si tedy čeští pacienti v Německu musí za zdravotní péči platit a až pak tyto peníze žádat zpátky po své pojišťovně. Dostanou ovšem nanejvýš tolik, kolik by stál stejný zákrok v Česku. Všechno navíc si musí zaplatit ze svého.

Dosud se neví, kolik a jakých zákroků budou české pojišťovny za péči v Německu proplácet. Ministr Vojtěch se podle svých slov chce domluvit s německou stranou na úhradách tak, "aby pojištěnec nemusel platit žádné horentní doplatky". 

Podle ministra Vojtěcha budou moci německou péči využívat i čeští turisté, kterým se stane ve Šluknovském výběžku úraz a budou muset být ošetřeni. Stejně tak by přeshraniční péči naopak mohli využívat Němci - ovšem pokud na české straně hranice najdou dostupnou nemocnici.


David Garkisch

Ilustrační foto: Wikipedia.org, (CC BY-SA 3.0)


Anketa

Přeshraniční zdravotní péče je...

Celkem hlasovalo 115 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět