Obrázek
Obrázek
Zprávy -
20/03/2020

Rizikový víkend: Pojedou lidé na chaty a rozšíří nákazu na venkov?

Začíná první víkend poté, co je celé Česko v karanténě a lidé by měli omezit svůj pohyb. Obavy ovšem vyvolávají chataři, kteří by s právě nastalým jarem chtěli vyrazit na své chaty a chalupy. Vysloveně zakázané to není, ale přesto by tyto zbytečné cesty měli lidé pečlivě zvážit a omezit.

reklama

reklama

Prvním jarním dnem dnes začalo astronomické jaro. A zároveň nastává první víkend od chvíle vyhlášené karantény. Ve mnoha menších obcích to vyvolává obavy, aby lidé z měst nezanesli nákazu Covid-19 tam, kde ještě není. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzvalo, aby i chataři dodržovali zákaz volného pohybu a na venkov nejezdili.

\""Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení všem občanům, aby o prvním víkendu, který běží v režimu usnesení vlády o zákazu volného pohybu osob, vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu svých rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, za účelem rekreace,\"" zní výzva ministerstva.


reklama

Policie: Kontroly nebudou, ale nechoďte mezi místní

Jde však jen o doporučení, není to výslovný zákaz. Dokonce i policie - po četných dotazech - na Twitteru uvedla vysvětlení. \""Protože se stále ptáte: Nehodláme kontrolovat, jestli má někdo v kufru motyčku a jídlo na na 3 dny... Pokud musíte na chalupu, jeďte, ALE nechoďte mezi místní, dodržujte nařízení vlády a neohrožujte sebe ani ostatní,\"" uvedli policisté.

Pokud jsou lidé v nařízené karanténě nebo byli v kontaktu s pozitivně testovaným člověkem, nesmí karanténu porušit a opouštět bydliště. Ti, co se nemocní necítí a v karanténě nejsou, sice mohou na chatu jet, ale i tam pro ně platí pravidla jako jinde. 

\""Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím,\"" uvedlo ministerstvo zdravotnictví ve svém předvíkendovém doporučení.


Lidé ujíždějí z uzavřené zóny, jinam přijíždějí turisté

Karanténu nedodržují ani někteří lidé z uzavřené zóny na Litovelsku na Olomoucku. Ukázalo se, že odjíždějí v autech přes sousední obec Mladeč, která v karanténě není. Proto se do hlídání zóny, kterou vláda zcela uzavřela, zapojilo i 80 vojenských policistů. Pro hlídání přístupových cest používají i drony a na místě také vybudovali a provozují nové odběrové místo pro testy na koronavirus. V Litovli je aktuálně 29 potvrzených pacientů, v Uničově osmnáct. 

Někteří lidé dokonce využívají vyhlášenou karanténu a volno v zaměstnání k turistickým výletům. Upozornili na to například starostové obcí na Šumavě, podle kterých lidé vyrážejí na pěší túry nebo vyjížďky na kolech či na běžkách.

Ke zvážení svých cest vyzval před víkendem veřejnost i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). \""Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné,\"" uvedl ministr Hamáček. Pokud už lidé na chatu či chalupu vyrazí, měli by se i podle něj izolovat a maximálně omezit svůj kontakt s okolím.


Česko má už 833 případů nákazy

Celkově je k dnešku potvrzeno v celém Česku 833 případů nákazy - v podvečer toto čísle zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Jen během pátku tak přibylo 68 lidí. Čtyři lidé se z nemoci Covid-19 už vyléčili. Celkem bylo provedeno více než 11 tisíc testů.

Na celém světě už nemoci podlehlo přes 10 000 lidí. Potvrzených případů nákazy je čtvrt milionu. Na první příčku v počtu obětí se ve čtvrtek vyhoupla Itálie před Čínu. Zatímco v Číně zemřelo 3248 lidí, v Itálii už 3405. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama