Hlavička
Kauzy -
22/02/2019

Rohlík není benefit! Sestry zuří kvůli výroku, že dojídají po pacientech

„Kde jinde jsou pracovníci v teple, mohou si natočit čaj a mají rohlík po pacientovi, který ho nesní k snídani?“ prohlásil ředitel Nemocnice Duchcov na adresu zdravotních sester. Dodal, že není tak úplně pravda, že jejich platy jsou podhodnocené a že se nadřou. Vyvolal tím bouři.

reklama

reklama

Zmíněný výrok padl na setkání ředitelů nemocnic pořádaném společností Magnus Regio. Informoval o něm server Medical Tribune, podle něhož tam problematika nedostatku zdravotních sester v nemocnicích zastínila ostatní témata.

Stejně tak ovšem celé setkání zastínil právě zmiňovaný výrok. Na sociálních sítích se stal virálem, který si vysloužil i svoji fotografii a hashtag. Zdaleka nejen zdravotní sestry ho komentují a odsuzují – soudě podle reakcí pobouřil i veřejnost.


reklama

Pracují v teple, mají čaj i rohlík zadarmo, řekl o sestrách ředitel nemocnice

Výrok ředitele duchcovské nemocnice Jaroslava Míče byl ještě obsáhlejší. Hned v úvodu přirovnal těžkosti práce zdravotních sester k pošťákům a prodavačkám. „Vím, jak sestry pracují. Je to náročná a zodpovědná práce, to ano. Copak ale pošťák nemá těžkou práci? Nebo prodavačka? A kde jinde jsou pracovníci v teple, mohou si natočit čaj a mají rohlík po pacientovi, který ho nesní k snídani? Ta práce je náročná, ale ne tak, abychom o tom museli každý den negativně slyšet,“ prohlásil ředitel Nemocnice Duchcov Jaroslav Míč.

Zdravotní sestry naštval i následujícími slovy: „Musíme jít ke kořenům a snažit se sestry získat tím, že to je prestižní, atraktivní zaměstnání, vcelku dobře finančně ohodnocené. Zaměstnání, které by mohlo být perspektivou pro mladého člověka. Ne, jak je v posledních letech prezentováno, že je to zaměstnání podhodnocené a sestry se nesmírně nadřou. Tak to úplně není.“


Ředitelé nemocnic výroku o sestrách zatleskali

Podle svědectví přítomných tento výrok na setkání ředitelů nemocnic vyvolal dvě reakce. „Vyjádření ředitele Jaroslava Míče ve vztahu k sestrám bylo šokující. Ještě více byly překvapivé reakce. Část přítomných ředitelů a také hostů byla jeho vyjádřením naprosto konsternována, ale druhá část přítomných mu dokonce zatleskala,“ popsala Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, která u výroku ředitele byla.

„Ještě nikdy jsem neslyšela více dehonestující vyjádření k práci zdravotních sester,“ svěřila se Dagmar Žitníková redakci Našeho zdravotnictví. „To, že benefitem pro sestry jsou zbytky po pacientech, což odporuje etickým a hygienickým normám, nemocniční káva nebo čaj a možnost kouření v úklidovém kumbále, nemá obdoby. Jeho další vyjádření, že to tak nemyslel a jen chtěl poukázat na výhody, které sestry mají, to jen dorazilo,“ dodala Žitníková.


Heslo „Rohlík není benefit“ má i svůj hashtag

Stejný názor mají i lidé na sociálních sítích, kde příspěvek vzbudil mimořádnou pozornost. Vznikla k němu fotografie s kávou a rohlíkem a také hashtagem #rohliknenibenefit, který mnoho uživatelů sdílelo i komentovalo.

Příspěvky zdravotníků jsou plné ironie. „A nejlíp, když odmítnou rohlík pacienti dva a já si můžu vzít jeden domů a nakrmit i manžela. Až založíme rodinu, budu doufat v rohlíky tři,“ zněl komentář jedné ze zdravotních sester. Další se přidala v podobném duchu: „A co teprve, když pacient nesní oběd! V podstatě ty platy nepotřebujeme, vyspíme se na noční, ušetříme za nájem a plná penze k tomu.“


Často se to nedá ani jíst, natož aby to někdo dojídal

I kdyby se zbytky jídla po pacientech daly považovat za benefit pro zdravotnický personál, tak jednoduché by to s nimi nejspíš nebylo. Jídlo do nemocnic obvykle přiváží i odváží nasmlouvané firmy a rozdává ho i sbírá pomocný personál.

Například do Nemocnice Na Bulovce putují ve speciálních autech celé termoboxy. „Pacientům se boxy naservírují, a jakmile dojedí, tak se ten tác znovu zaklapne, uzavře a stejným autem se odváží. Zbytky pak likviduje znovu dodavatelská společnost. Na infekčním oddělení máme trochu jiný režim, tam se zbytky likvidují přímo na místě,“ řekl Našemu zdravotnictví Filip Řepa z tiskového odboru Nemocnice Na Bulovce.

Dotaz na sbírání zbytků jídel po pacientech sestrami ho zjevně pobavil. „Žádné zbytky po pacientech tu nemáme. Sestry by musely být hodně rychlé a vzít zbytky pacientům, než je sesbírá pomocný personál, znovu naloží a odveze,“ dodal Filip Řepa.

Redakce Našeho zdravotnictví oslovila také jiné nemocnice. I tam se téma setkalo s podivem nebo pobavením. Jeden z těchto zdrojů k tomuto údajnému benefitu zdravotních sester uvedl mimo záznam: „No, víte, za 90 korun musíte připravit snídani, oběd, večeři a k tomu dvě svačiny. Takže se to často ani nedá jíst, natož aby to někdo dojídal.“


David Garkisch

Foto: Facebook


reklama

reklama


reklama

reklama