Hlavička
Zprávy -
11/11/2024

Roman Šmucler zůstává prezidentem České stomatologické komory. Jaké má cíle pro další období?

Roman Šmucler zůstává pro léta 2025 až 2029 prezidentem České stomatologické komory (ČSK). Od delegátů sněmu v Brně získal ve druhém kole 53 hlasů. Na druhém místě se umístila Bára Malíková, která obdržela 40 hlasů. Na předsedu kandidoval ještě Lubomír Beran z Ostravy, který získal v prvním kole dva hlasy a do druhého kola nepostoupil.

reklama

reklama

Šmucler ihned po zvolení řekl novinářům, že ani nedělal kampaň, ale snažil se pracovat pro komoru a české pacienty prosazováním nových zákonů. 

„Je to velký závazek, protože být zvolen potřetí znamená, že lidé oceňují práci, kterou jste udělali,“ uvedl znovuzvolený prezident ČSK.

Zároveň upozornil na důležitost nastupující nové generace. „Mladá kolegyně zíksla velké množství hlasů, a to je strašně dobrá zpráva, protože nám vyrůstá nová generace. Takže česká stomatologie je nejen nejmladší obor v české medicíně, máme velké množství mladých lékařů, ale také hlásí o politické funkce, a to je super,“ dodal Šmucler.

reklama

Malíková s ohledem na počet hlasů bude zvažovat práci v představenstvu komory či v jiných orgánech.Co se týče budoucnosti, očekává Šmucler v příštích čtyřech letech čeká obor zubní péče výrazná změna s ohledem na technologický pokrok. 

„V Evropské unii i mimo ni se chystají velké změny. Brzo asi bude možné, aby si lidé rozpoznali kaz v mobilu, aby se prosadila v péči digitalizace. Budeme méně používat zubní techniky a potřebujeme je přeškolit na jinou práci. Budeme mít také větší a špičkově vybavené ordinace, které ale nebudou všude," řekl Šmucler pro ČTK. 

Podle něj mohou malé praxe, kde je běžně jeden lékař a jedna sestřička, zaniknout. „V Německu dnes připadá na jednoho lékaře 2,5 sestřičky, v USA pět. Potřebujeme, aby byla dostupná péče, i když lékař onemocní, i když si za ní lidé budou muset několik kilometrů přijet," míní Šmucler.

S tím souvisí také péče o dětský chrup a prevence, kterou je potřeba vylepšit. „Když jsem přišel na komoru, našel jsem v celé republice 20 dětských specialistů, dřív jsme jich měli 1000. Začali jsme systém školení pro pedostomatology, kterého potřebují hůře ošetřitelné děti. Zavedli jsme, že pojišťovna platí sedace (hlubokou anestezii), zavedli jsme různé bonifikace. Výkony u dětí se dříve platily méně než u dospělých. Už je to teď více než u dospělých, i když nejsme tak daleko jak v Rakousku, kde se platí výkon u dítěte dvojnásobně," zdůraznil Roman Šmucler. 

Dodal, že by chtěl docílit toho, aby ošetření dětí bylo třeba v případě celkové anestezie jednodušší. „Doteď mají monopol některé státní nemocnice, které jsou přetížené. Rádi bychom dohodli s pojišťovnami úhradu v nějakém balíčku, už na to kývly. Chtěl bych, aby se na takové ošetření nečekalo rok, ale třeba jen dva týdny," dodal.

Autorka: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: užito se souhlasem Romana Šmuclera

reklama

reklama


reklama

reklama