Obrázek
Obrázek
Zprávy -
14/07/2020

Roušky budou asi zase povinné. Není jisté, jestli všude nebo jen v MHD

Léto možná bude pro Čechy jen krátkým svobodným nadechnutím bez roušek a brzy se jejich povinné nošení vrátí. Připouští to epidemiologové i ministr zdravotnictví a jako o horizontu mluví o letošním podzimu. Zatím ale není jasné, jak přísný režim nastane.

reklama

reklama

S rouškami se nejspíš budeme muset naučit žít a není vyloučené, že budou patřit k podzimu, zimě či jaru jako třeba padající listí nebo sníh. Anebo jako pravidelné epidemie jiných respiračních nemocí. Právě ty mohou situaci s koronavirem výrazně zkomplikovat.


Ministr nečeká povinné roušky venku, ale v MHD ano

reklama

O návratu povinných roušek na veřejnosti v posledních dnech mluvilo hned několik epidemiologů a dnes se přidal také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten připustil, že nošení roušek by mohlo být opět nařízeno od října nebo listopadu.

\""Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější, než je dnes,\"" řekl ČTK a Českému rozhlasu Ministr Vojtěch. 

Ministr ovšem zmiňuje jen roušky ve veřejné dopravě nebo na místech, kde se k sobě lidé dostávají příliš blízko. Naopak neočekává, že by roušky byly povinné i venku, jako tomu bylo letos na jaře. \""Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,\"" dodal Adam Vojtěch.


Epdiemiolog Maďar: Povinné roušky budou znovu potřeba

O povinných rouškách mluví také šéf epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar - nezmínil se přitom o omezení jen na veřejnou dopravu. \""Bude třeba, abychom se v říjnu zase vrátili k povinnému nošení roušek na veřejnosti,\"" uvedl včera v rozhovoru na Radiožurnálu epidemiolog Maďar.

Podotkl, že s ministrem o tom ještě nemluvil, ale chce to probrat s ostatními kolegy v týmu. Zda a v jakém termínu se povinné roušky vrátí, bude záležet na vývoji situace na podzim. A zdaleka ne jen na šíření koronaviru, ale i jiných respiračních nemocí.


Lékaři radí: Očkujte se proti chřipce a pneumokokům

Právě tyto pravidelné sezónní infekce dělají lékařům a epidemiologům starost. Je jasné, že přijdou, tentokrát se ale poprvé potkají s novým koronavirem SARS-CoV-2. Pokud se pacient nakazí zároveň třeba chřipkou i koronavirem, je i laikovi jasné, že může jít až o fatální kombinaci.

Dobrou zprávou je, že zatímco proti koronaviru ještě nemáme vakcínu, proti ostatním obvyklým respiračním nemocím ano. Hrozbami jsou především chřipka a pneumokokové nákazy a proti oběma existuje očkování. Je to ta nejlepší možnost, jak se bránit kombinaci respiračních nákaz s koronavirem.

Lékaři očekávají, že k vakcínám jindy spíše laxní čeští pacienti tentokrát budou mít o očkování zvýšený zájem. Prostřednictvím lékařské komory na to upozornila už s předstihem v polovině května Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

Lékaři by podle vakcinologů měli už teď s očkováním apelovat na pacienty, sami se připravit na větší zájem a zajistit si dostatek vakcín. Více v článku Očkujte se! Lékaři varují před mixem koronaviru, chřipky a pneumokoka


Podobné příznaky chřipky a koronaviru budou problém

Pro zdravotnictví jako celek je podzim možná ještě větší hrozbou než koronavirus pro pacienty. Zatímco lidé se mohou utěšovat tím, že onemocnět chřipkou i koronavirem zároveň by byla smolná náhoda, zdravotnictví tímto mixem infekcí \""onemocní\"" takřka s jistotou.

Potíž je v tom, že respirační nákazy jako chřipka a pneumokokové infekce se projevují podobnými příznaky jako koronavirus. Dá se tedy předpokládat, že na podzim se čekárny a ordinace zaplní pokašlávajícími lidmi, u kterých ani lékař nebude mít jistotu, jestli mají chřipku nebo nový koronavirus.


Vojtěch: Kvůli vyloučení jiných nákaz se bude muset víc testovat

Jako o \""složitější situaci\"" o tom mluví i ministr Vojtěch, který tím odůvodňuje případné znovuzavedení povinných roušek. Na faktu, že se lidé na podzim budou u každého nachlazení obávat nákazy koronavirem, to mnoho nezmění. Proto je důležité, aby bylo zdravotnictví na předpokládanou zátěž připravené a mělo dostatek testů i lidských kapacit k rychlému určování diagnózy.

Také kvůli tomu minulý týden opozice žádala ministra Vojtěcha, aby zajistil, že Česko zvládne denně otestovat 30 tisíc lidí. Neúspěšně, návrh přehlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Česko tak zůstane na dosavadní kapacitě laboratoří kolem 15 až 20 tisíc lidí. Detaily v článku Víc testů a rychleji, žádají poslanci. Karvinou jste nezvládli, řekli Vojtěchovi

Své dnešní vyjádření k rouškám poskytl ministr novinářům při návštěvě firmy Diana Biotechnologies. Ta vyvinula nový přístroj pro testování vzorků na covid-19. Vojtěch při té příležitosti uznal, že na podzim bude kvůli vyloučení jiných nákaz potřeba víc testovat.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama