Hlavička
Zprávy -
15/06/2020

Roušky už venku nebudou potřeba. Co všechno se dneškem změní?

Končí povinnost nosit venku roušky, už nebudou třeba ani ve chvíli, kdy se potkáváte či míjíte zblízka s cizími lidmi. Mírní se i pravidla pro větší hromadné akce a končí zákaz prodeje občerstvení na trzích nebo v kinech a divadlech. Otevírají se také další země pro cestování.

reklama

reklama

Poslední týden, kdy část omezení pohybu na veřejnosti padla, už moc lidí na ulici roušku nenosilo. Přesto ale stále platila povinnost ji mít nasazenou, pokud se měli míjet s cizím člověkem na méně než dva metry. 

Teď padá i toto pravidlo, takže roušky z veřejných míst zmizí skoro úplně. Jde o jeden z kroků další vlny rozvolňování ochranných opatření, které na dnešek 15. června schválila vláda.


reklama

Roušky

I když končí povinnost nosit venku roušku, rozhodně ji neodkládejte, alespoň pokud chcete cestovat nebo nakupovat. „Nadále ještě nějakou dobu zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v prostředcích veřejné dopravy,“ upozornil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Roušku budete muset nasadit také při venkovních hromadných akcích, kde nebude možné dodržet odstup nejméně 1,5 metru od ostatních. I u nich se ostatně mění pravidla.


Hromadné akce

Patrně především na veřejná sportovní utkání míří další uvolnění. Bude jim moci přihlížet až 2 500 diváků, ovšem za dodržení určitých pravidel. Nový pokyn sice zmiňuje hromadné akce, ale je zřejmé, že podmínky budou moci dodržet víceméně jen sportovní stadiony.

Nově jsou možné hromadné akce i nad povolených 500 osob, ovšem pouze za předpokladu, že diváci budou rozděleni ve „stavebně oddělených sektorech areálu“. Takových sektorů může být pět a v každém pětistovka lidí.

Až na tuto výjimku jsou tedy pro hromadné akce nadále platné dvě podmínky: venku musí být rozestupy nejméně 1,5 metru. Uvnitř pak nejméně dva metry, pokud nesedíte v hledišti kina nebo divadla. Ve vnitřních prostorách jsou také stále povinné roušky.


Trhy

Na farmářských a ostatních trzích je dneškem povoleno prodávat občerstvení do ruky. I nadále ale platí, že zákazníci si od sebe musí udržovat odstup nejméně dva metry.


Holičství a kadeřnictví

V holičstvích a kadeřnictvích se naopak ruší dosud platný povinný dvoumetrový odstup mezi holiči a zákazníky od ostatních holičů a zákazníků. 


Koupaliště, bazény, sauny

Rozvolňují se i zákazy na koupalištích a bazénech. Nově mohou spustit dosud odstavené vodní atrakce, kde se tvoří aerosol, a koronavirus se tak může snáze šířit. Jde o atrakce s tvorbou vln a proudící vodou, jako jsou tobogány nebo divoké řeky.

Znovu v provozu smí být také parní sauny. Smí se opět konat saunové ceremoniály a klienti v saunách už nemusí dodržovat nařízené rozestupy.


Občerstvení

Restaurace už smí provozovat bufety formou švédských stolů. Podávat jídlo i nápoje už mohou i kina a divadla. Diváci ale nesmí nic konzumovat v hledišti, protože by si museli v příliš natěsnaném prostoru sundávat roušky.

„Při konzumaci potravin a nápojů by tak v důsledku odložení roušek mohlo snáze dojít k šíření nákazy. Na rozdíl od restaurací směřují sekrety z dýchacích cest na blízkou vzdálenost směrem k cizím osobám sedícím v předchozí řadě,“ vysvětlil toto opatření vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar. 


Cestování

Dneškem počínaje se cestování Čechů začíná řídit takzvaným semaforem, který hodnotí cílové země podle míry rizika. Pokud lidé budou cestovat do zemí s vysokým (červená) rizikem nákazy, budou se muset při návratu prokázat negativním testem na covid-19 nebo budou muset zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Prokazovat se nemusí, pokud navštíví země se středním (oranžová) nebo nízkým (zelená) rizikem nákazy.

Mezi středně rizikové země Ministerstvo zdravotnictví počítá aktuálně Belgii a Velkou Británii. Státy s vysokým rizikem jsou podle aktuálního semaforu (najdete ho ZDE) Švédsko a Portugalsko.

Bez omezení mohli Češi zatím cestovat jen mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem. Teď se toto volné cestování rozšiřuje i o sousední Polsko (s výjimkou Slezského vojvodství, kde je situace s nákazou nepříznivá). 

Uvolnění cestování se zatím týká zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Vnější hranice unie zůstávají uzavřené, členské státy se ale shodly, že by se s jejich postupným otevíráním pro země, v nichž je dobrá epidemiologická situace, mohlo začít v červenci.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama