S kouřením v restauracích je úplný konec. Zvrátit zákaz už nevyjde

Zítřek je Světovým dnem bez tabáku. Češi si k němu nadělili zřejmě poslední tečku za dohady o zákazu kouření v restauracích. Poslanci odmítli zrušit zákaz platný přesně rok. Padla tak poslední možnost, že by se v českých hospodách a restauracích mohlo kouřit.

Byl to boj dlouhý nejméně třicet let. Teď dospěl do konce. České bary, pivnice, hospody, a restaurace budou v blízké a nejspíš i vzdálené budoucnosti bez popelníků i tabákového dýmu. Rozhodli o tom poslanci, když odmítli novelu zákona, která by kouření znovu povolila.

Zákaz kouření platí takřka na den přesně rok. Čelil pokusům o své zrušení v Senátu, u Ústavního soudu - pokaždé marně. Proti jeho zrušení se opakovaně postavila vláda i ministerstvo zdravotnictví. Teď se přidali poslanci a novelu zákona smetli ze stolu hned, jak se jim tam objevila.


Od zákazu už se skoro nikde ve světě neustupuje

Nadlouho tak padá možnost, že by to ještě nějak šlo zvrátit. Mohlo by se to podařit možná až nové sněmovně. Pokud ta současná vydrží, noví poslanci ji obmění až v roce 2021. Je otázkou, jestli po takové době bude kouření v restauracích ještě tématem a zdali na něj už nebude společnost zvyklá. 

Stejný trend je ostatně vidět i v zemích, které zákaz kouření v restauracích zavedly mnohem dříve. Takřka nikde se už návrat k cigaretám nekonal. Vzácnou výjimkou je Rakousko. To mělo už schválený zákon, který od letošního května měl rozšířit částečný zákaz kouření plošně i na malé bary, tedy všude jako v Česku. Zákon v březnu shodila nová rakouská koalice. Hned se ale objevila petice, která úplný zákaz znovu vyžaduje. A podepsalo ji přes půl milionu Rakušanů.


Vojtěch: Hospoda není soukromý prostor

Tomu, že v současné sněmovně už zřejmě není šance zrušení zákazu, napovídá hlasování poslanců. Pro zrušení zákazu bylo 68 poslanců, pro jeho zachování 91. Jednohlasně se pro zákaz vyslovili všichni poslanci ANO a KDU-ČSL a několik dalších poslanců z jiných stran (kromě ODS a SPD).

ANO hlasovalo jednohlasně,  protože se na tom poslanci dohodli ještě před jednáním. "Jsem velmi rád, že jsem přesvědčil poslanecký klub," komentoval to po hlasování ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Ještě předtím ale poslancům při debatě o veřejných a soukromých prostorech připomněl, že restaurace omezuje mnoho jiných předpisů, ze kterých se ochrana před cigaretovým kouřem nijak nevymyká. "Představa, že hospoda je soukromý prostor a každý si tam dělá, co chce je nesmyslná," řekl ministr Vojtěch a pomohl si příměrem o kontrole (plesnivého) jídla. "Kdyby to tak nebylo, tak by se tam to plesnivé jídlo prodávat mohlo," argumentoval ministr.


Většina lidí zákaz kouření schvaluje

Pevnou pozici zákazu kouření v restauracích v Česku naznačují i nejnovější průzkumy veřejného mínění. Pro zákaz je celkově 71 procent lidí, proti němu je 29 procent. Jiný průzkum ukázal, že zákaz kouření vadí jen pětině majitelů podniků a pouze devět procent z nich si myslí, že by jim zrušení zákazu nějak pomohlo. Více v článku Průzkum: Protikuřácký zákon mění společnost. Kuřáci se učí ohledům

Také čísla o zdraví, která potvrdil i Úřad zdravotnických informací a statistiky, svědčí pro zákaz. Za pouhý půlrok ubylo deset tisíc pacientů hospitalizovaných na nemoci související s aktivním i pasivním kouřením. Více v článku Fakta a mýty o protikuřáckém zákonu. Bojuje se o kuřárny v restauracích


Dlouhá cesta k úplnému zákazu...

V úvodu článku se píše o téměř třicetiletém boji za zákaz kouření v restauracích. Není to nadsázka, protože tak dlouho to od prvního omezování cigaret trvalo. Toto je hrubý přehled vývoje:

1. 7. 1989 - nový zákon zakázal ve společných prostorách restaurací kouřit, s výjimkou těch vyhrazených pro kuřáky. Pokud v podniku nebyla jídelna pro kuřáky, zakazovalo se hostům kouřit při snídaních, obědech a večeřích. (Tato úprava zůstala platná až do roku 2005.)

27. 9. 2001 - vláda neúspěšně předložila návrh zakazující kouření tam, kde není alespoň 40 procent prostoru restaurace vyhrazeno nekuřákům. Návrh byl vrácen k přepracování.

19. 3. 2003 - vláda navrhla a sněmovna schválila povinnost označovat restaurace nápisem pro kuřáky ve vyhrazených prostorách. Splatností od roku 2006.

20. 10. 2005 - skupina poslanců se pokusila zakázat kouření všude tam, kde se podávají pokrmy nebo nápoje. Zákon skončil v polovině následujícího roku s koncem sněmovny. 

1. 1. 2006 - vstoupil v platnost zákon nařizující označit v restauraci zvláštní "Prostor vyhrazený pro kouření" a zajistit větrání. Zákaz kouření byl od té doby prakticky jen formální a značkou pro kuřáky se označovaly celé restaurace. 

10. 6. 2009 -  předchozí (byť formální) zákaz kouření poslanci úplně zrušili. Majitelé restaurací si mohli vybrat ze tří označení, které na provozovnu umístí: kuřácká, nekuřácká, se stavebně oddělenými prostory. (Zákon byl platný až do úplného zákazu kouření v roce 2017 a Česko tak bylo několik let jediným státem EU, kde se mohlo v restauracích kouřit bez omezení.)

24. 8. 2011 - ministr zdravotnictví Luboš Heger (TOP 09) sestavil návrh zákona pro úplný zákaz kouření v restauracích. Neprojednala ho však ani vláda a do sněmovny se vůbec nedostal.

22. 4. 2013 - ministerstvo zdravotnictví navrhlo do připomínkového řízení úplný zákaz kouření v restauracích. Dál se už nedostal - ani do vlády, ani před poslance. 

18. 7. 2014 - skupina poslanců ANO navrhla úplný zákaz kouření v restauracích. 

3. 6. 2015 - vláda schválila svůj návrh zákona na úplný zákaz kouření v restauracích.

25. 5. 2016 - poslanci poté, co úplný zákaz změnily řady výjimek, návrh zákona odmítli.

2. 6. 2016 - vláda schválila nový návrh zákona - opět úplný zákaz.

9. 12. 2016 - poslanci s konečnou platností schválili úplný zákaz kouření v restauracích.

31. 5. 2017 - zákon zakazující kouřit v prostorách všech restaurací, barů a hospod vešel v platnost.

David Garkisch

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)


Anketa

Plošný zákaz kouření v restauracích...

Celkem hlasovalo 56 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat