Hlavička
30/04/2018

Sanitka v Praze zabila ženu. Jela s majáky, ale bez oprávnění je spustit

Tragická událost se stala včera večer. Vůz záchranky srazil a těžce zranil chodkyni, která později v nemocnici zemřela. Pražská záchranka události lituje a rovněž oznámila, že vůz neměl důvod jet s výstražnými světly. Případ vyšetřuje policie, hledá také svědky nehody.

reklama

reklama

Obětí tragické nehody je jednačtyřicetiletá žena. Vůz pražské záchranné služby ji srazil v Novovysočanské ulici včera po 21 hodině. Na místo dorazili další záchranáři a desítky minut o život ženy bojovali. Resuscitovali ji údajně i cestou do nemocnice. Její zranění ale byla příliš vážná a žena jim podlehla ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. 


Záchranka nehody lituje a vyjádřila soustrast

reklama

Na místě zasahovaly záchranářská a lékařská posádka i inspektor. \""Zdravotníci ženu napojili na monitor, zajistili dýchací cesty, dva žilní vstupy a za kontinuální resuscitace převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení. I přes veškerou poskytnutou péči žena zraněním podlehla,\"" řekla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Současně za záchranku vyjádřila lítost i soustrast. \""Posláním zdravotnické záchranné služby je lidské životy zachraňovat, o to více této tragické události litujeme. Za zaměstnance vyjadřujeme pozůstalým hlubokou soustrast,\"" uvedla mluvčí.


Řidič neměl právo majáky použít. Nejel k případu

Případem se zabývá policie. Je o to vážnější, že vůz jel se zapnutými majáky neoprávněně. \""Vozidlo, které k pracovním účelům využívá i ředitel záchranky Petr Kolouch, bylo v tzv. pohotovostním režimu. Jde o situaci, kdy je řidič i mimo službu připraven s plně vybaveným vozem vyrazit na výzvu zdravotnického operačního střediska za pohotovost konajícím lékařem, v případě nedělního večera ředitelem ZZS HMP. Ve dvoučlenné posádce jsou řidič a lékař připraveni zamířit jako posila k mimořádné události, hromadnému neštěstí nebo jiné závažné události. Nehodě žádná taková výzva nepředcházela, ve voze jel pouze řidič,\"" přiznala mluvčí záchranky Jana Poštová. 

Podle interního šetření záchranářů jel vůz nejen se světelnými majáky, ale měl spuštěné i sirény. Řidič ale neměl právo je použít. \""Vzhledem k tomu, že řidič nemířil k žádné události nahlášené zdravotnickým operačním střediskem, porušil vnitřní předpisy záchranné služby, která po došetření všech okolností vyvodí patřičné pracovně-právní důsledky,\"" dodala Poštová.


Řidič auta s majákem smí omezovat, ale nesmí ohrozit

Auto bylo vybavené kamerou, která sleduje a zaznamenává provoz. Záchranka je připravena poskytnout záznam vyšetřujícím policistům.  

Jízda aut s majáky jim v dopravě zajišťuje přednost. Řidič takového vozu smí ostatní řidiče omezit, ale nikoli ohrozit. Kromě toho pro něj platí i další omezení. K řízení s majáky mu musí být více než 21 let, za jízdy nesmí jíst, pít nebo kouřit. 

Pražští policisté ke včerejší nehodě uvedli, že dechová zkouška u řidiče byla negativní.

David Garkisch

Foto: ilustrační, Pixabay, CC0 Creative Commons


reklama

reklama

reklama

reklama