Hlavička
Zprávy -
20/11/2019

Simulátor sanitky studenty přiblíží realitě. Sledovat je budou kamery

Studenti zdravotnických studií v Plzni mají nové \""hračky\"". Na simulátoru sanitky si nacvičí záchranářské zásahy pod dohledem kamer i svých spolužáků. V nové speciální učebně se pak nanečisto a bezpečně naučí i práci se špičkovým rentgenem, ovšem bez záření.

reklama

reklama

Fakulta zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni představila moderní simulační centrum pro své studenty. Je to speciální učebna se simulátorem sanitního vozu, který je téměř věrnou kopií skutečné sanitky. Ve stejné místnosti, kde dokonce musela být upravena podlaha, je pro studenty z oboru radiologický asistent připravený také špičkový skiagrafický přístroj.


Sanitka bez motoru, ale vylepšená o kamery

reklama

Simulátor sanitky má pro školu několik výhod. Proti běžnému vozu škola nepotřebuje jeho motorovou část, parkování ani řidiče a studenti se na kopii sanitky mohou učit v klidu, teple a pod střechou.

Navíc je ale tahle školní sanitka o něco vylepšená. \""Vybavení odpovídá reálnému vybavení využívanému záchranáři v terénu. Vedle toho ale simulátor disponuje vnitřními kamerami, které reálně snímají prostor uvnitř sanitky. Studenty, kteří uvnitř simulátoru procvičují práci zdravotnických záchranářů, mohou sledovat jejich spolužáci na displeji, případně lze ke zpětné reflexi využívat pořízeného záznamu,\"" uvedla tisková mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Šárka Stará.

O stavbě simulátoru jsme psali už letos v létě, kdy se kopie sanitky do učebny teprve instalovala. Dělníci kvůli tomu museli rozbít zeď domu a jeřáb tam sanitku dostával oknem. \""Ten způsob instalace byl samozřejmě kuriózní, ale jinak to opravdu nešlo. Simulátor se tam dostával opravdu oknem, protože to žádným jiným způsobem nebylo možné,\"" vysvětlila tehdy redakci Našeho zdravotnictví tisková mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará. Více v článku Jak se dostala sanitka do domu? Nehoda to nebyla, jinak to nešlo


Špičkový rentgen bez záření

Místnost v Kollárově ulici slouží jako simulační centrum fakulty. Vedle sanitního vozu je v učebně také simulátor skiagrafu, lidově rentgen. Je plně funkční, jen má odpojenou \""rentgenku\"", takže je pro studenty naprosto bezpečný.

Ti se na něm pracovat s vyšetřovacím stolem s plovoucí deskou, vertigrafem pro vyšetřování vstoje, detektorem a pracovní stanicí s počítačem. I když je znefunkčněný, patří k tak moderním přístrojům, že překonává i některé rentgeny v běžném provozu. 

 „Simulátor skiagrafu je velmi ojedinělou pomůckou a z hlediska kvality se vyrovná a v některých případech i přesahuje zařízení využívaná v reálných podmínkách nemocničního prostředí,“ pochvaluje si děkan fakulty Lukáš Štich, podle kterého simulační centrum zlepší a zefektivní výuku i prestiž absolventů fakulty.

Za obě novinky univerzita vděčí evropským dotacím. Simulátor sanitky je z programu, který má trvalou spoluprací propojit záchranky Bavorska a Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje.


David Garkisch

Foto: FZS ZČU


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama