Hlavička
25/06/2019

Skandál ministra Vojtěcha. Tajně sháněl kompro pro Babiše

Ministra zdravotnictví dohnala nepříjemná minulost. Ukázalo se, že ještě jako tajemník na Ministerstvu financí tajně sháněl kompromitující informace na lidi, kteří vadili Andreji Babišovi. Aby zakryl svoji účast, úkoloval tím Adam Vojtěch obviněného lobbistu Tomáše Horáčka.

reklama

reklama

Ta zpráva pro ministra Vojtěcha nevyznívá dobře, ať se čte z jakékoli strany. Trestné jeho jednání zřejmě nebylo, ale nijak šlechetné také ne - hledal kompromitující informace do proslulých Babišových \""složek\"", kterými premiér nejedenkrát vyhrožoval lidem, co se mu postavili do cesty. A stejně jako si Babiš vybral pro špinavou práci Adama Vojtěcha, Vojtěch na to měl podnikatele a lobbistu Tomáše Horáčka.

Pikantní a nijak lichotivé je i to, že jde právě o Horáčka. Ten je nyní obviněný z manipulace veřejných zakázek ve zdravotnictví a sám ministr Vojtěch o něm loni po zatčení  mluvil jako o \""nedůvěryhodné osobě s vazbami na mafii českého zdravotnictví\"". Sám s ním přitom měl desítky schůzek a Horáček za něj odeslal stovku žádostí o informace.


reklama

Vojtěch: Nedělal jsem nic nezákonného

Skandální odhalení přinesl Český rozhlas. Reportérovi Janku Kroupovi to řekl sám aktér Tomáš Horáček (celý rozhovor zde). Spolupráci s lobbistou pak nerad musel přiznat i ministr Adam Vojtěch. Potvrdil dokonce i to, že některé informace předával Andreji Babišovi. Detaily si už Vojtěch podle vlastních slov nevybavuje, ale opakovaně zdůraznil, že nešlo o nic protizákonného.

Pozoruhodné je, že Horáček pro Vojtěcha a potažmo pro Babiše pracoval zadarmo. Ministr popírá, že by mu kdy za jeho služby vyplatil nějaké peníze. Je tedy otázkou, jestli si lobbista svou odměnu nevybíral v nejvyšších patrech ANO třeba formou protislužby.

\""Já nedělal nic nezákonného, nic protiprávního. Neměl jsem žádné informace, že (Horáček) manipuluje zakázky, na to mě nikdo neupozornil a nikdo mi to neřekl. Je to velmi těžké hodnotit, co bylo před třemi lety. Ano, po bitvě je každý generál. Kdyby mě někdo varoval, tak bych to řešil jinak,\"" řekl ministr Vojtěch v rozhovoru pro Český rozhlas. Své jednání omlouval tím, že byl prý příliš důvěřivý a příliš otevřený.


Kompro na ministrovu manželku i Českou televizi

S Horáčkem Adam Vojtěch spolupracoval od roku 2014 a mezi informacemi, po kterých pátral, byl například plat manželky tehdejšího ministra zdravotnictví Němečka, se kterým měl Babiš velké spory. Vojtěcha zajímalo, kde je zaměstnaná a jakou mzdu a odměny bere. 

Zrovna tak Vojtěch po Horáčkovi chtěl, aby mu zjistil plat ředitele České televize, na jaké služební cesty jezdí, s kým a jakým autem. Pátral dokonce i po tom, kolik berou zaměstnanci tiskového oddělení ČT. To vše v době, kdy už Babiš vedl jakousi nevyhlášenou válku s Českou televizí. „Přiznám se, že to už si nepamatuji, proč to bylo. Asi jsem taky dostal nějakou informaci, že něco není v pořádku,\"" vysvětluje to dnes ministr Vojtěch. Nevzpomíná si ani na to, jestli informace Babišovi předal.

Adamu Vojtěchovi nezbývalo nic jiného, než se ke spolupráci s Horáčkem přiznat. Reportéři Radiožurnálu mají k dispozici jak emaily, tak SMS zprávy, které si s kontroverzním lobbistou vyměňoval a v nichž ho úkoloval. „Určitě bychom se měli brzy vidět, abychom sladili noty a řekli si, co a jak dál,\"" psal například v dubnu 2015 Vojtěch Horáčkovi.


Opozice ministra nešetří. Mluví o estébáckých metodách

Přestože Adam Vojtěch tvrdí, že nejednal \""protizákonně, ani protiprávně\"", na pověsti a politické kariéře mu tento skandál nepřidává. Kritika pochopitelně přichází především z opozice. 

„Tak už víme, čím si ministr Vojtěch vysloužil ministerskou funkci – sháněním kompromitujících informací na ty, kdo se znelíbili Andreji Babišovi. I přes rozdávání peněz na všechny strany lidem vadí třeba i složky na každého a estébácké metody, co myslíte, pane premiére?“ napsal poslanec ODS Martin Kupka na Twitteru.


ODS: Pokud se to potvrdí, měl by Vojtěch rezignovat

ODS už nepřímo vyzvala Adama Vojtěcha k rezignaci. \""Pokud se potvrdí informace veřejnoprávního rozhlasu o tom, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve své předchozí funkci tajemníka Andreje Babiše využíval služeb kmotra Horáčka ke snahám o diskreditaci politické konkurence, měl by okamžitě opustit post ministra zdravotnictví,\"" napsala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v tiskové zprávě.

\""Funkce ministra není slučitelná s diskreditačními praktikami předrevoluční StB, přestože si zřejmě Andrej Babiš i Adam Vojtěch myslí opak. Žijeme v roce 2019, ne v roce 1982,\"" dodala ve zprávě Udženija. 


David Garkisch

Foto: Facebook.com, Adam Vojtěch


reklama

reklama

reklama

reklama