Hlavička
Zprávy -
20/07/2022

Sněmovna schválila systém automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. Letos se ale oproti původním plánům sníží

Poslanecká sněmovna dnes schválila automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Ta se bude od roku 2024 počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Vychází z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát hradit příští rok.

reklama

reklama

V roce 2024 by tak stát dával 1982 korun za pojištěnce na měsíc a o rok později 2022 korun. Pro roky následující se bude daný vyměřovací základ zvyšovat obdobným způsobem jako každoročně dochází k pravidelné valorizaci důchodů. 

„Je to velký úspěch, o který se neúspěšně snažila řada ministrů zdravotnictví. Jsem rád, že se nám podařilo najít kvalitní model, na kterém panuje široká shoda. Hlavními výhodami automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a její vliv nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zdravotní systém v ohrožení?

Radost ale nesdílí ani opozice, ani Česká lékařská komora, která se proti návrhu již dříve ohradila. Obávají se možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče.

reklama

„Dovoluji si připomenout, že právě zdravotnictví neslo největší tíhu zvládání epidemie nemoci covid-19 a díky nasazení zdravotníků nemuselo dojít k úplnému zastavení ekonomiky. Českému hospodářství a státu tak zdravotnictví ušetřilo minimálně desítky miliard korun. Přesto má být paradoxně právě zdravotnictví tím resortem, na který vládní škrty dopadnou nejtvrději. To není spravedlivé,“ řekl při předložení návrhu na snížení plateb pro státní pojištěnce prezident České lékařské komory Milan Kubek. 

Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané se totiž po lednovém zvýšení zřejmě opět sníží. Od ledna stát přispívá na každého pojištěnce 1967 korun, tedy o 200 korun více než loni. Podle nového schváleného návrhu ale platby klesnou od srpna na 1487 korun tak, aby průměr odpovídal loňské částce. Původně měla od července činit výše odvodů 1567 korun.

Stát by tak měl za celý letošní rok odvést do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Letošním snížením úhrad na část roku chce stát ušetřit ve svém rozpočtu zhruba 14 miliard korun.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury nynější výše plateb vycházela z pesimistických prognóz, které se nepotvrdily. “Systém veřejného zdravotního pojištění je podle ministra zatím v přebytku zhruba šest miliard korun,” dodal.

Financování fondu prevence a ortodontická péče

Spolu s touto úpravou zákona prošly i další dva pozměňovací návrhy, které připravilo ministerstvo zdravotnictví. První pozměňovací návrh řeší problematiku financování fondu prevence, který je nyní příčinou nepoměru mezi zdravotními pojišťovnami v poskytování služeb pro pojištěnce. Celkově dojde k výraznému navýšení fondu prevence pojišťoven.

Druhý pozměňovací návrh Ministerstva zdravotnictví cílí na nárok pojištěnců k úhradám za ortodontickou léčbu. Znění zákona č. 371/2021 Sb., které nabylo platnosti od 1. ledna 2022, zkrátilo lhůtu na doléčení těchto pacientů z původních 2 let na 1 rok. Pozměňovací návrh znovu zavádí 2letou lhůtu na doléčení pacientů ortodontické léčby. 

Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění včetně těchto pozměňovacích návrhů nyní míří k projednání do Senátu ČR.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama