Hlavička
11/12/2017

Soumrak nad čínskou medicínou v Česku? Zákon ji má znovu vyškrtnout

Sotva půl roku jsou léčitelé čínské medicíny zařazeni zákonem mezi zdravotníky a už jim hrozí, že budou z jejich řad znovu vyškrtnuti. Senát vyslyšel mohutnou kritiku lékařů, pedagogů a vědců a schválil opravu současného zákona. Lékaře z léčitelů kdysi udělal přílepek k jiné normě.

reklama

reklama

V polovině letošního roku povýšili v Česku čínští léčitelé mezi zdravotnické profese. Stalo se tak přijetím jiného zákona, který se primárně týkal vzdělávání zdravotních sester. Povýšení čínských lékařů mezi zdravotníky bylo přílepkem tohoto zákona. Protože hrozily problémy se služebním zařazením zdravotních sester, přílepek senátoři schválil jako nutné zlo. 

Teď se ovšem Senát k zákonu vrací a svou \""chybu\"" chce - alespoň podle výsledku hlasování  - napravit. S novelou, která by čínské léčitele znovu vyřadila ze zdravotnických profesí, přišla senátorka Alena Dernerová a senátor Vladimír Plaček.


reklama

Senátoři: Léčitelství není medicína

\""Medicína je pouze jedna. Medicína, lékařský obor, který studujete šest let. A ta nemá nic společného s tradiční čínskou medicínou. Je to bohužel taková hra se slovíčky, protože tradiční čínská medicína není medicína, je to léčitelství. Neříkám, že nepomáhá, ale je to léčitelství a jako takové nemůže být ve zdravotnických zákonech. My lékaři jsme to chápali jako velký průlom do zdravotnické sféry a jako velký precedent pro další nezdravotnické léčitelské profese. Taky bychom se mohli dočkat toho, že tu bude chtít mít někdo tibetskou medicínu, ajurvédu a cokoli jiného. Už když jsme schvalovali ten zákon, tak jsme měli k dispozici negativní stanovisko šesti děkanů šesti lékařských fakult, kteří říkají, že nechtějí, aby tyto obory byly studovány na lékařských fakultách,\"" připomněla senátorka Alena Dernerová.

Čínští léčitelé v debatě mezi senátory téměř nenašli. Zaznělo i odvolání na odborníky a lékaře. \""Byl a je tady názor vědecké rady České lékařské komory, která také říká, že je to nepřijatelné. Stejně tak Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně s profesorem Svačinou se vyhranila proti tomu, aby toto léčitelství bylo ve zdravotnickém zákonu,\"" dodala senátorka Dernerová.


Peníze na léčitele budou chybět jinde

U řečnického pultu se vystřídalo několik lékařů a zdravotníků z řad senátorů. Vesměs vystupovali proti tomu, že zákon staví čínské léčitelství na roveň vědecké západní medicíně. \""Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde. Například při léčbě vzácných onemocnění,\"" uvedla například senátorka Božena Sekaninová, která dlouhé roky pracovala jako zdravotní sestra a dispečerka záchranné služby.

Podobně si ke kvalitě a původu čínské medicíny přisadil i spolupředkladatel novely a dlouholetý lékař, senátor Vladimír Plaček: \""Já si myslím, že český pacient opravdu nepotřebuje Mao Ce Tungovy čínské bosé lékaře.\""

Senátoři pak novelu, která ruší výsadní postavení čínských léčitelů, s jasnou většinou schválili. Změna zákona ale ještě nemá vyhráno. V Senátu překročila teprve první čtení a teď se jí bude zabývat zdravotnický výbor.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama