Hlavička
29/09/2023

Správná péče o dítě s urologickými problémy vyžaduje dobrou multioborovou spolupráci. I na to upozorňuje nová kniha s názvem Dětská urologie

Medicína postupuje napříč všemi obory mílovými kroky kupředu a výjimkou není ani urologie a obzvláště ta dětská. Lékaři dokážou díky moderním diagnostickým přístrojům odhalit spoustu vad a problémů ještě v prenatální fázi, a začít je tak řešit včas. I proto vznikla po více než 70 letech nová publikace Dětská urologie z pera uznávaných dětských urologů doc. MUDr. Radima Kočvary, CSc., a MUDr. Marcela Drlíka z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. Jak dlouho kniha vznikala? Jaké největší změny v rámci dětské urologie nastaly? Kdo ještě se na knize podílel?

reklama

reklama

Dětská urologie prodělala v posledních desetiletích zásadní změny. Moderní medicína nyní nabízí širokou paletu diagnostických možností a úkolem dětské urologie je správně indikovat tyto metody s co nejmenší zátěží pro pacienta. Podobně v léčbě, pokud je to možné, dávají lékaři přednost miniinvazivním postupům, např. endoskopickým či laparoskopickým, které dříve nebyly k dispozici. 

Právě poskytnout odborné veřejnosti přehled současných znalostí a nových trendů v dětské urologii a zdůraznit provázanost s ostatními obory bylo hlavním impulsem k sepsání knihy Dětská urologie, kterou v dubnu 2023 vydalo nakladatelství Maxdorf Jessenius.

„Takto komplexní pohled není v naší odborné literatuře k dispozici. Doufáme, že kniha pomůže odborníkům různých oborů orientovat se lépe v problematice dětské urologie, která je pro jejich obor často jen hraniční,“ uvedl pro web Našezdravotnictví.cz jeden z autorů doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc., z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

reklama

Myšlenka sepsat moderní knihu o dětské urologii se přitom podle vyprávění lékaře Kočvary zrodila už před více než 10 lety. „Dětských pacientů s urologickými problémy je hodně, například vrozené vady močových cest jsou četností na druhém místě, časté jsou problémy chlapeckého genitálu, poruchy funkce močového měchýře a pomočování, infekce močových cest a další široká paleta problémů,“ řekl.

Na knize spolupracovaly další desítky odborníků z řady medicínských oborů z Česka i ze zahraničí. Příkladem jsou prof. Eline Van Hoecke a prof. Elke De Bruyne z univerzity v Gentu, které se dlouhodobě zabývají psychologickými aspekty urologických onemocnění u dětí. Součástí kapitoly jsou i dotazníky pro děti s pomočováním, které usnadňují rozhodování o indikaci psychologického vyšetření.

„Je to důležité zejména u nás, kde je dětská psychologie hůře dostupná. Někteří pacienti, třeba s anomáliemi genitálu, také potřebují psychologickou podporu, zejména v adolescenci,“ vysvětlil Kočvara. Dalšími přispěvateli do knihy jsou dr. Kamil Javorka, Ph.D., z Urologické kliniky v Martině (cystická onemocnění ledvin u dětí) a dr. Jaroslav Molčan, Ph.D., původně z bratislavské a banskobystrické urologické kliniky (infekce močových cest u dětí).

Průlom díky moderním diagnostickým přístrojům

Nová publikace navazuje na dlouhodobou tradici oboru v českých zemích a je nástupcem knihy Dětská urologie od akademika prof. Jana Bedrny z roku 1951, která byla jednou z prvních monografií o dětské urologii na světě.

Klasická dětská urologie spočívala podle urologa Kočvary ve velké míře na diagnostice a léčbě vrozených vývojových vad močopohlavního ústrojí dětí. Právě díky ultrazvuku je dnes ale možné tyto vady zjistit již před narozením a včas rozhodnout o léčebném postupu. 

„Také se ukázalo, že některé z těchto vad a řada infekcí močových cest souvisí s poruchou funkce močového měchýře, váže se k ní i mnohé pomočování u dětí. Na detekci těchto funkčních poruch se využívá široká škála urodynamických vyšetření od neinvazivních, např. vyšetření průtoku moče, vyšetření aktivity zevního svěrače, až po invazivní, kdy se zavádí cévky k měření tlaku v močovém měchýři. Tato diagnostika vedla například k efektivní léčbě a ke zlepšení prognózy pacientů s neurogenním měchýřem,“ popsal MUDr. Kočvara.

K diagnostice měkkých tkání pak významně přispěla magnetická rezonance a dále se v omezeném rozsahu používá i CT vyšetření, např. při urolitiáze, u poúrazových stavů nebo u onkologických pacientů.

Včasná diagnóza může zabránit i nejhoršímu

Díky výše zmíněným diagnostickým metodám se daří odhalit řadu zdravotních problémů již v počátečním stadiu. Jedním takovým příkladem je vezikoureterální reflux, který řádně neléčený může vést k poškození, dokonce až selhání ledvin, a byl proto pro dětské urology a nefrology „noční můrou“.

„Dále je to léčba závažných funkčních poruch měchýře při neurologickém onemocnění (již výše zmíněného neurogenního měchýře), při kterých se dětští pacienti rychle dostávali do nevratného selhání ledvin. Zavedení intermitentní katetrizace, farmakoterapie a rekonstrukční operace měchýře mohou nejen zabránit těmto fatálním změnám, ale zásadně ovlivňují i kvalitu života těchto dětí a posléze dospělých, protože se jedná o celoživotní onemocnění,“ vysvětlil MUDr. Marcel Drlík z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze s tím, že velmi významné jsou i nové metody rekonstrukce hypospadie, které nyní provádějí dětští urologové, a samozřejmě laparoskopické operace, které se staly nedílnou součástí dětské urologie všech věkových skupin.

Fotografie: MUDr. Marcel Drlík a doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc.

Kniha nejen pro urology

I když se zdá, že problematiku močového ústrojí vyřeší jen urolog, někdy tomu tak není . „Relativně malý okruh dětských urologů je schopen zajistit jen část specializované péče o tyto pacienty. Další velká část péče probíhá v úzké spolupráci nejen s mateřskými obory, tj. s urologií a dětskou chirurgií, ale i s pediatry a dalšími zejména pediatrickými specialisty, s jejichž oborem urologická problematika souvisí,“ vysvětlil MUDr. Kočvara.

I proto tvorba knihy trvala 10 let, protože k jejímu sepsání bylo třeba požádat vedle dětských urologů také spolupracující specialisty. Není tak jen zajímavou literaturou pro urology, ale také třeba pro praktické lékaře pro děti a dorost.

„Praktičtí lékaři pro děti a dorost mají zásadní roli v péči o dětské pacienty, o které se starají od narození a nejlépe je znají. Oni jsou zpravidla první, kdo v rámci pravidelných prohlídek zachytí zjevné vrozené vady zevního genitálu, jako jsou hypospadie či nesestouplá varlata, kdo vysloví podezření na urologická onemocnění na základě příznaků, jako jsou například opakované infekce močových cest, úniky moči nebo bolesti šourku a beder,“ upozornil MUDr. Drlík.

Kniha proto na pediatry myslí. „Snažili jsme se text napsat co nejvíce strukturovaně a didakticky. Každou kapitolu jsme doplnili o souhrn nejdůležitějších informací a také v textu graficky upozorňujeme na zásadní praktické skutečnosti. Tam, kde je to důležité, uvádíme, kdy by měl pediatr odeslat pacienta k dětskému urologovi. Velká pozornost je věnována akutním stavům v dětské urologii, kdy by měl pediatr jednat rychle. U chronických onemocnění zmiňujeme zásady dispenzarizace a následné tranzice (předání) do péče specialistů pečujících o dospělé pacienty,“ popsal Kočvara.

Kniha má ale přesah například i do nefrologie, genetiky, endokrinologie či radiodiagnostiky, protože jak upozornil na závěr MUDr. Kočvara, správná péče o dětského pacienta s urologickými problémy vyžaduje dobrou multioborovou spolupráci.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


reklama

reklama