Hlavička
25/09/2018

Statečná učitelka, která zachránila čtyři děti, dostane státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman dnes předem oznámil, že udělí státní vyznamenání učitelce, která loni před autonehodou zachránila několik dětí za cenu vlastních těžkých zranění. Nebude to první ocenění mladé ženy za tento čin, ale rozhodně to nejvyšší. Ona sama zůstává skromná.

reklama

reklama

Jak dokáže pouhý okamžik změnit celý život, si moc dobře vyzkoušela učitelka mateřské školky Darina Nešporová z Olomoucka. Loni 16. září ho změnila nejen sobě, ale především dalším čtyřem dětem, kterým patrně život zachránila.

Byl zrovna hezký letní den, pátek odpoledne. Po lesní cestě u Jívové na Olomoucku šla skupinka dětí z mateřské školky a s nimi dvě učitelky. Po blízké silnici právě přijíždělo auto, když jeho řidič dostal smyk. Auto vyjelo ze silnice, ale nezastavilo se a řítilo se přímo na skupinku dětí.

Učitelka Darina Nešporová zareagovala okamžitě. Tři děti odstrčila stranou, takže je auto minulo. Ji samou ještě s jedním malým chlapcem ale zavalilo. \""Jeden chlapec se mě ale pořád držel za ruku, já v tu chvíli vůbec nevěděla, co s ním. Tak jsem se ho snažila co nejvíc krýt ramenem a druhou rukou, aby se nepopálil od podvozku auta, které na nás spadlo,\"" popsala později dramatické chvíle. Více v článku: Učitelka skočila pod auto a zachránila čtyři děti. Má cenu za statečnost

reklama


Popálila si ruce, aby ochránila chlapce

Jak žena chránila chlapce před popálením, sama si při tom popálila obě ruce. V tu chvíli už navíc měla zlomenou pánem od nárazu auta. Ze svých zranění se léčila ještě dlouho po nehodě, ale na řidiče se nezlobí. On sám ji zpod auta vytáhl ještě před příjezdem hasičů a později se jí omluvil.

Nehoda přinesla mladé učitelce nejen drsnou a bolestivou životní zkušenost, ale také nečekanou a snad i ne tak úplně chtěnou slávu a popularitu. Za svůj čin už získala Zlatý záchranářský kříž, Cenu Michala Velíška i Medaili za záchranu lidského života.


Zeman: Ocením ji státním vyznamenáním

Teď ji ještě ke všem složeným poctám ocení 28. října na Pražském hradě státním vyznamenáním prezident Miloš Zeman. Oznámil to na setkání s představiteli Olomouckého kraje, kde je na třídenní návštěvě.

\""Na osobní přání hejtmana a celé rady Olomouckého kraje jsem se rozhodl udělit státní vyznamenání paní učitelce, která zachránila děti, když sama - naštěstí bez ztráty života - skončila pod autem,\"" prohlásil Zeman.


Žena zůstává skromná: Nevím, jestli si to zasloužím

Sama učitelka si zřejmě slávu nijak zvlášť neužívá. Například při předávání Ceny Michala Velíška, kde byla středem zájmu novinářů, byla viditelně nervózní a nesvá a kvůli poúrazové slabosti ji na místě musel ošetřit lékař.

Ani zpráva o tom, že dostane státní vyznamenání, ji ze skromnosti nevyvedla. Když se o tom dnes dozvěděla, řekla v reakci pro Českou televizi: \""Potěšilo mě to, ale nevím, jestli si to zasloužím. Myslím, že by to měl udělat každý člověk.\""


David Garkisch

Foto: Pexels.com


reklama

reklama

reklama

reklama