Hlavička
11/04/2020

Statistici předpovídají: Pandemie v Česku vrcholí, zemře až tisíc lidí

Česká republika by se dnes a zítra mohla dostat na vrchol pandemie nového koronaviru. Tvrdí to alespoň prognostici amerického instutu IMHE, kteří zpracovávají data ze zdravotnictví na celém světě. Podle jejich odhadů by v Česku mohlo zemřít asi 355 lidí.

reklama

reklama

Jde samozřejmě jen o prognózy, které samotné pracují s různým rozmezím, ale opírají se o důkladné analýzy čísel z celého světa. Uváděné číslo 355 obětí nemoci covid-19 v Česku je spíše středním údajem; podle těch nejoptimističtějších čísel by v tuzemsku mělo zemřít 188 lidí, naopak podle dosavadních nejhorších prognóz by to mohlo být až tisíc lidí.

Podle analýz vývoje pandemie by nákaza mohla kulminovat právě dnes, v neděli. V pondělí by pak mohlo zemřít dosud nejvíc lidí v jediném dni. Uvádí to statistické údaje z washingtonského Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME). Ten se zaměřuje na analýzy zdravotnických informací z celého světa a navrhuje strategie, jak proti nemocím bojovat.


reklama

Prognózy pro Česko jsou ještě celkem dobré

Odhady domácího vývoje pandemie si můžete prohlédnout přímo na stránce IHME, která se věnuje Česku. Země si ve srovnání s ostatními státy nestojí špatně a podle analytiků by mohla nákazu zvládnout přinejmenším lépe, než předpokládají krizové scénáře třeba v Itálii nebo Velké Británii.

Nicméně i tak by dnes v neděli měla podle analýz přijít nejtěžší krize a vrchol epidemie. Na pondělí pak analytici předvídají smrt dvaceti lidí, kteří nákaze podlehnou. V krajním případě ovšem předvídají v pondělí až 91 mrtvých. Pak by se podle grafů IHME měla situace zlepšovat a zklidňovat.


Kapacity lůžek? Podle vývoje

Pozitivní zpráva je, že by podle analytiků institutu měla Česká republika pandemii zvládnout. Je sice otázka, s jak přesnými čísly analytici pracují, ale srovnávají i udávané kapacity akutních lůžek, lůžek na JIP či plicních ventilátorů.

Předpovídají, že pokud nákaza nedosáhne kritických hodnot, mělo by se pacientům dostat potřebné péče. Například pacientů určených pro JIP by mělo být podle nejpřesnějších odhadů 159 k uváděné kapacitě 355 lůžek. Kdyby ale podle čísel analytiků došlo na nejhorší scénář, pacientů pro JIP by mohlo být až 585.


Česko má zatím 129 mrtvých a skoro šest tisíc nakažených

Dosud na nemoc covid-19 zemřelo v Česku 129 lidí. Pro srovnání, analýza IHME předpokládala k tomuto dni 146 mrtvých. V celém Česku bylo provedeno více než 120 tisíc testů, ale některé i opakovaně.

Oficiálně je teď v zemi 5 831 nakažených pacientů, naopak 411 lidí se z nemoci uzdravilo. Stále platí, že nejvíc nakažených má Praha (1 410). Druhým nejpostiženějším krajem je Olomoucký kraj. Tamní situaci se snaží vyřešit i Česká lékařská komora společně s městem Olomouc. Více v článku Město lékařům, lékaři sobě a ostatním. Olomoucko si zajistilo roušky.


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama