Až děsivý pohled do zákulisí českého zdravotnictví nabízejí autentické výpovědi zdravotních sester. Popisují, jak musí brát některým pacientům kyslík, aby se dostalo na jiné. Nebo v jak nedůstojných podmínkách se starají o jejich hygienu. A stále se strachem z chyby a postihu...
"Modlíš se, abys neudělala chybu, protože by se za tebe nikdo nepostavil," píše jedna ze sester na oddělení ARO na závěr své upřímné zpovědi o tom, jak to chodí u nich v práci. "Prostě jednou nohou v kriminálu," říká další z oddělení JIP úplně jiné nemocnice. Obě přitom popisují stejnou realitu českého zdravotnictví - mimořádné pracovní přetížení, nedostatek personálu a s tím spojené obcházení pravidel, příliš mnoho pacientů na lidské síly i technické vybavení nemocnic...
Sestry poodhalují zoufalé zákulisí péče o pacienty
Pacient, který přijde do nemocnice a přirozeně nerozumí jejímu provozu a třeba ani tak úplně postupu léčby, si toho leckdy ani nemusí všimnout. Neví, jak často má přijít sestra, jak rychle má být dostupná, kdy je čas podat lék a kdy je to už se zpožděním. Dokonce ani netuší, že vlastně zůstává v dlouhých pauzách bez dozoru a že na jeho zoufalé mačkání tlačítka nemá občas kdo reagovat. I když může jít o život.
Neradostný vhled za tuto oponu nabízejí samotné zdravotní sestry v příspěvcích, které se shromáždily na facebookovém účtu zdravotnických odborů. Jde o profil Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP), kde sestry komunikují spíše mezi sebou než s veřejností. Jejich příspěvky publikujeme se svolením svazu.
Lidi jsou naštvaní, nedocenění a unavení
"Lidi jsou naštvaní, nedocenění a unavení. Nevím, jak to skončí," píše zmiňovaná sestra z ARO. Popisuje, jak s kolegyněmi kromě péče o vážné pacienty na lůžku ještě musí zvládat dialýzy několika pacientů naráz, resuscitace jinde v nemocnici, zaskočit na akutní operaci nebo "dospat pacienty, kteří se operují mimo program".
Mezi personálem mají dvě dlouhodobě nemocné kolegyně, takže trvale není dostatek rukou a sil. Sestry tak mívají i sedmnáct služeb měsíčně.
Rozhodujeme, komu kyslík vezmeme, aby ho mohl mít někdo jiný
Snad ještě horší je svědectví zdravotní sestry z plicního oddělení. O třicet pacientů se tam de facto starají dvě sestry. "Máme tu těžké případy, spoustu drénů, ležících i onkologických pacientů. Náš problém je v tom, že lůžkový fond nestačí. Častokrát mi záchranka či jiní lékaři z ambulancí dovezou pacienta a já nemám lůžko," popisuje tvrdou realitu sestra.
Jenže to je ještě vážnější. "Většina našich pacientů potřebuje kyslík a když přijde přistýlkový pacient, musíme se rozhodovat, který pacient potřebuje kyslík nejméně a komu ho sebereme. Dnes jsme začínali den z pěti přistýlkami," vysvětluje zmiňovaná sestra.
"Momentálně máme 7,75 sesterských úvazků, takže holky jsou v práci téměř pořád. Není to jednoduché pracovat v tomhle tempu a myslím, že to dlouho nejde vydržet," uzavírá.
Intimita pacientů? Přebaluju je s otevřenými dveřmi
Další příspěvek sestry z interního oddělení fakultní nemocnice začíná neméně alarmujícím sdělením, jak se po nemocnici pohybuje s pacienty nikoli podle jejich stavu, ale podle toho, kolik na kterém oddělení slouží sester.
"To, že nejsou sestry na JIP končí tím, že tam pacienta ani nepřijmou nebo předčasně končí na standardním oddělení. Odtud ho zase předčasně propouštějí domů nebo odesílají na LDN. A tam už je to poddimenzované ve všech směrech," popisuje realitu sestra z fakultní nemocnice.
Pokračuje ovšem další citlivou poznámkou, která se týká důstojnosti sester i pacientů: "Jak máme být schopni zachovávat intimitu pacientů, když já sama mám během noční, kdy jsem na oddělení sama, problém zachovat tu vlastní? Přebaluju pacienty za pootevřenými dveřmi, abych slyšela zvonky, telefony, případné výkřiky a pády. A svoji vlastní potřebu vykonávám ve spěchu s dveřmi dokořán."
Více peněz ve zdravotnictví znamená lepší péči
Tento a podobné příběhy ze zákulisí českého zdravotnictví si můžete přečíst také na webu Krizového štábu. Jde o čtrnáct organizací, které se spojily, aby vyjednaly pro zdravotnictví více peněz. To by pomohlo řešit mimo jiné i nedostatek personálu a v důsledku by to vedlo ke zlepšení péče o pacienty.
Právě teď objíždí Krizový štáb s peticí a kampaní Proti kolapsu zdravotnictví po republice. Dnes je petiční stan "Polní nemocnice" aktuálně v Pelhřimově, zítra bude v Kolíně a příští týden se kampaň přesune do jižních a západních Čech.
David Garkisch
Foto: Pexels.com
Anketa
Je podle vás práce sester a lékařů a ostatního personálu dostatečně zaplacená?
-
ANDREJKOVA Dagmar Je strašné,jak naše sestry a lékaři musí pracovat,vždyť jde o životy,a naše ministerstvo a páni nahoře se léčí určitě jinde a jinak,Ostuda!!! -
Ip Proč je pod tím anketa o zaplacenosti? Článek je o něčem jiném. ..a pořádně zavažném. Takto to budī ten dojem, jak to politici staví, že zdravotníkům jde jen o jedno...a že jim nejde o pacienty a fungování systému. -
Lékař Právě proto, že většina skutečně považovala svoji práci za poslání, tak si na to všichni zvykli a myslí, že to tak bude stále. -
Michaela Jo a žít budou asi o vodě a chlebu ,že jo ??♀️
-
-
jarda Prej maj sestry rohlíky zdarma, tak co si stěžujou by asi řekl nejeden ředitel nemocnice. -
Zahalkova Nevim o jakych nemocnicich pisete,ale js pracovala 42let ve FN Plzen a tyhle problemy jsme meli jeste par let po revoluci,sle v poslednich 20letech tyto problemy neznam,obcas nedostatek personalu,ele vzdy kratkodobe a na penize si stezovat nemuzu uz vubec.Dne nejde o penize ale o to ze mladi pracovat nechteji,a to se netyka jen zdravotnictvi -
Lékař v penzi Já když jsem včera začínal pred 40 lety v Příbrami,tak bylo sester tolik,že se mista pomalu dědila, já jsem byl moc šťastný, že jsem se na chirurgii dostal. Finančně to vůči průměru bylo slušné, hlavně pak po atestaci. Pár let po roce 1989 to bylo nejlepší, byla malá administrativa. Taky jsme doufali ve zlepšení. Stále jsme dělali,ti co šéf vyhodil šli jinam a teď se nám můžou smát. Jsme důchodci, můžu mít dobrý pocit,ten mu ale složenky nezaplatí. Mladí se chovají rozumně, proč vy dělali těžší práci za méně peněz? -
Lonská ludmila Je to v nemocnicích šílené opravdu se divím, že se sestřičky na vás ještě mile usmívají. Prozatím mám dobře zkušenosti a chvála bohu za to. -
Chirurg Práce sester byla vždycky fyzicky a hlavně psychicky velmi náročná, zátěž se stále se zvyšuje, proč by to měly dělat, když jinde si vydělají více a hlavně pohodlněji! -
Inna Jirešová Bohužel, nejde jen o sestry a lékaře. Samozřejmě, ty jsou nejdůležitější, ale co takový laboranti, je škoda, že na ně nikdo nemysli, jelikoz nejdou vidět, ale bez nich by lékaři nemohli léčit. Hned po střední škole, jsem začala pracovat v laboratoři na transfuzni službě, laborantu je málo, slouží se třeba 24..48hodin v kuse, musíme se šíleně soustředit, aby nedošlo k chybě a přesně jednou nohou v kriminále. Musí se s tím něco udělat, jínak nebudeme za 10let kam se léčit. -
Lékař důchodce Ve zdravotnictví jsou všichni důležití, tomu by mělo odpovídat i ohodnocení. Současný jakž-takž fungující stav už 10 let nevydrží. Zatím sloužit dva dny v celku , ale 4 už nelze. Měl jsem v ambulanci pacientku, ptal jsem se na zaměstnání- kosmetička, dříve sestra na JIP. Prý ji to velmi bavilo, ale teď plat má 2x vyšší! Pracoval jsem 4é let, ale aby nebyl na celém okrese ani jeden lékař na záchrance, to jsem ještě nezažil. Stát má na zaplacení 16 tis. asistentů ve školách, nemá ale na tisíce chybějících lékařů , učitelů sester, laborantů...... -
M.Kopecký Je tedy bohužel smutnou skutečností, že naše zdravotnictví je v krizi. A je tedy i smutnou skutečností, že na tento stav doplácejí na zdraví, ale i na životech, lidé. To je ale katastrofa ! To je přeci nepřijatelné ! Co s tím ? My všichni se přeci dřív nebo později staneme i pacienty ! Pokud jimi tedy již nejsme. Jsem přesvědčen, že je třeba odložit lhostejnost a nezájem v tomto směru! Je třeba se velmi (přednostně) zajímat o to jak politici a politické strany toto vnímají, řeší a chtějí řešit ! Je třeba si vyjasnit a uvědomit si, kdo je za dnešní stav zodpovědný a při všech volbách k této skutečnosti - zodpovědnosti i přihlédnout ! Je třeba se např. i aktivně zapojit do "občanské aktivity" mimo politiku. V ČR existuje "Svaz pacientů ČR". Jak funguje? Co prosazuje ? Kdo ho vede? Pro mě je v podstatě neznámý a neviditelný ! Takže je asi něco špatně ! Lidé by mě měli být v tomto směru daleko aktivnější! Zajímat se, zapojit se a třeba vstoupit i do toho Svazu pacientů ..... Protože každého z nás to naše zdravotnictví jednou dožene a uštědří mu tu ránu ! A třeba to bude i ta rána poslední .....