Svět má novou oficiální nemoc: závislost na hraní počítačových her

Rodiče, kteří s nelibostí sledují, jak jejich děti tráví hodiny za herní konzolí a před monitorem, dostali nový argument. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že na seznam nemocí nově zařadila i závislost na hraní počítačových her jako psychickou poruchu.

Mezinárodní seznam nemocí bude mít nově asi 55 000 položek a jednou z těch nových je i závislost na hraní počítačových her. Světová zdravotnická organizace (WHO) toto patologické či obsesivní hraní vede zatím jako zvláštní položku, aby umožnila vládám, lékařům, ale i rodinám připravit se do budoucna na rizika a identifikovat problém.

Ačkoliv se vášnivému hraní nějaké počítačové hry občas věnuje spousta lidí, zejména těch mladých, nelze to zaměňovat za patologickou závislost. Ta je spíše vzácná a i podle expertů z WHO se týká asi jen tří procent všech hráčů.

"Lidé musí pochopit, že když dítě tráví hodiny ve svém pokoji hraním her, ještě to neznamená, že je závislé. Jinak lékaři budou zaplaveni žádostmi o pomoc," řekla k rozhodnutí WHO mluvčí Britské psychologické společnosti Joan Harveyová.


Videohry jako hazardní hry. Místo peněz používají body

Přesto v sobě hraní her jistá rizika skýtá. "Videohry jsou z psychologického hlediska nefinančním druhem hazardních her," řekl agentuře AP Mark Griffiths, britský profesor závislostí na Nottingham Trent University, který se tímto oborem zabývá třicet let. "Hazardní hráči používají peníze jako způsob, jak udržet skóre, zatímco hráči her používají body," vysvětlil.

Podle profesora Griffithse drtivá většina lidí hraje hry pro zábavu a oslovují je novinky. Jako příklad uvedl boom hry Pokémon Go. "Existují tyto krátké obsedantní výbuchy a ano, lidé hrají hodně, ale to ještě není závislost," uvedl.

Možné vodítko, jak počínající hrozbu rozpoznat, nabízí ředitel odboru WHO pro duševní zdraví a zneužívání návykových látek Shekhar Saxena: "Je dobré být na pozoru, pokud videohry zasahují do očekávaných funkcí člověka - ať už jde o studium, ať už je to socializace, ať už je to práce - pak musíte být opatrní a možná vyhledat pomoc." 


Hraní v mozku vyvolává pocity odměny a radosti

O závislostech na počítačových hrách už mají lékaři i vědecké důkazy. Velká část z nich je založená na studiích mladých mužů v Asii. "Studie naznačují, že když jsou tito jedinci zapojeni do her, určité cesty v jejich mozku jsou drážděny stejným přímým a intenzivním způsobem, jako je mozek drogově závislých ovlivněný určitou látkou. Hraní vyvolává neurologickou reakci, která ovlivňuje pocity radosti a odměny a výsledek se v extrémním případě projevuje jako návykové chování," uvedla Americká psychiatrická asociace.

Závislost na hraní her pomáhají léčit psychologické terapie a také některé léky. U podobných patologických hráčů se podle psychiatrů zřejmě budou vyskytovat i další poruchy a problémy jako deprese, bipolární porucha nebo autismus.

Aktualizovaná verze mezinárodní klasifikace nemocí, na které se pracovalo posledních deset let, bude oficiálně členským zemím WHO představena v květnu příštího roku. Přijata by měla být v lednu 2022.

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat