Hlavička
Zprávy -
08/08/2023

Téměř polovina Čechů si je ochotna zaplatit za lepší lékařskou péči, ukazuje průzkum. Ve kterém oboru lidé vnímají největší nedostatek lékařů?

Nedostatek lékařů panuje napříč všemi obory. U některých už je ale situace kritická. Podle průzkumu agentury Ipsos, která data o českém zdravotnictví zpracovala pro zpravodajský web Seznam Zprávy, celkem 85 procent dotázaných Čechů vnímá hlavně kritický nedostatek stomatologů. Podle nadpoloviční většiny respondentů ale chybějí i pediatři, praktičtí lékaři, psychiatři a psychologové. I proto téměř polovina lidí by byla ochotna zaplatit za lepší lékařskou péči.

reklama

reklama

Dobrou zprávou je, že většina respondentů (64 %) hodnotí tuzemské zdravotnictví pozitivně. Velkou roli v tomto hodnocení ale podle průzkumu, kterého se účastnilo 1034 respondentů, hraje dosažené vzdělání i místo bydliště respondentů. Obecně platí, že čím má člověk vyšší vzdělání, tím větší je jeho spokojenost s českým zdravotnictvím.

V rámci místa bydliště je vnímán české zdravotnictví nejhůře v Karlovarském kraji (50 % respondentů). Na otázku, zda by byli ochotni jet za lepší péčí do vzdálenějšího zařízení, uvádí 52 procent, že ano. Naopak 42 procent cestovat za lékařskou péčí nechce. A připlatit si za lepší zdravotní péči je ochotno 46 procent dotázaných, neochotu vyjádřilo 47 procent z nich.

Jak si stojí jednotlivé lékařské odbornosti?

Nejvážnější situaci vnímají Češi, když si mají najít stomatologa. Celkem 85 procent respondentů považuje jejich počet za nedostatečný. Následují pediatři, jichž je nedostatek podle 63 procent dotazovaných. Nedostatek pak lidé vnímají ještě u praktických lékařů (58 %), psychiatrů a psychologů (shodně 55 %).

reklama

Dvě třetiny dotázaných také trápí dlouhé čekací doby u specialistů. Jako krátkou či velmi krátkou ji označila jen dvě procenta dotázaných. Jako dlouhou ji pak vidí 75 procent respondentů.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama