Do systému elektronického receptu se nezvládne připojit 4500 lékařů v Česku. Od nového roku buď vydají běžný recept s hrozbou pokuty až dva miliony korun nebo se od nich pacienti léků nedočkají. Včas se už do systému eReceptu totiž nestihnou přihlásit.
Nad tím, co bude s českým zdravotnictvím a lékařskou péčí hned od 1. ledna příštího roku, se vznáší otazník. V krajním případě by mohly zůstat zavřené nebo ochromené klidně stovky ordinací v celé zemi. Jejich lékaři totiž nebudou zapojeni do systému elektronického receptu a nebudou moci předepisovat léky. Už teď je totiž jisté, že se k eReceptu nestihne do konce roku připojit 4500 tuzemských lékařů.
Vyplývá to z informací, které získala ČTK od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde se všichni lékaři musí registrovat a přihlásit k eReceptu. Povinnost vydávat elektronický recept mají zákonem nařízenou od prvního dne příštího roku.
Fakt, že několik tisíc lékařů přestane mít ze dne na den možnost zákonným způsobem vydávat recepty na léky, sdělila ČTK mluvčí ústavu pro léčiva Lucie Přinesdomová touto řečí čísel: "Do 24.listopadu přijal SÚKL 43 707 žádostí lékařů včetně stomatologů o přístup do centrálního úložiště. Po odečtení zamítnutých je evidováno celkem 38 974 žádostí o přístup a z toho je již 30 765 vyřízeno a jsou odeslány přístupové údaje."
Česká lékařská komora (ČLK) přitom eviduje přesně 43 451 aktivních lékařů. Ze srovnání těchto údajů vyplývá, že zhruba 4500 lékařů nebude od nového roku přihlášeno do systému eReceptu. Pokud svým pacientům vydají papírový recept, riskují pokutu až dva miliony korun.
Komora bude bránit lékaře, kteří vydají běžný recept
Vinu lékařům, že se nepřihlásili včas, přitom tak úplně dávat nelze. Svědčí o tom zmínka o "zamítnutých žádostech". Ty se paradoxně týkají z většiny lékařů, kteří se do systému sami přihlásili, ale zároveň za ně hromadně odeslala žádost i nemocnice, kde pracují. Tyto dvojí žádosti pak SÚKL zamítl.
Česká lékařská komora se už zavázala, že bude bránit každého lékaře, který i příští rok bude vydávat běžné recepty. Je připravena "bránit všechny své členy, kteří by se dostali do problémů kvůli tomu, že předepíší pacientovi lege artis potřebný lék klasickým způsobem". Tak zní usnesení jejího nejvyššího celorepublikového sjezdu z listopadu.
Komora by zřejmě v takovém případě poskytla lékaři právní podporu. Očekává, že by se v případě zavedení povinného eReceptu záležitost stejně dostala až k Ústavnímu soudu. Ať už kvůli stížnostem lékařů, pacientů či ombudsmana. Podle lékařů by totiž měli mít i sami pacienti právo vybrat si, jestli chtějí klasický recept nebo ten elektronický.
"Pro ČLK je nejvyšší hodnotou prospěch pacienta. Pacient nemůže být trestán tím, že nedostane svůj lék, jenom proto, že lékař není například schopen vystavit elektronický recept," prohlásil Milan Kubek.
Stomatologové: Náklady na eRecept odnese pacient
Situace ale snad nebude tak dramatická a lékaři "mimo systém" budou i dál vydávat dosud obvyklé recepty. Ovšem na vlastní riziko. Spoléhat mohou nejen na podporu komory. Ministr zdravotnictví (v demisi) Miloslav Ludvík a rovněž ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta přislíbili jistou shovívavost vůči lékařům, kteří poruší zákon a vydají "papírový" recept i po přelomu roku. Patrně i s ohledem na lékaře, kteří z registrace vypadli a na přihlášení k eReceptu čekají.
Proti povinnému zavádění elektronického receptu trvale protestují nejen lékaři, ale i stomatologové a lékárníci. Upozorňují, že eRecept ve skutečnosti nepřináší žádné ze slibovaných výhod a ve výsledku je jen administrativní, byrokratickou a finanční zátěží.
Stomatologové dokonce přímo upozornili, že náklady odnese pacient. Pojišťovny jim sice za každý vydaný eRecept uhradí 1,70 koruny, ale to jim náklady na něj nepokryje. "Hrazení bude ve výsledku na pacientovi. Je třeba si uvědomit, že administrativní zátěž ve stomatologii je už nyní v miliardách, které ve finále platí pacient," upozornil prezident stomatologické komory Roman Šmucler.
David Garkisch
-
MUDr. Schreier Zatím se mi nepovedlo se vůbec zaregistrovat na SÚKL. Je to neuvěřitelně složitá operace, zahrnující nutnost odinstalovat a zase nainstalovat jiné verze prohlížeče a Javy, samozřejmě si musíte zajít na poštu a zařídit certifikát, pak jej správně nainstalovat a naučit se s ním pracovat. Zatím jsem se zasekl na odeslání registrace pro SUKL, prostě to z jejich formuláře nejde odeslat (v tuto chvíli jsem nepřišel na to, proč), a tzv. informační linka SÚKL vás odkáže na internetové stránky SÚKL a poté dojde k automatickému odpojení linky. A já se ptám, který "chytrák" tohle vymyslel? Nešlo by to jednodušeji, kdyby se chtělo? -
MUDr. Schreier také mi není jasné, jak (se současným přístupem ze strany SÚKL) budu třeba recepty vypisovat nastoupivší absolventi, či noví zaměstnanci- budou čekat 30 a více dní na heslo od SÚKL? celé je to od základu nesmysl a je třeba tento systém e-preskripce zrušit a nastavit jednodušší verzi, nebo nechat starý systém
-
-
MUDr Jiří Švarc Nechápu,proč SUKL tak urputně povinnost e-receptu prosazuje,v čem tkví tato neskutečná starost a tvrzení o prospěšnosti,i když už bylo vynaloženy miliony z našich daní,je SUKL ochoten vydávat další státní peníze na provoz,nikdy nikde toto nevysvětlil,pouze opakuje jednu stejnou větu za druhou,ale nic z toho není schopen sdělit,ani vysvětlit,co z toho všeho má pro sebe,mimo uspokojení,že je nad námi všemi pánem.Druhá věc-je povinností lékaře léčit,nebo má přednost povinné vydávání e-receptu?O té druhé přednosti,tedy že přednější než léčba je e-recept,vypovídá neslýchaná výše pokuty.Toto také SUKL není schopen vysvětlit.Jsem přesvědčen,že SUKL jedná jako stát ve státě,a není mi jasné,kdo mu dal toto výsadní postavení. Přece musí být jasné všem,i SUKLu,že ke zlepšení péče nedojde vystavováním e-receptu.Závěr:SUKL se musí chovat jako jeden z garantů kvalitní péče,ne jako diktátor,kterému záleží pouze na e-receptech,ale vůbec ne na léčbě.Jde pouze o zvrácené uspokojování své nadřazenosti.