Tisíce lékařů nevydají eRecept. Nestihnou se připojit do systému

Do systému elektronického receptu se nezvládne připojit 4500 lékařů v Česku. Od nového roku buď vydají běžný recept s hrozbou pokuty až dva miliony korun nebo se od nich pacienti léků nedočkají. Včas se už do systému eReceptu totiž nestihnou přihlásit.

Nad tím, co bude s českým zdravotnictvím a lékařskou péčí hned od 1. ledna příštího roku, se vznáší otazník. V krajním případě by mohly zůstat zavřené nebo ochromené klidně stovky ordinací v celé zemi. Jejich lékaři totiž nebudou zapojeni do systému elektronického receptu a nebudou moci předepisovat léky. Už teď je totiž jisté, že se k eReceptu nestihne do konce roku připojit 4500 tuzemských lékařů. 

Vyplývá to z informací, které získala ČTK od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde se všichni lékaři musí registrovat a přihlásit k eReceptu. Povinnost vydávat elektronický recept mají zákonem nařízenou od prvního dne příštího roku.

Fakt, že několik tisíc lékařů přestane mít ze dne na den možnost zákonným způsobem vydávat recepty na léky, sdělila ČTK mluvčí ústavu pro léčiva Lucie Přinesdomová touto řečí čísel: "Do 24.listopadu přijal SÚKL 43 707 žádostí lékařů včetně stomatologů o přístup do centrálního úložiště. Po odečtení zamítnutých je evidováno celkem 38 974 žádostí o přístup a z toho je již 30 765 vyřízeno a jsou odeslány přístupové údaje."

Česká lékařská komora (ČLK) přitom eviduje přesně 43 451 aktivních lékařů. Ze srovnání těchto údajů vyplývá, že zhruba 4500 lékařů nebude od nového roku přihlášeno do systému eReceptu. Pokud svým pacientům vydají papírový recept, riskují pokutu až dva miliony korun. 


Komora bude bránit lékaře, kteří vydají běžný recept

Vinu lékařům, že se nepřihlásili včas, přitom tak úplně dávat nelze. Svědčí o tom zmínka o "zamítnutých žádostech". Ty se paradoxně týkají z většiny lékařů, kteří se do systému sami přihlásili, ale zároveň za ně hromadně odeslala žádost i nemocnice, kde pracují. Tyto dvojí žádosti pak SÚKL zamítl.

Česká lékařská komora se už zavázala, že bude bránit každého lékaře, který i příští rok bude vydávat běžné recepty. Je připravena "bránit všechny své členy, kteří by se dostali do problémů kvůli tomu, že předepíší pacientovi lege artis potřebný lék klasickým způsobem". Tak zní usnesení jejího nejvyššího celorepublikového sjezdu z listopadu. 

Komora by zřejmě v takovém případě poskytla lékaři právní podporu. Očekává, že by se v případě zavedení povinného eReceptu záležitost stejně dostala až k Ústavnímu soudu. Ať už kvůli stížnostem lékařů, pacientů či ombudsmana. Podle lékařů by totiž měli mít i sami pacienti právo vybrat si, jestli chtějí klasický recept nebo ten elektronický. 

"Pro ČLK je nejvyšší hodnotou prospěch pacienta. Pacient nemůže být trestán tím, že nedostane svůj lék, jenom proto, že lékař není například schopen vystavit elektronický recept," prohlásil Milan Kubek.


Stomatologové: Náklady na eRecept odnese pacient

Situace ale snad nebude tak dramatická a lékaři "mimo systém" budou i dál vydávat dosud obvyklé recepty. Ovšem na vlastní riziko. Spoléhat mohou nejen na podporu komory. Ministr zdravotnictví (v demisi) Miloslav Ludvík a rovněž ředitel SÚKL Zdeněk  Blahuta přislíbili jistou shovívavost vůči lékařům, kteří poruší zákon a vydají "papírový" recept i po přelomu roku. Patrně i s ohledem na lékaře, kteří z registrace vypadli a na přihlášení k eReceptu čekají.

Proti povinnému zavádění elektronického receptu trvale protestují nejen lékaři, ale i stomatologové a lékárníci. Upozorňují, že eRecept ve skutečnosti nepřináší žádné ze slibovaných výhod a ve výsledku je jen administrativní, byrokratickou a finanční zátěží. 

Stomatologové dokonce přímo upozornili, že náklady odnese pacient. Pojišťovny jim sice za každý vydaný eRecept uhradí 1,70 koruny, ale to jim náklady na něj nepokryje. "Hrazení bude ve výsledku na pacientovi. Je třeba si uvědomit, že administrativní zátěž ve stomatologii je už nyní v miliardách, které ve finále platí pacient," upozornil prezident stomatologické komory Roman Šmucler.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům