Tragický požár hotelu znovu spustil traumaplán. Co to je a jak to vypadá?

Večerní požár v pražském hotelu za sebou nechal čtyři mrtvé a několik zraněných. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a záchranka v krátké době už potřetí aktivovala tzv. traumaplán a vyslala speciální sanitku Atego. Co je traumaplán a co se při něm vlastně děje?

article

Poplach vypukl přesně v 18:03. V tu chvíli dostali pražští hasiči první zoufalé oznámení, že v hotelu v Náplavní ulici hoří. Za tři minuty byla na místě první jednotka a hned bylo jasné, že jde o velký problém. Z oken pětipatrového hotelu volali o pomoc hosté, které v pokojích uvěznil oheň. 

"Už při prvotním průzkumu bylo zřejmé, že kvůli množství ubytovaných hostů budou na místě potřeba další síly a prostředky. V prvních minutách byl také zřízen štáb velitele zásahu," popsal situaci mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Ve stejné chvíli už zdravotníci startovali potřetí v krátké době poplach zvaný traumaplán.


Hasiči vyváděli zakouřeným bludištěm lidi v maskách  

Na místo se sjeli hasiči hasiči z celé Prahy, celkem sedmnáct profesionálních jednotek, šest dobrovolných a navíc speciální chemická jednotka. Celé město mělo v tu chvíli vyhlášený zvláštní stupeň poplachu, kdy zbývající volné síly hasičů zajišťovaly území, odkud jiní hasiči odjeli k požáru hotelu.

"Celý objekt byl silně zakouřen, bylo nutné klienty hotelu evakuovat a kvůli členitému prostoru uvnitř hrozilo nebezpečí ztráty orientace. Hasiči zasahovali ve dvou bojových úsecích, pracovali se třemi C proudy v dýchací technice. S pomocí vyváděcích masek i výškové techniky zachránili 34 lidí," uvedl Kavka. O dramatickém průběhu událostí svědčí i to, že hasiči některé z hostů zachraňovali také z říms budovy, kam utekli před ohněm.


Místo Golema vyjela speciální terénní sanitka Atego

V pohotovosti v tu chvíli byli i zdravotníci. Ti vyhlásili podobně jako hasiči svůj vlastní krizový poplach - traumaplán. Jeho součástí bylo vyslání speciálního vozu Atego, sanitky do terénu a pro větší počet zraněných. Jde o podstupeň většího záchranářského kamionu Golem, ale přesto je sanitka schopná převézt až jedenáct pacientů. Navíc je určená i ke kyslíkové podpoře pacientů nadýchaných zplodinami kouře.

"Mezi zraněnými nebyli žádní pacienti s popáleninami, dominovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře," popsala zásah mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Záchranáři ošetřili a zkontrolovali všech čtyřiatřicet lidí, tři resuscitovali a osm sanitky rozvezly do nemocnic. Ošetřit museli také dva hasiče, kteří se při zásahu propadli patrem budovy. Ti ale nejsou v ohrožení života. 

Přímo na místě kvůli udušení kouřem zemřeli dva lidé, muž z Německa (1996) a žena z Jižní Koreje (1997). Bohužel tím špatné zprávy neskončily. Krátce po převozu do Všeobecné fakultní nemocnice zemřela další žena a ještě jedna žena následující ráno. Mezi ostatními zraněnými jsou cizinci z Francie, Turecka a Nizozemí.


Traumaplán? Základem je komunikace a poplach

Přes vyhlášení traumaplánu prověřila naostro pražská záchranka své síly už potřetí v krátké době. Nejprve se tak stalo v prosinci, když se Kunratické spojce srazil autobus s nákladním autem a zranilo se devět lidí. V polovině ledna byl traumaplán vyhlášený kvůli nehodě autobusu a osobního auta u Horoměřic. Tehdy na místě  zemřeli oba řidiči a jeden cestující autobusu. Psali jsme o tom zde: Traumaplán v praxi: Ostrý poplach na záchrance a ve třech nemocnicích

Co ale vlastně znamená traumaplán? Jde o mimořádnou situaci, kdy se počítá s vysokým počtem zraněných. Základním principem je komunikace, výcvik a vybavení. Hned v počátku vyhlášení traumaplánu záchranáři osloví nejbližší nemocnice. Ty se připraví na přísun zraněných a zároveň záchranářům oznámí, kolik lidí mohou přijmout.

Záchranáři v rámci traumaplánu postupují obráceně. "Při vyhlášeném traumaplánu přecházejí na metodiku pro ošetření vysokého počtu zraněných na jednom místě," vysvětlila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.


Detektory, vesty, masky, neprůřezné rukavice i třídění raněných

Na podobné situace, jako byl tragický požár luxusního hotelu Eurostrars David, se záchranáři pravidelně cvičí. "Zahrnuje to mimo jiné kontinuální vytváření traumatologického plánu a postupů, přípravu tematických cvičení a vybavování posádek takovými prostředky, aby byly akceschopné i během specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízení vysoký počet pacientů," uvedla mluvčí záchranky.

V praxi se to trochu podobá zásahu na válečném poli. Posádky sanitek už teď například mají v zásobě štítky, podle kterých se při hromadném zásahu třídí ranění. Podle barvy pásky na ruce se jim dostane ošetření - buď budou mít přednost nebo si počkají. Podobně se určuje i priorita, s jakou se jim dostane transportu do nemocnice. Těžce zranění mají přednost.

V tom všem jsou záchranáři cvičeni. Pro mimořádné situace mají ale i mimořádné vybavení. "Součástí krizové připravenosti jsou i ochranné prostředky jako dýchací masky, balistické vesty, helmy, brýle, neprůřezné rukavice či detektory oxidu uhelnatého," uvedla mluvčí záchranářů.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Na nemocnici vyroste Obláček nad Plzní. Pro pacienty i dárce dřeně

Čeští turisté se nakazili v Chorvatsku. Pozor i na Bulharsko nebo Řecko