Tragičtější požár než v Bohumíně Česko dosud nezažilo. Byl úmyslný

Počtem obětí se dnešní požár panelového domu v Bohumíně stal nejhorším v historii státu. Zemřelo jedenáct lidí, z toho tři děti. Podle všeho byl požár úmyslný a podezřelý žhář, kterého zadržela policie, se k němu údajně doznal. Jeho motivem byly zřejmě rodinné spory.

Zranilo se deset lidí, také dva hasiči a policista. Požár byl velmi silný a náhlý, což také nasvědčuje použití hořlavin. Zatím ovšem úřady úmyslné zapálení oficiálně nepotvrdily. Tragédii nadále vyšetřují hasiči a policejní prezidium k případu sestavilo speciální tým.


Podezřelého žháře zadržela policie

Přestože k tomu, jak a proč požár vznikl, dosud chybí jasný verdikt, všechno nasvědčuje tomu, že byl založen záměrně a že pachatele policisté zadrželi. Přiznání muže, který požár zřejmě založil, novinářům potvrdila obyvatelka domu a svědkyně jeho zadržení.

Naznačuje to i vyjádření ředitele moravskoslezských policistů Tomáše Kužela: „Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopný takovou věc udělat znovu.“ Krajský policejní šéf potvrdil zadržení jednoho muže, ale dotaz na žhářství nechal bez odpovědi.

Pravděpodobný žhář v bytě podle ministra vnitra Jana Hamáčka nebydlel. „Vypadá to, že to byl někdo z nejbližšího okolí, pravděpodobně se jednalo o nějaké dlouhodobé sousedské spory. Momentálně je muž v režimu zadržení a bude vyslýchán,“ řekl pro Českou televizi Hamáček.


Svědkyně: Lidé neměli kam utéct. Skočili dolů

Požár vypukl v předposledním, jedenáctém patře panelového domu, kde zemřeli tři dospělí a tři děti. Dalších pět obětí požáru je z bytu nad ním, kam se oheň také rozšířil. Tito lidé z oken a balkonu nakonec vyskočili. 

„Neměli kam utéct. Dvěma nebo kolika se podařilo přelézt do vedlejšího bytu, ale jedna paní zůstala uvězněná na balkoně. Začaly pak šlehat plameny, praskat sklo. A lidé, jak jsem říkala, neměli kam utéct,“ řekla svědkyně požáru televizi Nova.

„Z druhé strany, zhruba do dvou minut, přijela policie. Zatkla toho, co prý podpálil ten byt. Ptali se ho, jestli to podpálil, a on řekl, že ano. Zeptali se ho proč a on odpověděl, že jenom tak. Nechápu to. Tak jsem na něj začala křičet, jestli je normální,“ vypověděla žena.


Hasiči: Chyběly jen chvilky do nafouknutí matrace

Podle hasičů scházely jen desítky sekund k nafouknutí seskokové matrace, která mohla některé životy zachránit. Hasiči k tomu zveřejní přesnou časovou osu zásahu, ale na místě byli podle záznamů do pěti minut od nahlášení požáru.

„Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo šest osob. Požár šel po fasádě. Chyběly desítky sekund a mohli jsme mít nafouknutou seskokovou matraci a ty následky by nebyly tak tragické,“ vysvětlil ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.


Dosud nejtragičtější požár v historii

Česko ve své novodobé historii tak tragický požár nezažilo. Dosud nejvíc, devět obětí si před deseti lety vyžádal požár zanedbané bývalé drážní budovy u autobusového nádraží Praha-Florenc. Předtím byl nejhorším požárem ten v pražském hotelu Olympik z roku 1995, kdy také začalo hořet v jedenáctém patře a oheň zachvátil i další podlaží. Hosty tehdy ze střechy hotelu zachraňovaly i vrtulníky, přesto zemřelo osm lidí. 

Stejný počet obětí, osm, měl nedávný tragický požár z ledna letošního roku. Vypukl na sedačce společenské místnosti domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Lidé se udusili zplodinami hoření a pět dalších klientů domova se těžce zranilo.


David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat