Hlavička
12/04/2020

Trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Prymulu a Hamáčka. Prý chybovali

Dva ministři, premiér a náměstek ministra zdravotnictví čelí trestnímu oznámení dvou brněnských právníků v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a postupem při pandemii nového koronaviru. Vláda podle nich selhala, zanedbala ochranu zdravotníků i veřejnosti.

reklama

reklama

Dohady o správném a oprávněném postupu vlády v boji s novým koronavirem přiživilo trestní oznámení dvou brněnských právníků Davida a Venduly Záhumenských. Podali ho na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jeho náměstka Romana Prymulu a ministra vnitra Jana Hamáčka.


Pochybila vláda, premiér a ministři?

reklama

Jak informovala ČTK, dvojice právníků je viní z řady trestných činů, které souvisí s vyhlášením nouzového stavu a s postupem při pandemii nákazy covid-19. Jsou mezi nimi například šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv nebo obecné ohrožení z nedbalosti.

Právníci chtějí docílit toho, aby policie prošetřila „pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni“. Podle nich vláda nepostupovala podle pandemického plánu a nevyslyšela ani varování Světové zdravotnické organizace (WHO).


Vláda nezajistila ochranu zdravotníkům ani veřejnosti

Součástí trestního oznámení je i upozornění na to, že vláda nezajistila ochranné prostředky pro zdravotníky a veřejnost a později je nakupovala nehospodárně. Kritizují dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také „snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření“.

Oba právníci se obrátili na vrchní státní zastupitelství, Ústavní i správní soud. Podle nich se jmenovaní lidé, ale také další, „neustavené“ osoby mohli dopustit ublížení na zdraví z nedbalosti, porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušení osobní a věcné povinnosti pro obranu státu, šíření poplašné zprávy či nedbalostního maření úkolu úřední osoby.


Právníci: Vláda jednala nahodile a rozporuplně

Právníci nezpochybňují jen kroky ve zdravotnictví, ale také údajné překročení pravomoci vlády ohledně schválení odkladu senátních voleb na Teplicku nebo omezení zastupitelstev. „Ze všech kroků vlády vyplývá, že rozhodnutí byla zcela nahodilá, vzájemně si odporující a některá z nich byla dokonce v rozporu se zájmy obyvatel České republiky,“ uvedli právníci v trestním oznámení. Svým krokem vyzývají policii, aby věc prošetřila.


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama