Hlavička
Zprávy -
06/11/2019

Učitelé stávkovali. Proč to nedělají zdravotníci? Nemají to tak jednoduché

Učitelé dnes stávkovali. Ze stejných důvodů, kvůli kterým se bouří zdravotníci – vláda nedostála slibům o zvýšení jejich platů. Zatímco učitelé sáhli ke stávce, zdravotníci zatím sází na trpělivou kampaň. Je to dobře? A mohou zdravotníci vůbec stávkovat? Ano, mohou, ale...

reklama

reklama

Učitelé, stejně jako zdravotníci, poznali váhu vládních slibů. I oni měli přislíbeno zvyšování ostudně nízkých platů o 15 procent. Nakonec z toho ale nebude ani deset procent. Psali jsme o tom letos v červnu, kdy už bylo jasné, že slib vláda nehodlá dodržet. Více v článku Učitelé následují osud lékařů. Měli dostat přidáno, ostrouhají jako doktoři.

Byť se oba obory – školství a zdravotnictví – zásadně odlišují, jejich osud je takřka totožný. Jak zdravotníci, tak pedagogové jsou v Česku finančně hluboce podhodnocení a i v důsledku toho oba obory trpí nedostatkem lidí. 

Zdravotníci měli přislíbeno plošné navýšení platů a mezd o deset procent. Nejvíc nakonec dostaly přidáno zdravotní sestry, ale přesto jen o sedm procent. Pak už navýšení platů rapidně klesá a například ti nejzkušenější lékaři si polepší v podstatě jen o inflaci. Více v článku Kubek: Zvyšování platů v Česku? Pro ministra 16 tisíc, primářovi 15 stovek.

reklama


Neměli by zdravotníci v tlaku přitvrdit?

Údaje o tom, kolik se do dnešní stávky pedagogů zapojilo škol, se různí. Podle školských odborů jednodenní stávku nějakou formou podpořilo asi sedm tisíc škol z celkem deseti tisíc. Podle Ministerstva školství stávkovala jen čtvrtina všech škol.

Tak jako tak pedagogové sáhli ke krajnímu řešení – stávce. Je to možná cesta i pro zdravotníky? Neměli by v tlaku na vládu také podobně přitvrdit? I kdyby chtěli, tak jednoduché jako učitelé to nemají. Právo na stávku lékařům a sestrám omezuje dokonce i Listina základních práv a svobod. Ta ve svém posledním článku 44 doslova uvádí: „Osobám v povoláních, která jsou bezprostředně nezbytná pro ochranu života a zdraví, může zákon omezit právo na stávku.“


I při stávce musí fungovat akutní péče

Mohou tedy lékaři a sestry vůbec stávkovat? Ano, možné to je, ovšem za jistých podmínek. „Na omezenou stávku mají právo i zdravotníci, ale musí při ní být zajištěná akutní péče. Znamená to, že nemocnice přejdou do víkendového provozu, nasmlouvané operace a neakutní zákroky se zruší a odloží, ale ten základní provoz musí zůstat zachovaný. Takových akcí se v minulosti odehrálo už několik,“ řekl Našemu zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

V takovém případě se postupuje stejně, jako teď postupují učitelé. Ti, kdo se ke stávce připojí, sepíšou jmenný seznam a předloží ho zaměstnavateli, který se podle toho zařídí. „K takovým protestům se nechceme uchýlit, to je vždycky až ta poslední možnost. Stejně jako teď vyčítají učitelům, že si berou děti jako rukojmí, tak nám to vyčítají s pacienty,“ vysvětlil Martin Engel. Zdravotníci proto zvolili mírnější formu protestu – kampaň Proti kolapsu zdravotnictví, s níž vyrazili v září napříč republikou. Více například zde: Kampaň za zdravotnictví rozjel šokující klip. Popisuje realitu lékařů a sester.


Stávka zdravotníků by mohla nemocnicím přijít vhod

I kdyby lékařské odbory nebraly takové ohledy na pacienty, stále podle Engela existují důvody, proč je lepší nestávkovat. Zdravotnictví je totiž v tomto ohledu dost specifický obor. „Účelem stávky je poškodit zaměstnavatele. U aerolinek nebo třeba automobilek se dá snadno spočítat, kolik zaměstnavatele stojí každý den stávky. Ve zdravotnictví to není tak jednoduché, a pro zaměstnavatele může být stávka, navíc omezená, dokonce výhodná,“ tvrdí Martin Engel.

„V případě zdravotníků nemá stávka smysl. Odloží se při ní nějaké plánované operace a zaměstnavatelé na tom ještě ušetří. Zvlášť teď koncem roku mají už nemocnice některých zákroků tolik, že je to nad limity pojišťoven, takže na ně spíše doplácejí. Výpadek takových operací by jim přišel jen vhod,“ vysvětlil šéf lékařských odborů.


Dodržovat přesčasy a položit nemocnice? Taky možnost, ale...

Zdravotníci ovšem mají ještě jednu snadnou možnost, jak nabourat chod nemocnic a v podstatě celého zdravotnictví – stačilo by jim jednoduše dodržovat zákoník práce a povolený limit přesčasů. 

„Ta možnost se nabízí. Kdyby se lékaři a sestry začali striktně řídit zákoníkem práce, omezilo by to určitě chod nemocnic a na mnoha místech by se musely nemocnice úplně uzavřít. Jenže je to jako s tou stávkou – některé nemocnice by na tom finančně jenom vydělaly,“ tvrdí Martin Engel.

A upozorňuje na další vedlejší efekt, který by to mělo. „Je zřejmé, že ministerstvo by řadu menších nemocnic chtělo uzavřít. Byly by to přesně ty, které by takový protest neunesly a personálně nezvládly. Takový klacek ministerstvu do ruky dávat nechceme, proto i před touhle variantou protestu zatím upřednostňujeme jiné možnosti,“ doplnil předseda Lékařského odborového klubu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama