Hlavička
18/04/2018

Ústavní soud podržel zákaz kouření v restauracích. Není to základní právo

Další prohranou bitvu za sebou mají odpůrci zákona, který loni zakázal kouřit v restauracích. Ústavní soud se zákazem zabýval více než rok. Výsledek? Podle soudců nejde o nepřípustný zásah do základních práv a proto ponechali zákaz v platnosti. Budou o něm jednat poslanci.

reklama

reklama

Není asi mnoho zákonů, které by čelily hned od počátku tak vytrvalému tlaku na jejich zrušení, jako ten \""protikuřácký\"". A opět to ustál. Podnět k Ústavnímu soudu loni podalo dvacet senátorů a dnes soudci zveřejnili svůj verdikt. Zákon sice v několika bodech proškrtali, žádný z nich se ale netýkal zákazu kouření v restauracích.


Ochrana zdraví převážila zákaz kouření 

reklama

Stanovisko soudců nebylo jednotné. Šest z patnácti jich se zákazem kouření v restauracích tak úplně nesouhlasilo. Většina soudců se ale přiklonila k tomu, že cíl zákona - ochrana zdraví lidí - je legitimní. A i když nepovažují úplný zákaz za nejlepší řešení, pořád podle soudců nejde  o nepřípustný zásah do základních práv.

To, že zákaz kouření v restauracích opravdu pomáhá, navíc dokládají statistiky za první půlrok jeho fungování. Za těchto šest měsíců poklesl počet hospitalizovaných pacientů se srdečními problémy, infarktem či astmatem o deset tisíc. Potvrdil to Úřad zdravotnických informací a statistiky. Více v článku Fakta a mýty o protikuřáckém zákonu. Bojuje se o kuřárny v restauracích


Pivo u sekání trávy? Už je to zase možné

Ústavní soud nevyhověl ani dalším návrhům senátorů. V platnosti tak zůstává i nadále zákaz prodeje a podávání alkoholu v automatech nebo zákaz prodeje alkoholu lidem, u kterých se dá předpokládat, že ho vypijí a budou třeba řídit auto nebo dělat podobnou rizikovou činnost.

Naopak soudci zrušili zákaz pít alkohol u činností, kterými by člověk mohl ohrozit sám sebe. V tomto případě šlo podle soudce zpravodaje Pavla Rychetského o \""nepřiměřený zásah do osobní integrity\"". Lidé by se tak nemohli napít piva třeba ani u sekání trávy nebo žehlení.

Změn doznal i zákaz prodeje alkoholu a tabáku na akcích určených dosud převážně pro děti a mládež. Soudci ze zákona vypustili slovo \""převážně\"", protože přinášelo příliš široký výklad pro prostor. Napříště tak bude platit jasný zákaz třeba dětských dnech, ale při jiných smíšených oslavách i pro dospělé už nikoli. 


Poslanci budou znovu jednat o kuřárnách a výjimkách

Boj o návrat cigaret do restaurací ale u Ústavního soudu nekončí. Příští týden budou poslanci projednávat návrh poslance Marka Bendy (ODS) na celkové zmírnění zákazu, za kuřárny v restauracích a výjimky pro vesnické hospody a bary, kde se nevaří.

Novela zákona má zatím podporu 86 poslanců, kteří se pod ni podepsali. Názory na zákaz kouření se navíc tříští napříč sněmovnou, takže má Bendův návrh šanci, že ho nakonec poslanci pustí do dalšího čtení. 

Zmírnění zákazu ale nemá ani podporu vlády (v demisi). Ta to společně s ministrem zdravotnictví v demisi Adamem Vojtěchem (ANO) už v březnu odmítla. Podle ministra je na hodnocení dopadů zákona ještě brzy, když ještě neplatí ani celý rok.

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC 00


reklama

reklama

reklama

reklama