Hlavička
28/05/2021

Uzavření restaurací je nezákonné, rozhodl soud. Od pondělka se otevřou

Nejvyšší správní soud rozhodl, že uzavření restaurací odporuje zákonu, přestože se na něj dosud odvolávalo. Ministerstvo zdravotnictví proto od pondělí opět otevře všechny restaurace, bary, kavárny, hudební kluby, ale také kasina, sauny či bazény. Bude to ovšem stále mít nejrůznější podmínky a omezení.

reklama

reklama

Ministerstvo přiznalo, že jde o reakci na rozhodnutí soudu a uvolnění protiepidemických opatření posvětila i vláda. Přesto se proti tomu chce bránit ústavní stížností. Původně se počítalo s tím, že se například restaurace otevřou až v polovině června.


Vojtěch: Zákon jsme až dosud neporušovali

reklama

Novému ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi se rozhodnutí soudu nelíbí, ale respektuje ho. „Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci ministerstva zdravotnictví uzavírat plošně služby,“ uvedl dnes Vojtěch.

Odmítl také, že by ministerstvo po celou dobu, kdy například uzavřelo restaurace, porušovalo zákon. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál: „Podle mě se nedá říci, že bychom jako ministerstvo zdravotnictví, porušovali zákon, pokud tady nebyl ten rozsudek Nejvyššího správního soudu, který jsme obdrželi v úterý, a na základě toho opatření opravujeme.“


Soud: Na plošné zákazy neexistují platné zákony

Podle soudu není možné plošně zakazovat zmiňované služby ani podle pandemického zákona a ani podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda ani ministerstvo zdravotnictví tak zřejmě nemá žádné legislativní nástroje, kterými by bylo možné plošně omezovat služby a zejména provoz restaurací.

I podle některých právníků je mnoho protiepidemických opatřeních na hraně nebo dokonce už za hranou zákona. Ostatně některá z přijatých opatření už soudy rušily loni. „Budu dělat vše pro to, aby zrušených opatření bylo minimum. Není dobrou vizitkou ministerstva, pokud mu Nejvyšší správní soud opatření opakovaně ruší. Budu o tom mluvit i s náměstkem pro legislativu,“ řekl při nástupu do funkce ministr Vojtěch.


V restauracích jen čtyři lidé u stolu a povinné rozestupy

Nejvýraznější změnou je patrně otevírání restaurací, ale přesto v nich budou nadále platit nejrůznější omezení, stejně jako u dalších uvolněných služeb. „Na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jsme přistoupili k dílčímu zmírnění aktuálně platných protiepidemických opatření, která se týkají zejména restaurací a dalších zařízení stravovacích služeb. Nadále se také výrazně lepší epidemiologická situace, a je tak na místě se zase o něco více vrátit zpět do normálního života,“ řekl k aktuálnímu rozvolnění ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zatímco do většiny provozů bude vstup kromě dokončeného očkování a dokladu o prodělané nemoci podmíněný antigenním nebo PCR testem z oficiálního odběrového místa, do restaurací bude možné vstoupit také na základě samotestu. V restauracích poté budou moci u jednoho stolu sedět maximálně čtyři lidé a bude nutné dodržet rozestupy 1,5 m.


Diskotéky bez tance, do bazénu jen s testem

Trochu bizarním výsledkem rozvolňování i stále platných restrikcí jsou ale například diskotéky. Od pondělí mohou být otevřené, ale nebude se v nich moci tancovat nebo hrát živou hudbu. „Jedná se o činnosti, které zvyšují riziko přenosu nákazy. Proto jsme se rozhodli je zatím ve vnitřních prostorách neumožnit,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Od pondělí se budou moci otevřít také vnitřní a venkovní koupaliště, sauny, solné jeskyně nebo wellness. V bazénech a koupalištích bude platit limit jednoho člověka na 15 m2. V saunách, wellness a solných jeskyních pak bude moci být kapacita naplněna na maximálních 30 procent. „V bazénech a koupalištích bude nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě,“ doplnil ministr Vojtěch.

Lidé se při vstupu budou muset prokázat negativním testem z odběrového centra, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. Navýšení počtu účastníků na 250 uvnitř i venku čekají od pondělí kongresy a další hromadné akce. Svůj provoz mohou obnovit i herny a kasina.

Od pondělí bude nově umožněna také činnost pěveckých sborů při dodržení podmínek, že ve skupině bude nejvýše 30 osob, mezi osobami budou dodržovány rozestupy minimálně 2 metry a s výjimkou samotného zpěvu budou mít všechny přítomné osoby respirátor. Samotné subjekty organizující činnost pěveckých sborů budou muset vést evidenci účastníků pro potřeby případného epidemiologického šetření orgánů ochrany veřejného zdraví.

David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com , CC0


reklama

reklama

reklama

reklama