Hlavička
Rady a tipy -
12/01/2023

V Brně provedli už 900. transplantaci jater. Jak se pozná, že jsou vaše játra v nepohodě?

V brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) provedli 900.transplantaci jater. „Játra s pořadovým číslem 900 získal pětašedesátiletý muž z Poličky na Vysočině a začal tím svůj nový život. Játra mu už rok selhávala, trpěl poruchami vědomí a byl několikrát hospitalizován v nemocnici“ říká Vladimír Mejzlík, ošetřující lékař. Jak poznáte, že vaše játra nejsou v pohodě? Co vyžaduje taková transplantace jater? A jak se o svá játra starat?

reklama

reklama

Játra představují pro člověka nezastupitelný orgán. Během minuty v nich proteče až dva litry krve a mají na starost filtrování toxinů z krevního oběhu. Zabraňují také v jejich usazování v tkáních. Nachází se vpravo horní části břicha pod bránicí. Produkují také žluč, díky čemuž pomáhají trávení. Probíhá zde také syntéza důležitých bílkovin, hlavně albuminu a vytváří se tu hormony regulující hospodaření s vodou a solemi.

Zajímavé je na játrech také to, že mají vysokou schopnost regenerace. Někdy ale dojdou do stavu, kdy už jim není pomoci. Proto je důležité si je hýčkat a starat se o ně. U jater dochází buď k akutnímu nebo chronickému selhání s tím, že ten druhý případ vzniká obvykle v terénu cirhózy jater, tedy stavu, kdy výrazně ubývá normální jaterní tkáně a tato je nahrazována vazivovými uzly.

„Cirhóza může mít řadu příčin – genetické příčiny (jako např. hemochromatóza) jsou spíše vzácnější, naopak životospráva hraje velmi důležitou roli. U významné části pacientů vznikne cirhóza po konzumaci alkoholu a v dnešní době přibývá pacientů, u kterých vznikne cirhóza jako následek těžkého ztukovění jater při obezitě a přejídání,“ vysvětluje doc. MUDr. Petr Němec, CSc, MBA, ředitel CKTCH Brno.

reklama

Mimochodem přejídajících přibývá a odborníků vzbuzují obavy. „Přibližně 2,8 % žen a 1 % mužů bude někdy v průběhu svého života bojovat s poruchou přejídání (BED). V období pandemie covid-19 se jejich nárůst ještě významně zvýšil, podobně jako úzkostné stavy, sebepoškozování, nebo závislostní chování,“ popisuje Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP.  

I proto se vyhněte nadměrné konzumaci alkoholu, drog a léků. Jezte vyváženou stravu. Mezi protizánětlivé potraviny podporující funkci jater patří třeba hořká zeleniny (pampeliška, čekanka, rukola), listová zelenina, bylinky (kurkuma, koriandr, zázvor ad.), ostropestřec mariánský, květák, brokolice, kapusta, mrkev, červený řepa, citrusové ovoce, česnek, vlašské ořechy a další. Naopak se vyhněte mastným jídlům, umělým sladidlům, uměle průmyslově zpracovaným potravinám, přílišné konzumaci živočišných tuků a alkoholu.

Kdy už zpozornět a jaké jsou příznaky potíží?

U akutního selhání jater (například po otravě Paralenem nebo muchomůrkou) může být prvním příznakem zmatenost, bezvědomí, snížení hladiny cukru v krvi a celkové zhoršení stavu.

U chronického selhání jater je většinou přítomna cirhóza jater - ta jsou plná uzlů vazivové tkáně, pacient hubne, cítí se unavený, ubývá mu svalová hmota, vypadává ochlupení, objevují se poruchy srážlivosti krve, modřiny. V těle se zadržuje voda, která se často hromadí v dutině břišní, jde o tzv. ascites.  

Později vzniká žloutenka, objevují se poruchy funkce mozku, spavost, zpomalené myšlení a řeč, stavy zmatenosti. Někdy je prvním projevem cirhózy jater krvácení do trávicího traktu a zvracení krve, které vzniká při prasknutí žilních varixů v jícnu.

Co operace obnáší?

Když už játra přestávají fungovat, poslední možností je již zmíněná transplantace jater. Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je přitom průkopníkem transplantací jater nejen v Česku, ale i v celé východní Evropě.

„První transplantace jater byla v tehdejším Československu provedena v roce 1983. Byl to unikátní výkon, provedený prof. Vladimírem Kořístkem a zakladatelem centra prof. Janem Černým. Vzhledem k železné oponě bylo nutno z velké části vyvinout vlastní know-how při experimentálních transplantacích na prasatech, což bylo na svou dobu obdivuhodné,“ vzpomíná ředitel centra Petr Němec, který už tehdy nahlížel kolegům pod skalpel.

Za 900 transplantacemi se skrývá perfektní fungování stabilního multioborového týmu složeného z chirurgů, anesteziologů a dalších odborníků a současně nelékařských pracovníků mnoha oborů, který je schopen tuto proceduru provést bezchybně a bezpečně.

„Jedná o složitou operaci trvající čtyři až pět hodin. Na sále jsou přítomni 2 až 3 chirurgové, anesteziolog a 2 až 3 chirurgické a anesteziologické sestry,“ popisuje chirurg a ředitel centra Petr Němec. Neméně důležitý je ale i bezchybný odběr a ošetření jater od dárce. „Po transplantaci následuje náročná pooperační péče. Proto je nutné mít sehraný tým, kdyby některý článek selhal, může to mít závažné následky,“ dodává Němec.

Zdroj fotky: Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno

Po transplantaci stráví pacient obvykle 2 až 3 týdny v nemocnici, pak po celý život užívá léky potlačující imunitu. „Většina pacientů si velmi váží záchrany života a vzorně užívá léky a dodržuje léčebný režim a vrací se do normálního života. Někteří ale mají problém s dodržováním zdravého životního stylu, přibírají na váze a objevuje se u nich vysoký krevní tlak a cukrovka,“ říká s povzdechem Mejzlík.

Vhodný dárce

Transplantace jater zachraňuje život a často je poslední možností léčby. Je ale možná jen pokud se pro čekajícího příjemce objeví vhodný dárce. „Toto závisí na celé řadě faktorů, například na krevní skupině, na poměru výšky a váhy dárce a příjemce nebo na tom, jak dlouhá je čekací listina,“ uvádí Vladimír Mejzlík.

Čekací doba na transplantaci je přitom velmi různorodá. „Jsou pacienti, kteří se dočkají za pár týdnů a jiní čekají déle než rok. Závisí to na krevní skupině pacienta a také malí útlí pacienti čekají déle, protože potřebují malá játra od dárce. Velká játra se do nich prostě nevejdou. Děláme vše pro to, aby se čekatel svého dárce dočkal, naštěstí se stane velmi zřídka, že se pro pacienta nenajde vhodný dárce. Nedá se říci, že by transplantace jater byla dostupnější než u jiných orgánů. Je to život zachraňující výkon a cílem transplantačního programu je zajistit játra pro všechny pacienty, kteří to potřebují,“ uzavírá pro Našezdravotnictví.cz ředitel CKTCH Brno Petr Němec.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama