V Havířově už desítky lékařů končí s přesčasy. Chtějí lepší podmínky i platy

Hrozba lékařů ze severu Moravy se naplňuje. V Havířově začali vypovídat nezákonné přesčasy. Od března se navíc chtějí přidat jejich kolegové z dalších nemocnic, což by mohlo ochromit lékařskou péči v kraji. Odmítají neúměrné přesčasy a požadují slíbené zvýšení platů.

Protest vede Lékařský odborový klub (LOK-SČL) Moravskoslezského kraje. Jeho požadavky jsou zdánlivě jednoduché. Lékaři v krajských nemocnicích trvají na vládou přislíbeném zvýšení platů o deset procent. Protože to vláda a Ministerstvo zdravotnictví odmítly, lékaři krajských nemocnic na severu Moravy žádají, aby jim platy dorovnal krajský úřad, který jejich nemocnice vede a financuje. Více například v článku Lékaři: Za utajováním přesčasů jsou triky, obcházejí zákon. Končíme s tím.


Havířov už spustil revoltu

Lékaři v nemocnici v Havířově protest zřejmě urychlili. Už čtyřiadvacet z nich v nemocnici odmítlo sloužit více než 150 hodin přesčasů ročně. Další lékaři v jiných krajských nemocnicích zatím pracují v „režimu 416“.

Obě čísla jsou pro spor mezi lékaři a krajem, potažmo vládou či ministerstvem, důležitá. A obě odkazují na nezákonné přesčasy, které čeští lékaři v nemocnicích slouží. Bez souhlasu zaměstnance mu smí zaměstnavatel podle zákoníku práce nařídit jen 150 hodin přesčasů za rok. Pokud zaměstnanec souhlasí s přesčasy i nad tento limit, může jich mít ročně „jen“ 416. Nad tuto hranici zákoník práce nepřipouští už ani hodinu.

Realita v nemocnicích je ale úplně jiná. Lékařský odborový klub spočítal, že v Moravskoslezském kraji a v jeho nemocnicích lékaři slouží i přes tisíc hodin přesčasů ročně, tedy více než dvojnásobek toho, co povoluje zákon. Podobná situace panuje i v mnoha dalších českých nemocnicích. Psali jsme o tom například v článku Přes tisíc hodin přesčasů. Je to jako dvě zaměstnání, říkají přetížení lékaři.


Lékaři: Ať to dopadne jakkoli, konečně otevíráme starý problém

Situace na severu Moravy je zatím napjatá. Pokud kraj ve svých nemocnicích nezvýší všem lékařům platy o Sobotkovou vládou (s účastí ANO) slibovaných deset procent, hrozí tamní lékaři výpovědí nezákonných přesčasů.

Od února vykazují reálné přesčasy a vzkazují, že až dosáhnou limitu 416 hodin ročně, přestanou sloužit nad rámec své skutečné pracovní doby. Pokud jim kraj platy nedorovná do slíbených deseti procent zvýšení, jsou ovšem už od března ochotni odmítat i jakékoli přesčasy nad 150 hodin ročně.

Potvrdil to Karel Volný, koordinátor Lékařského odborového klubu v Moravskoslezském kraji. „Ať to dopadne jakkoli, tak se konečně aspoň otevřel starý problém a získal i svoji medializaci. Ten špitál v Havířově může být na zavření. A od března s tím možná začneme i v jiných nemocnicích,“ řekl Karel Volný Našemu zdravotnictví.


Kraj spoléhá na lékaře z Ukrajiny

Všechno teď záleží na reakci kraje a krajských zastupitelů. S náměstkem hejtmana Martinem Gebauerem budou lékaři mluvit zítra. Není ale vůbec jisté, jestli pochodí. Pro regionální televizi Polar.cz totiž už minulý týden hejtman Ivo Vondrák (ANO) prohlásil: „V daný okamžik mohu říct, že finanční prostředky nejsou. Že jsou lékaři přetížení, to víme všichni. Je to syndrom celého zdravotnictví. Hledají se řešení. Je to o tom, zda budeme schopni přijmout lékaře z ciziny, především z Ukrajiny.“

Hejtmanova zmínka o importu ukrajinských lékařů ale situaci rozhodně neuklidnila. Takzvaný Projekt Ukrajina, kdy pro tamní lékaře platí výjimky z jazykových i odborných zkoušek, dlouhodobě kritizuje drtivá většina lékařské obce i samotná lékařská komora. Více například zde: Milan Kubek: Ukrajinská ruleta, kterou někdo zaplatí zdravím či životem. Komora dokonce vydala Seznam míst, kde pracují lékaři cizinci bez odborných a jazykových zkoušek.

Stejný postoj mají k výjimkám pro ukrajinské doktory i lékařské odbory na severu Moravy. „Ať to teda hejtman zkusí. Ať je vezmou a zkusí, jestli jsou schopni léčit. Já nemám nic proti tomu, když mě bude ošetřovat Ukrajinec nebo třeba Pákistánec. Jen chci, aby na mě mluvil česky a aby svoji práci uměl,“ vzkázal k pokusům nahradit české lékaře ukrajinskými Karel Volný z LOK.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Vadilo by vám, kdyby vás ošetřoval "lékař-cizinec na výjimku" bez odborných a jazykových zkoušek?

Celkem hlasovalo 1650 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět