Hlavička
Zprávy -
03/06/2019

V nemocnicích začali působit specialisté na umírání. Zatím zkušebně

Na první pohled to vypadá jako protimluv, ovšem není – v nemocnicích se totiž nejen léčí, ale i umírá. V sedmi z nich teď proto začaly fungovat týmy lidí, kteří se budou cíleně starat o umírající pacienty. Pilotní projekt ukáže, jestli se tato služba rozšíří i do dalších nemocnic v celém Česku.

reklama

reklama

Umírání není veselé téma, ale k životu zkrátka patří. Nezřídka přitom umíráme právě v nemocnicích. Moderní zdravotnictví nesleduje jen léčbu, ale zabývá se čím dál více a častěji i důstojným odchodem ze života. Tento obor má i vlastní jméno - paliativní medicína.


Projekt ověří, co péče o umírající obnáší

reklama

V sedmi větších českých nemocnicích právě odstartoval pilotní projekt, který bude skoro dva roky ověřovat, jak paliativní medicínu provozovat v nemocničním prostředí, co je k ní potřeba a jak je nákladná.

Nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům se v nemocnicích budou věnovat speciálně vyškolené týmy. Pilotní projekt se bude zkoušet ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Fakultní nemocnici Olomouc, Krajské zdravotní a. s. Ústí nad Labem, Nemocnici Jihlava a Fakultní nemocnici v Motole. Zahrnovat bude nejen dospělé, ale i dětské pacienty.


Péče o umírající se vyplatí. Pomáhá i blízkým

Ačkoliv se to nezdá, moderní paliativní medicína má mnoho pozitivních efektů. Paradoxně prodlužuje dožití pacientů a zlepšuje kvalitu jejich života, jakkoli jde jen o jeho závěr. Pomáhá lépe prožít a překonat odchod blízkého i rodině pacienta. Paliativní medicína přitom podle mnoha dostupných zdrojů a studií nezvyšuje náklady systému zdravotní péče.

Všechny tyto efekty a náklady má ověřit pilotní projekt, který potrvá 21 měsíců. „Paliativní péče je velmi důležitou součástí zdravotního systému, proto se snažíme ji u nás maximálně rozvíjet. Věřím, že se nám ji tímto pilotním projektem podaří v nemocnicích standardizovat. Projekt zároveň ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Tišení bolestí, psychická, sociální i spirituální pomoc

V praxi to bude vypadat tak, že tým specialistů paliativní medicíny bude fungovat pro celou nemocnici a všechna její oddělení. Pokud se objeví pacient, který bude potřebovat jejich pomoc, specialisté mu zajistí konzultaci i intervenci.

Nejčastěji to znamená tišení bolestí nebo potlačování fyzických symptomů nemoci. \""Patří k tomu i řešení problémů psychické, sociální a spirituální povahy,\"" dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama